Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

Barbapapo:))

Znów dzięki za info..ale jak to przeczytać? ściągnięcie tego obrazka i próba powiększenia /dla odczytu / jest nieczytelna:)))

widze że to zrzut ekranu...może załączysz plik? To forum daje możliwość dołączania tylko niektórych formatów - może zrobisz to bardziej "prywatnie" czyli na moja pocztę:))) .

Nie wiem jak na to Administrator ale podam adres: kuka1616@wp.pl    :))))))))))

Teraz kolejne zdjęcia i pytania:

015: co to? czy na pewno Afryka? co to w tle? i wszystko inne o tym zdjeciu /co tam Koledzy wypatrzą..)

016: że ausf D to wiadomo, ...ale co to za dziwna antena? czy to już zdobycz aliantów, no i wszystko inne:)

Kaz

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 188
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Kolego Młody duchem chociaż to nie mój obrazek ale nie widzę tu problemu z odczytem tudzież ściągnięciem tegoż obrazka, wszytko jest wyraźne i czytelne a informacje zawarte w tabelce są bardzo interesującego zwłaszcza w odniesieniu do Sdkfz. opisanego tam jako Half-Track Hanomag. Po prostu powiększ ten obrazek, wszytko jest czytelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo...

starym i głupim....oczywiście najprostsze metody sa najlepsze:)) powiekszyć obrazek...kto by na to wpadł:((((   dzieki:)))))))))))))))))))

Najlepsze jest jednak link i wskazanie źródła które pokazałeś.

przyczyna dość prozaiczna: dla plików pdf umiem tłumaczyc a juz z jpg nie...

mozna co prawda zrobic z jpg pdf ...ale brak mi czasu..:))

Co do samej treści tej tabeli: faktycznie sporo tam dojechało...tyle tylko że pewnie mniej fotografów...

Twoje wiadomości rozszerzyły moja ogólna wiedze o sd 251 - raczej uważałem ze zdobywcy po wojnie raczej wszystko "przetopili" a tu

nagle wiedza, ze jeszcze w 1954 cos tam jeszcze gdzieś jeździło...

ale teraz częściej "komercjalnie" na necie ukazują sie różne zdjęcia z rodzinnych szuflad ..tylko czekać, szukać i kopiować...(hmmm)

Troche sie rozgrzeszam: jezeli ktoś chce za kasę udostepnić teoretycznie prywatne i rodzinne rzeczy to ja dla celów typowo "katalogowych" chyba mogę to "podglądać"....

 

Kaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich piszących w tym temacie oraz niepiszących Forumowiczów oraz Gości.

Krótka statystyka 2 tygodni tego tematu:

zd.001 – armata Ordnance QF 2-pounder., kal 40mm , podwozie Ford (60 czy 30 ?)

zd.002 - garaże Oficerskiej Szkoły KBW w Legnicy , powojenny /poczatek lat 50?/

zd.003 – zdobyczny, okres jeszcze wojenny

zd.004 - Anhänger (1 achs.) für Entseuchung mit Brausevorrichtung (Sd. Ah. 11 czyli dezynsekcja..

zd.005 – straż pożarna, Getynga

zd.006 - 17 cm Kanone 18 , wózek IF--8 , BMW R-12 (?), sd kfz 7(?)

zd.007 – zdobycz i przeróbka Rosjan /1944-45 ?/co

zd.008- (?) może coś mówi numer rejestracyjny??????

zd.009 -(?)

zd.010 – nowe wiadomości o Indochinach, potwierdzenie ze było tam sporo SD 251 do 1954

nowe zdjęcie z zupełnie innego  forum (!! perełka)

zd. 011 – na razie nic czego ie wiem, potwierdzenie pobytu „kolejarzy” w Afryce, dwa zdjecia

których nie miałem (!!!)

zd.012 – j/w

zd.013 – brak sugestii czytających

zd.014 - brak sugestii czytających

moje spostrzeżenia:

wiedza Kolegów odpowiadających na moje tematy przeogroma... jestem pełen podziwu

Sam chce tylko katalogować i tworzyć bazę zdjęć dotyczącą dwóch interesujących mnie tematów stąd /za wyjątkiem sd Kfz 251/ nie

staram sie nawet zapamiętać danych technicznych, kolejnej wersji, typu czy tez podtypu.

Podobnie jest z historią walk w Afryce, oddziałów, dowódców itp....

stąd tez tytuł tematu / być może wprowadzający niektórych w błąd/ "historia jednego zdjęcia"

praktycznie należałoby dopisać "przemnożona razy 3000"....ma ktoś jakiś pomysł na lepszy tytuł?

W tabelach które prowadzę oddzielnie dla każdego typu /a czasami nawet podtypu - np. dla czołgów podział na kolejne wersje /

zawieram oprócz informacji pozwalających na ewentualny szybki sort /bo robię je w arkuszu kalkulacyjnym/ mam tylko informacje o miejscu, dacie, jednostce , numerze rejestracyjnym lub bocznym , źródle zdjęcia oraz kolumnę z nieśmiertelnym "inne"

Innym zupełnie elementem jest cała bibliografia...mam około 50 pozycji dla DAK i ze 20 dla esdeków..

Dla mnie bibliografią dla esdeka jest zdjęcie z nawet najmniejszym szczegółem tego pojazdu /nawet w dalekim tle/.

I są to dla mnie najcenniejsze zdjęcia..

I na koniec: trochę zapoznałem się z samym forum /zasady, możliwości/ . jest tu coś takiego jak "kluby",,,

macie pomysł jak to wykorzystać??

Dziękuję wszystkim za pomoc i zainteresowanie 

Pozdrawiam

Kaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo /Wielki.../

Piękne to wszystko co dotyczy zd. nr 14..:)). Gdzież płynie źródełko takich rarytasów?

Jakimś dziwnym trafem mam /teraz juz "miałem"/ tylko jedno zdjęcie z takiego zestawu...

Dzieki

Niemniej jednak zapytam dalej:  co to za dziwna konstrukcja na tym 251/6..wyglada toto jak mała szklarnia.

Moze cos o uzbrojeniu  tego egzemplarza? czy to nie aby "falke"???

Na innym "podzdjeciu" coś co wyglada jak "pritche" - albo 251/17 neu bez plot...

uff.....  jest co podedukować i poszperać:))))

do wszystkich: czy na pewno nikt na tym forum nie uznaje sd kfz 251 z jego rozlicznymi wersjami za najpiękniejszego pojazdu??

                            może udałoby sie połączyc siły....

Wracam drogi Babrbapapo do twoich odpowiedzi.

Niestety, co do zdjęcia nr 13 mam wątpliwości..

to że humber to raczej wiedziałem...podałeś wersje jako mk III...

i tu troche zagwozdki...

Obejrzyj z łaski swojej http://beutepanzer.ru/Beutepanzer/uk/armor_car/humber/humber-04.htm ...

 zaraz pierwsze na stronie i podpis../o ile dobrze rozumiem/  "werjsa mk II, nazwa własna "Hans"..

Co Ty na to?

Generalnie kolejna super podpowiedź: znalazłem dzieki Tobie /albo co najmniej odnalazłem/ źródło..

wsród linków do róznych "kolekcji" zdjęć próżno było szukać tego...

tak na szybko przejrzałem  -  dużo informacji do już posiadanych zdjęć, 

Czy ktoś potrafi zrobić, by dzień miał 48 godzin??...:(((

Barbapapo..kawał dobrej wiedzy i roboty..mam nadzieję ze częściej spojrzysz na ten temat:))))

Dziekuję:)))))))))

Kaz

PS. zabieram sie do "poszatkowania" tego zestawu zdjęć na części pierwsze..

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo:))

1. dzieki za kolaż w kawałkach...jakość o niebo lepsza niż szatkowanie...ale czasami na bezrybiu i rak ryba więc szatkuje albo przerabiam z pdf na jpg /bo w takim formacie staram prowadzić się cała kolekcję...

2.ten zestaw zdjęć znów daje mi "technicznie" do myślenia: jak pogodzić różne wersje /a jest tu ich kilka/ z jednym miejscem...

   myślę o tym już kilka - hmm- lat i jakoś nie mogę wpaść na możliwość "stabelaryzowania" tego faktu..

  to coś podobnego do faktu, gdzie w bazie Dak występuje zdjęcie na którym jest jednocześnie kilka różnych pojazdów..

3. Co do Humbera: uznajmy zatem ze jest to MK II...może jeszcze ktoś inny da lepsze argumenty za III...

    Już prywatnie: o ile w sprzęcie niemieckim mam jeszcze "wizualną" wiedzę by dość łatwo przypisać coś do odpowiedniej wersji /no powiedzmy w 80%-tach/ to już dla pojazdów "zdobycznych" używanych w Dak to już nie wiem nic...wszystkie te MK ileśtam to dla mnie ciemna magia..niby to robię i probuję sklasyfikować ale to "strasssznie" pracochłonne...i efekt tez do końca niepewien..

Zwróć uwagę, że prawie wszystkie zdjęcia które wrzucam to sprzęt zdobyczny...

kurde..pomocy bo coraz częściej widzę swoją "don kichoterię" ....

ale żale precz:))) jeszcze żyjemy:)))

4. skorzystam z okazji i przejrzę powtórnie te stronę z Twojego linku..pewnie uda się uzupełnić trochę danych bo większość zdjęć     

     mam...

5. to cabrio to standardowa wersja czy jakaś przeróbka? wiesz coś na ten temat?

no i nie odmówie sobie przyjemnosci dwóch kolejnych zdjęć:

nr 17 - cos jednorazowego, ausf D, armata  mi nieznana...

nr 18 - dak, co najmniej cztery pojazdy.. jakie, jaka mozliwa data zdjecia ittp..

Kaz

Zdjęcie 017.jpg

Zdjęcie 018.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego HD1940:)

przyjmuje Twój typ..

Musze spojrzeć jeszcze raz w link przekazany przez Barbapapę a dotyczący tego epizodu walk..:)) może tam coś w tle da jakieś potwierdzenie Twojej informacji

dzięki za odpowiedź - mam nadzieje na dalsze Twoje zainteresowanie tym tematem i kolejnymi podpowiedziami...

 

Barbapapo:))

link doskonały.. dość jasno daje przedział czasu dla całej grupy zdjęć. styczeń 1943

Nie wspomnę o jednostkach biorących w nim udział oraz o fakcie, że 2-3 zdjęć nie miałem i że mogę "powiązać" kilka zdjęć jednym miejscem..:))

Humber - tak sie spodziewałem..jeździło wiec trza było korzystać...a że nie strzelało - trudno:)))

Korzystając z Twojego linka pewnie to ten kfz 10..jak na innym zdjęciu, VW to raczej bezdyskusyjnie..

Co do M3 - halftrack na 100% ale która to wersja /ze wzgl na działo/??? /tu mam podejrzenia ale jestem za słaby w temacie/

co do "dziwadła" - jasne, toż to od razu wygląda jak zdobyczna na francuzach armata kal. 75 mm..:)) alem gapa:)))

                                 Niemcy ich trochę przerobili na swoje Pak /francuskie fabryki produkowały pociski/ no i może próbowali do sd

                                 /pojawiła sie potem wersja produkcyjna 251/22.. ale juz z  niemieckim Pak/

Barbapapo, dzięki:))

i na koniec...w tym swoim bałaganie znalazłem inną wersje tego zdjęcia nr.18../pełne ujecie/ - tu już jest 6 lub 7 do identyfikacji..

A bałagan to inna wersja  zdjęcia w grupie "halftrack m3" a inne w grupie "motocykle" ----to jest moje poważne zmartwienie z grupy "jak unikać tego typu przypadków"..

Może napiszecie coś więcej patrząc na te wersję 18a...

Kaz

Zdjecie 18a .jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo..mea culpa..:((

1. po prostu nie umiem czytać..:((

2. po prostu nie umiem czytać po angielsku /szczególnie dotyczy to nazw miesięcy/...:::((

I juz poważnie: jak pisałem mimo zainteresowania walkami w Afryce w okresie pobytu tam wojsk niemieckich moja wiedza dotycząca poszczególnych bitew, dat, dowódców itp jest mikra....

Wiem, mając "idea fix" co do fotografii z różnego rodzaju sprzętem na nich występującym   i próby skatalogowania tego wszystkiego powinienem znać to doskonale...ale tak nie jest

Dopóki zdjęć było niewiele radziłem sobie czytając wybrane źródła...ale z czasem przybyło dokumentacji fotograficznej a dzień jakoś nie chciał się wydłużyć.... Z samymi typami sprzetu - szczególnie niemieckiego - w jakiś 80% radzę sobie.

Gorzej - i to znacznie- z sprzętem zdobycznym używanym przez Niemców.... tu takze należy wliczyć sprzęt włoski obsługiwany przez żołnierzy niemieckich i w ramach jednostek niemieckich..

sporo kołopotów sprawia czasami różnorodność opisów w zdobytych źródłach..

Załączam zdjęcie co do którego mam całkowity "miź-maź" informacyjny: lotnisko w Afryce czy we Włoszech...

Logika wskazuje : Włochy.... /bo ten drugi ciagnik to chyba zdobyczny rosyjski../

dzieki za zwrócenie uwagi w Twoich odpowiedziach:))))poprawię sie...

Kaz

Zdjęcie 19.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jednak Afryka!!!!!

no i fajnie...:)) szczególnie ze ten drugi ciagnik to raczej kojarzyłem z jakims rosyjskim...a tu patrz: Praga...

takiego typu sprzetu nie mam w swojej bazie:)) /a raczej nie miałem/ - to chyba jedyne zdjecie z tym pojazdem w Afryce..

jakoś nie zajmowałem się dogłębnie tym zdjeciem  ze wzgl. na te rozbieżne informacje o miejscu..:)))

Niektóre ze zdjęć "zdobywałem" dobre  10 lat wstecz...teraz "googlując" nawet hasło "Praga DAK" można znależć sporo info o tym zdjeciu..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

logicznie..:)) ale skoro to raczej sprzęt Aliantów to jest on poza moimi zainteresowaniami..:))

nie znam historii ani przebiegu tej operacji...wierzę zatem w Twoje słowa...

Chyba ze ktos inny "strzeli" innym, rozsądnym argumentem..:))

teraz zas dwa kolejne:

zd. nr 20 - niby duzo o nim wiem, ale może ktoś coś "wygrzebie" więcej...

zd. nr.21 - tu dla odmiany moja wiedza to "zero" - czy to na pewno Afryka, czy zdobyli  i  używali to Niemcy i co to w ogóle jest:)))

Kaz

Zdjęcie 20.jpg

Zdjęcie 21.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam obu Kolegów:))

Tak, to zdobyczny esdek, 2x120 Jugosławia oddziały Tito

to oczywiście 120 mm...

dla większej jasności pozostałe dwa zdobyczne zdjęcia)) tym razem juz bez numeracji

pytania: rosyjskie czy niemieckie 120..., jakies miejsce, jednostka.......??/

Czy ktos interesuje sie operacjami bałkańskimi i walkami komunistycznej partyzantki tego rejonu???

może są jakies fajne stronki  ze zdjeciami zabaw partyzantów a tam w tle stoi sobie esdek...:))) ot..to byłaby perełka:))

Chyba muszę zmienić sposób pytań: dawać pełna dokumentację zdjęciową oraz moją wiedzę   i pytać: "Co wiecie więcej...":))))))))

Jeszcze raz dzieki za podpowiedzi:)) oby tak dalej:))

Kaz

 

20a.jpg

20b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótkim spacerze z moim ponad 12-letnim przyjacielem Dastianem /goden retriver:))/ i wspólnej poważnej dyskusji spróbuję zatem tej innej wersji pytań:

Tak dla przykładu temat łączący esdeki i DAK..

co wiem:

Sd Kfz 251/6 ausf B, wóz sztabowy Rommla, plaża gdzieś w okolicach Trypolisu, rok 1941, malowania jeszcze z kampani francuskiej (?),

przyczepa sztabowa nieznanego mi typu /generalnie mało znany mi rodzaj sprzętu a czasami występuje na zdjeciach DAK/..

znalazłem gdzieś na Histomilu kilka lat wstecz.. /kiedyś w zapale przez jakieś dwa tygodnie przeglądałem../

A może to nie Afryka??

jakieś inne informacje Koledzy???

Kaz

PS. W tym tempie cała bazę zdjęć poddam ocenie gdzieś do roku 2030....:może zdążę do Wigilii:))))))))))

      Ma ktoś ochotę na ogląd całości i kompleksowe odpowiedzi??

Zdjęcie 22a.jpg

Zdjęcie 22b.jpg

Zdjęcie 22c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo:))

1. wydaje mo sie ze ten z składowiska powojennego to jednak zupelnie inny rodzaj szklarni.

