Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia - Sd.Kfz. 251/3 i 251/6


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

I jeszcze w kwestii wykorzystywania SdKfz 251/6 w wersji łączności i równocześnie do wystrzeliwania rakiet. Zdjęcie tej dziwnej hybrydy i poniżej widać jak to wyglądało po wystrzeleniu rakiet. Upierałbym się, ze albo łączność, albo rakiety. Nie widzę wyższego rangą oficera, który dałby się w taką uniwersalność "wkręcić".

1248285639_400935B_6.jpg.9bf623ecd169ac140c03a99b14981270.jpg

 

image.thumb.png.deef6338b22ac3666f5d9e9b568928fb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 129
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Domniemywam, ze w okresie wojny szukano i testowano wiele różnych rozwiązań. Nie wszystkie były udane i zniknęły z horyzontu. Pewnie tu fotograf miał dużo szczęścia by "złapać" takiego dziwaka...A my się głowimy, co to za kolejna podwersja..

Tu zapytam przy okazji specjalistów: na x15 pomalowane końcówki błotników - czy to przypisane było do jakiejś kampanii /tu chyba Barbarossa/...

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wiedza" specjalistki Mertynki, chociaż widać, że na bieżąco jest z aktualnościami, pudelka też pewnie czyta od deski do deski...

Ależ mocna odpowiedź! No i w punkt! ☺️

Szanowni - dajcie parę plusów starszemu panu od Wikipedii, bo się wyraźnie zniechęcił i tak rzadko pisze. I jakoś tak krótko w ogóle. To już nie to pie-gaworzenie co kiedyś....

 

Cytat

X143, 144, 159 - Erich von Manstein

A tak wracając do "ad remu" to jak patrzyłem na X144, to też chciałem napisać że Manstein, ale... jesteś tego pewny MS?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno moje zdanie: zdecydowanie nie podoba mi sie styl tej dyskusji. Panowie: załatwię wam ring, rękawice i lekarza...szanuje Was obu

i chciałbym by byliście częstymi piszącymi w moich tematach...Każdy, powtarzam każdy ma prawo mieć swoje zdanie i go bronić..

Żeby była jasność: sam oceniam każda informację /porównuję ze swoimi, szukam "po nitce do kłębka" etc/....dopiero wtedy wrzucam swój wynik do częsci opisowej mojej kolekcji...Proszę, na prawdę gorąco proszę o umiar..

Kaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Proszę, na prawdę gorąco proszę o umiar..

Ale jaki ring? Dla kogo????  Przecież guru pisze, ja przyklaskuję! Inni pewnie w duchu też, tylko jak to dziewczyny - wstydzą się.

?

Tak więc spokojnie - zagrożenia dla dyskusji nie ma. Mniej zdjęć ostatnio więc może masz niedosyt "merytoryki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mimo wszystko, czyli jednolite malowanie i b rzadko występujący krzyż bez czarnego wypełnienia w AK, może to być Afryka. Zasugerowałem się gen. Reinhardtem... On, malowanie krzyża i SdKfz jak ulał do zsrr. Jedynie czapeczki z daszkiem, ale już wtedy Gebirgsjaeger mieli takie. Okazuje się, że Reinhardt miał "bliźniaka" w AK. Hans-Karl Freiherr von Esebeck 

 

 

Hans-Carl von Esebeck.jpg

Hans-Karl Freiherr von Esebeck

Reinhardt_Georg_Hans.jpg

Reinhardt

July42.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Szanowni dyskutanci, nadszedł czas pytań :))

Czy w oparciu o cała dyskusję w tym temacie stwierdzenie, że /3 to tylko ausf D jest właściwe?

Jeżeli tak, czy dotyczy to zarówno pojazdów z antenami ramowymi? / na znaczącej ilości zdjęć ausf D wystepują  tylko z antenami "gwiażdzistymi"/

Przykłady:

 

Ausf D z antena ramową

image.png.d98703b44b36afcd71770d41b9263b20.png

a to z gwiaździstą

 

Staram się przeczytać całą dyskusję "ze zrozumieniem" - jakoś nie mogę wyciągnąć w miarę jednoznacznych wniosków..

Kaz

 

 

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jakoś nie mogę wyciągnąć w miarę jednoznacznych wniosków..

No, ale jednoznacznie SdKfz 251/6 zniknął z etatów wczesnym latem 1942. W świetle tego SdKfz 251 Ausf. D z anteną ramową to przeróbki. Sprzęt łączności był na tyle cenny, że warto było poświęcić jakiś zwykły SdKfz 251/1 i go przerobić. To się zdarzało dość często. Z  naszego podwórka (nie pamiętam tylko czy to  ten SdKfz 251 zdobyty w Powstaniu, czy wydobyty z Pilicy) też był polową przeróbką do wersji SdKfz 251/3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Mer za wyjaśnienia:)) zatem wszystkie ausf D to /3 lub co najmniej przeróbki /1 na cenne wersje radiowe...

Ale tu kolejne pytanie: co stało się z cała produkcją ausf A,B i C w tym typie skoro już w 1942 /6 zniknął z etatów. Nie sadze, by wszystkie zużyły się mechaniczne lub zostały zniszczone w toku działań....  Czy możliwe jest zatem, iże  od 1942 roku /6 "zniknął" papierowo z etatów i został jednym ruchem przekwalifikowany na /3?...

Wydaje mi się także, że przeróbki "frontowe /1 na /3 { lub /6 } to nie tylko dołożenie anteny ale i całego zestawu radiowego... A to ograniczało ilość "załogi" zatem de facto mależy je przestać być traktowane jako /1. Pewnie - o ile nie padną  inne argumenty - i ja je zakwalifikuje jako "radiowe":))))

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie sadze, by wszystkie zużyły się mechaniczne lub zostały zniszczone w toku działań.... 

Sam wklejałeś zdjęcia SdKfz Ausf A (może B) von Sauckena z grudnia 1944 i jak najbardziej na chodzie. Nie sadzę, żeby zawracano sobie głowę przekwalifikowaniem i zmianą na SdKfz 251/3, ale...nie pamiętam teraz czy w raportach z grudnia 1944 w ogóle występowała wersja 251/6. Ostatnio powoływał się tu na nie MJ. Masz je może "pod ręką"? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sam znalazłem te raporty z 30 12.1944. Wymieniają one tylko takie wersje, jak SdKfz 251/8, 10, 16, 17 i 21 oraz "Kommando-Wagen" i "Pozostałe" (ta ostatnia pozycja najliczniejsza). 

Interptretuję to tak, że Kommando-Wagen, to SdKfz 251/6. Dlaczego? Bo było ich w całym Heer, Luftwaffe i Waffen-SS niewiele ponad 40 sztuk  (sprawnych i nie). Co więcej jakaś 1/3 z nich występuje w batalionach łączności korpusów i armii i w batalionach łączności podlegających wyższym sztabom. Tak więc wygląda na to, że jeśli przekwalifikowano SdKfz 251/6, to na coś co nazwano "wozem dowodzenia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie