Jump to content
Sign in to follow this  
Młody duchem

Historia jednego zdjęcia - Sd.Kfz. 251/3 i 251/6

Recommended Posts

Oczywiście zależy mi na zdjęciach..a raczej na ich historii. Twoje odpowiedzi tworzą ją właśnie - może nie indywidualnie do wybranego zdjęcia ale na pewno do większej całości. Pozwala mi to mocniej "ogarnąć całość" - i lepiej zrealizować swoje cele "kolekcjonera". Zatem jezeli Ci to nie sprawia kłopotu serwuj dalej swoja wiedzę:))) tematów jeszcze dużo "do odpalenia" - ale i sam 251 to rzecz obszerna a ja postanowiłem ją "rozebrać" na części pierwsze.

Same zdjęcia w otrzymywane na tym forum to oczywiście "słodkie ciasteczka" - a ja jestem łakomy...

Kaz

Mer...tu problem:)) jest jeszczsze do umieszczenia circa 130 zdjęć:)) wieczorem pewnie dołoze troche i powiem, czy to mam:))

Jak widac : za duzo tez niedobrze..:))

Ale za staranie dziekuję:)

Kaz

Ta..możesz mi wierzyć lub nie ale ja widziałem:)) pytanie było z grupy "ciągnących za język"  - a może wiesz coś więcej:))))

Efekt końcowy jest taki: skoro widzimy to obaj to szanse na błąd mocno maleją..a ja nic nie sugerowałem:))

Kaz

Mer:

Mam więcej niż pewność, że bardzo wiele zdjęć nie dostanie swojej historii. Będę zadowolony już z faktu poprawnej /lub bardzo prawdopodobnej/ identyfikacji 251-ki ---- reszta to już pewnie pozostanie w niepamięci..... Może jedynie ktoś przypadkiem trafi właśnie na zdjęcie konkretnego człowieka i znajdzie się przesłanka domniemania o jednostce, czasie i miejscu..))). Jak to mówią: nie od razu Kraków zbudowano....

Twarze niektórych osób na zdjęciach i ich stosunkowo wysoka szarża dają szansę na takie znaleziska i odkrycia..:)). Wychodzę także z założenia, że w danym miejscu i czasie dokonywano więcej zdjęć - i niekoniecznie na nich jest 251. Tu już tylko osoby mające inny typ zainteresowań mogą coś skojarzyć i uzupełnić listę informacji. Próbuję sam przeglądać zdjęcia nie tylko z 251 i tu szukać jakiś punktów zaczepienia - na razie jednak ważniejsze są dla mnie informacje podstawowe - i na tym się koncentruję. Między innymi dlatego odpuściłem na razie Dak - czasu mam ile mam na tę zabawę a łapanie kilku srok za ogon raczej przynosi kiepskie efekty...

pożyjemy - zobaczymy:)))

Kaz

Na pewno to zdjęcie masz, ale to dobry przykład, że SdKfz 251/6 wykruszały się z linii bardzo wolno. 4. Panzer-Division była jedną z tych niewielu, które nigdy nawet na chwilę nie zostały wycofane z frontu wschodniego, a tymczasem na zdjęciu SdKfz 251/6 Ausf. B z Kurlandii zimą 1944.

image.thumb.png.d5aac0a9c036f449fc4de04f859c1c35.png

I jeszcze w kwestii wykorzystywania SdKfz 251/6 w wersji łączności i równocześnie do wystrzeliwania rakiet. Zdjęcie tej dziwnej hybrydy i poniżej widać jak to wyglądało po wystrzeleniu rakiet. Upierałbym się, ze albo łączność, albo rakiety. Nie widzę wyższego rangą oficera, który dałby się w taką uniwersalność "wkręcić".

1248285639_400935B_6.jpg.9bf623ecd169ac140c03a99b14981270.jpg

image.thumb.png.deef6338b22ac3666f5d9e9b568928fb.png

• Sad 1

Domniemywam, ze w okresie wojny szukano i testowano wiele różnych rozwiązań. Nie wszystkie były udane i zniknęły z horyzontu. Pewnie tu fotograf miał dużo szczęścia by "złapać" takiego dziwaka...A my się głowimy, co to za kolejna podwersja..

Tu zapytam przy okazji specjalistów: na x15 pomalowane końcówki błotników - czy to przypisane było do jakiejś kampanii /tu chyba Barbarossa/...

Kaz

10 godzin temu, merten napisał:

i poniżej widać jak to wyglądało po wystrzeleniu rakiet.

image.thumb.png.deef6338b22ac3666f5d9e9b568928fb.png

Porażająca "dedukcja". Skoro jest to chwila tuż po strzale, to gdzie się podziały zasobniki pocisków jakie powinny pozostać na wieszakach burty po strzale? Aaaaa, pewnie poleciały z rakietami... Aaaaa, pewnie mieli tylko rakiety na prawej burcie. A co żołnierze robili w środku transportera podczas strzału? Zdaje się, że strzelano dopiero po opuszczeniu załogi. Aaaaaa, oni pewnie wsiadają... Ale jakoś nie przez tylne drzwi? Hahahaha. A to coś co ukośnie wystaje w prawą stronę ponad tyłem? Aaaaa, to pewnie ta rakieta co tam wpadła i ogon wystaje...

A może tak pełne zdjęcie a nie samo zbliżenie na pojazd?

W dniu 23.09.2019 o 16:34, Mirosław Jastrzebski napisał:

X143, 144, 159 - Erich von Manstein, na jednym ze zdjęć z oficerami rumuńskimi ( odwróceni tyłem do obiektywu), o ile pamiętam podlegali Mansteinowi w trakcie walk o Krym.

X144 - ciekawe co Manstein robił w Grecji? Chyba się urlopował był...

49 minut temu, merten napisał:

Z Neckermannem.

Ot i cała "wiedza" specjalistki Mertynki, chociaż widać, że na bieżąco jest z aktualnościami, pudelka też pewnie czyta od deski do deski...

Cytat

wiedza" specjalistki Mertynki, chociaż widać, że na bieżąco jest z aktualnościami, pudelka też pewnie czyta od deski do deski...

Ależ mocna odpowiedź! No i w punkt! ☺️

Szanowni - dajcie parę plusów starszemu panu od Wikipedii, bo się wyraźnie zniechęcił i tak rzadko pisze. I jakoś tak krótko w ogóle. To już nie to pie-gaworzenie co kiedyś....

Cytat

X143, 144, 159 - Erich von Manstein

A tak wracając do "ad remu" to jak patrzyłem na X144, to też chciałem napisać że Manstein, ale... jesteś tego pewny MS?

Dziewczęta, wystarczy że zajrzycie czasem do innych książek niż biblia Panzerwrecks. W jednej z publikacji jest dokładnie napisane kto zacz. I uczynił to jeden z Waszych nieomylnych guru...

Edited by Barbapapa
  • Sad 1

@merten

Nie jestem pewien. To była moja propozycja. Uznałem, że na szyldach w tle są napisy po rosyjsku. Jeżeli zdjęcie zrobiono w Grecji to może być Rudolf Veiel  dca. 2. Panzer  Division. W tym czasie miał już RK po kampanii we Francji.

• Like 1

Cytat

Jeżeli zdjęcie zrobiono w Grecji to może być Rudolf Veiel  dca. 2. Panzer  Division.

No i Veiel by pasował.

image.png.640e3cefdfb87dec93c127f12ff07183.png

Cytat

nieomylnych guru...

Oj ty nasz nieomylny guru ty....

🤩