2.  Zdjęcie które podesłałeś które podesłałeś mam /a nawet chyba ten sam esdek na innym -  co w swojej klasyfikacji oznaczyłem jako

    "prawdopodobnie"/ - to zdjecie nr. 23

    nigdy nie miałem czasu by dokładnie sie obu przyjrzeć - stąd na razie "prawdopodobnie":))

co wiecej: jak rzadko w zapale "kolekcjonowania" /przynajmniej ładnie brzmi../ zdjęć zapisałem link: image.png.c35c267afff2d3a52ec1c61a7e1bc222.pngimage.png.c35c267afff2d3a52ec1c61a7e1bc222.png

Ale tylko tyle..

Może źródła Twojego zdjęcia mówią coś więcej?

A co do wojennej  pomysłowości naszych zachodnich Sąsiadów: przeogromna /pewnie kilkanaście zdjęć mam/ ale zawsze bardzo pragmatyczna i wykorzystująca wszystko co było pod ręką. Pewnie z czasem i te zdjęcia włożę w ten temat.../w najgorszym przypadku około 2028 r..:))/

Dzięki za ciągłe zainteresowanie tematami i odpowiedzi:)))

Kaz

Zdjęcie 23.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo, czytanie Twoich odpowiedzi to czysta przyjemność:))

mogłem szukać tego typu przyczepy w niemieckiej produkcji do us...śmierci..

A tu patrz: makaroniarski wyrób:)))

Co do ciekawej części historii: pewnie jak Niemcy wiosną 1941 dali łupnia Brytyjczykom i zdobyli 3 szt dorchesterów marszałek z przyjemnością przesiadł się do tego wozu sztabowego.

O ile moja wiedza jest właściwa to wnetrze tego pojazdu to poezja: fotele jak w klubie, sporo miejsca...Brytyjczycy dbali jednak o swoje wyższe szarże...

Nie dziwie się zatem ze raczej później nie ma zdjęć takiego zestawu.

a Rommel i tak przesiadł sie na mniejszy sd kfz 250....

uff..klocki powoli się układają:)))

że tez nie chciało mi się uczyć właściwych jezyków:(( stąd wiekszośc rozsadnych dyskusji na forach oraz dokumenty są poza moim zasięgiem:(((

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo

tez tak myslałem...ale potem jakis strzepek informacji i oprócz obecnosci w bazie esdekóe 251 to zdjecie poszło do dak takze..i potem znalazłem następne:))

krzyz tez mnie zmylił..gdzie 1939 a 1941.. moze ktos obeznany z oznaczeniami tym elementem wie cos wiecej?

A tera ide na całość...wspomniałem Dorchestera - zatem wszystko co mam - to tylko 40 zdjęć..

taki jest mój ruch - kto wie i doda wiecej?

pewnie wyjdzie kilka postów więc part 1:

001.jpg

002.jpg

003.jpg

004.JPG

005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesteś jak błyskawica:))

Ta część historii jest mi znana, źródła podaja także numery seryjne, kto je dostał /2 szt sztab Rommla, 1 szt którys z generałów..

Jak pisałem: znam wiele szczegółow ale te interesuja mnie mniej...podstawa to zdjecie i jego indywidualna historia..:))

Ale bardzo chetnie czytam te szczegóły - masz przykład z ta przyczepą sztabową...

dla mnie to kolejny typ, kolejne zdjecie i jego historia..

Jescze słowo o przyczepie: na wielu zdjeciach gdzieś w "tle" stoją te utstrojstwa...teraz mam juz wiedze, z trzeba porównywac to z Twojaa informacją:)) i o to mi własnie chodzi w moim "fiole" - wiedziec co jest na zdjęciu, gdzie było zrobione, kiedy..

Prowadzenie tabel w arkuszu pozwala na szybki sort..czasami wyłapałem dzieki np. rejestracji ten sam pojazd w dwóch zupełnie róźnych przedziałach czasowych:)) albo np. wrak...

A swoja drogą: na jednym z Dorchesterów jest numer taktyczny 3....to nie zdobycz DAK?

Wszystkie te wozy wg, mojej wiedzy zdobyto wiosną 1941...pewnie gdzies w czelusciach netu jest informacja ze strony angielskiej o stratach,,,:))) i może data tej straty - wyglada na niektórych zdjeciach ze sa zrobione zaraz po zdobyciu - i tu znów zawężenie ewentualnego przedziału czasowego

niektóre zdjecia wskazuja jakby inne kamo...czyli znów szansa na czas zdjecia - o ile bedzie informacja kiedy przemalowano lub zmieniono ten element:))

czasami złożenie takich małych puzzli daje mi ogromną satysfakcję:))

dzięki za informacje:)))

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie