Skocz do zawartości
  • 0

Żołnierze ze zdjęcia


Napoleon North

Pytanie

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, czestar napisał:

A przed i w 39 to jak twoim zdaniem nasi żołnierze byli ubrani?

No w podobne mundury byli ubrani. Ale tyle-w podobne. Przed wojną był to płaszcz wz. 36 o ile się nie mylę. Po wojnie był już chyba wz. 48. Co do czapek polowych to też się nieco różniły. Specem nie jestem ale o ile sobie przypominam to były widoczne różnice gołym okiem-chociażby orzełek czy daszek, jak również przesuwka.

A wracając do Mosinów to WP używało powyższej broni w okresie międzywojennym ale chyba przerobionej już na nabój mausera. Czy były wykorzystywane w wojnie obronnej w 1939 r. przez naszych, w oryginalnym kalibrze, to już nie wiem.

Pozdrawiam.

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, pawel_breslau napisał:

o w podobne mundury byli ubrani. Ale tyle-w podobne. Przed wojną był to płaszcz wz. 36 o ile się nie mylę. Po wojnie był już chyba wz. 48. Co do czapek polowych to też się nieco różniły. Specem nie jestem ale o ile sobie przypominam to były widoczne różnice gołym okiem-chociażby orzełek czy daszek, jak również przesuwka.

a no,i dlatego  ciężko powiedzieć jacy Żołnierze są widoczni na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, czestar napisał:

tak zgadza się,ale nie wszystkie.

Z tym nie wiem do końca. Zapewne są na forum spece od broni, którzy mogliby się w tym temacie wypowiedzieć ?

11 godzin temu, czestar napisał:

a no,i dlatego  ciężko powiedzieć jacy Żołnierze są widoczni na zdjęciu.

Raczej skłaniałbym się do okresu po wojnie. Wydaje mi się właśnie, że są uzbrojeni w Mosiny wz. 44.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, formoza58 napisał:

Wyglądają na żołnierzy LWP. Ci od lewej na dole zdjęcia mają rosyjskie karabiny Mosin , używane jeszcze w małych ilościach w latach dwudziestych, potem już nie.

???? jak to, coś mi tu nie gra?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo tego że fotografia jest w stanie w jakim jest to ewidentnie są to lata 50-te, krótkie Mosiny wz 44 z rozłożonymi bagnetami, rogatywki wz. 52 ("świecące" orzełki a więc zapewne metalowe), brak barw na kołnierzach płaszczy. A zresztą w drugiej połowie lat 30-tych WP nie użytkowało Mosinów z bagnetami tego typu, do pozostałych przerobionych używano bagnetów od Mausera. W 1939 r. w trakcie mobilizacji w "polskie" Mosiny wz. 1891/98/25 wyposażono niektóre kolumny taborowe, śladowe ilości takowych Mosinów były w oddziałach ON.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie