Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 6 months later...
Napisano

Jestem Francuzką i nie mówię po polsku. Dziękuję za zgodę na komunikację po francusku lub angielsku. Na tym zdjęciu jest moja babcia. Szukam informacji o miejscu wykonania zdjęcia (około 1938 roku) oraz szczegółów na jej temat i jej kariery pilota szybowcowego. Kto może mi pomóc w moich badaniach? Dziękuję.

26-copie.jpeg

Napisano (edytowane)
27 minut temu, nemo350 napisał:

Jestem Francuzką i nie mówię po polsku.

To nie problem. Możemy porozumiewać się i po francusku, i po angielsku.

Fotografia jest niełatwa do identyfikacji, ponieważ brakuje w niej jakichś terenowych punktów charakterystycznych. Przydałoby się kilka słów więcej o babci. Jeśli była Francuzką to proszę o informację, może być także po francusku. Przedwojenna Polska kształciła i szkoliła także pilotów szybowcowych z Zachodu.

Na razie można powiedzieć, że Pani babcia siedzi w polskim szybowcu szkolenia podstawowego (primary training glider) należącym do Ligii Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

Czy zachowały się jakieś dokumenty babci? Którą kategorię pilota szybowcowego uzyskała w Polsce?

Edytowane przez Jedburgh_Ops
Napisano

Dziękuję za uprzejmość. Oto dwa pozostałe, jedyne zdjęcia z tamtego okresu, jakie posiadam. Mam też jego małą, emaliowaną licencję pilota szybowcowego. Moja babcia była Polką i mieszkała wtedy w Warszawie. Zastanawiam się jednak, czy nie pochodzi ona z Polichna.

image.thumb.jpeg.1f9f9e9dbeba61f34a39fc9ed8fa715e.jpeg

image.thumb.jpeg.0cefbfd123bb9c6ed607bfa13b633e6b.jpeg

Napisano
11 minut temu, nemo350 napisał:

Dziękuję za uprzejmość. Oto dwa pozostałe, jedyne zdjęcia z tamtego okresu, jakie posiadam. Mam też jego małą, emaliowaną licencję pilota szybowcowego. Moja babcia była Polką i mieszkała wtedy w Warszawie. Zastanawiam się jednak, czy nie pochodzi ona z Polichna.

image.thumb.jpeg.1f9f9e9dbeba61f34a39fc9ed8fa715e.jpeg

image.thumb.jpeg.0cefbfd123bb9c6ed607bfa13b633e6b.jpeg

Nie ma za co dziękować. Jestem pilotem z uprawnieniami m.in. do pilotowania pięciu typów szybowców historycznych (vintage gliders), kocham szybownictwo i od ponad 40 lat zajmuję się jego historią, więc chętnie pomogę.

Na fotografii górnej Pani babcia stoi przy polskim motoszybowcu (motor glider) Bąk. Powstał on w Warszawie, ale latał w różnych miejscach Europy - na Węgrzech, w Jugosławii, w Rumunii, w Austrii, we Włoszech, w Estonii, w Holandii.

Licencja pilota Pani babci bardzo mile widziana do pokazania tutaj.

Napisano
4 minuty temu, nemo350 napisał:

Mój mały skarb...

image.thumb.jpeg.723b42073bc97b7f22a04bdce8ceb433.jpeg

Odznaka szybowcowa z trzema „mewkami” oznaczała w okresie międzywojennym kategorię „C” pilota szybowcowego. Ta kategoria była już kategorią dość wysoką, ponieważ było to wyszkolenie w pilotażu podstawowym, a także w lotach żaglowych i termicznych.

Napisano
3 godziny temu, nemo350 napisał:

Dziękuję za uprzejmość. Oto dwa pozostałe, jedyne zdjęcia z tamtego okresu, jakie posiadam. Mam też jego małą, emaliowaną licencję pilota szybowcowego. Moja babcia była Polką i mieszkała wtedy w Warszawie. Zastanawiam się jednak, czy nie pochodzi ona z Polichna.

image.thumb.jpeg.1f9f9e9dbeba61f34a39fc9ed8fa715e.jpeg

image.thumb.jpeg.0cefbfd123bb9c6ed607bfa13b633e6b.jpeg

Nie podejmuję się powiedzieć, czy Szanowna babcia pochodziła z Polichna, natomiast jeśli zdobyła uprawnienia pilotki szybowcowej właśnie w Polichnie to babcia mogła być z tego dumna.

Polichno to była szkoła szybowcowa Kieleckiego Okręgu Wojewódzkiego LOPP. Zgodnie z systemem szkolnictwa szybowcowego, jaki wówczas obowiązywał, szkoła ta funkcjonowała od 1 maja do 30 września. Szkoła zajmowała się wyszkoleniem do stopnia I (kategoria „A” pilota szybowcowego); do stopnia II (kategoria „B” pilota szybowcowego), a  także prowadziła kursy holu za samolotem.

Polichno nie szkoliło pilotów do kategorii „C” pilota szybowcowego, zatem babcia po Polichnie musiała doszkolić się do tej kategorii w jakiejś innej szkole szybowcowej.

Napisano
16 godzin temu, nemo350 napisał:

 Moja babcia była Polką i mieszkała wtedy w Warszawie. Zastanawiam się jednak, czy nie pochodzi ona z Polichna.

To już jest sprawa nie do tego wątku forum, ale w tej kwestii też możemy pomóc, jak mi się wydaje. Jest na forum pani historyk-genealog, która niezmiernie pomaga tutaj w badaniach nad historią różnych rodzin.

W przypadku zainteresowania skontaktuję Panią z naszą forumowiczką specjalistką od takich spraw.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie