Skocz do zawartości

Historia jednego zdjęcia


Młody duchem

Rekomendowane odpowiedzi

dla własnych celów znam tylko podstwy:

WL - od luftwaffe czyli powietrze

WH - od  heer czyli ziemia

Wm - od marine czyli woda..

SS - tu chyba jednoznaczne

to litery..

wiem, że w poczatkowym okresie wojny dwie pierwsze cyfry okreslały jakis okręg wojskowy...mam nawet gdzies materiały..dawno nie korzystałem..

potem w trakcie działan w niemiecki ordung wkradł sie chaos...i tu już nie wiem nic..:((

znając potencjalne miejsce zdjęcia, okręg i potencjalną jednostkę bioraca udział w boju można coś dedukować...

tyle mojej wiedzy potrzebnej do wstepnej analizy i identyfikacji zdjecia - a wynikającej z numeru rejestracyjnego pojazdu...:)))

uff...

Kaz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 188
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

uff, ależ poświęcasz czasu mojej sprawie...

1. mam to zdjęcie, sprzet zidentyfikowany /ale to ja zrobiłem/ jako zundap 750 Ks.

    Hd1940  - co Ty na to?

   co do możliwości odczytu zdjęć - może ktoś wyłozy kawę na ławę i podpowie jak to ugryżć..

   sam używam Picassa, rózzne nasycenia, kolory, kontrasty itp.. ale nie mam podstaw teoretycznych co w efekcie daje możliwość

    jakiegokolwiek odczytu.. ale jestem raczej pojętny - byle ktoś dał mi właśnie tę kawę...

   Najlepsze wyjście: ktos kto to zna dołaczy do tych dyskusji..i będzie spokój...:))))))))))))))))))))))))))))))))

2. podoba mi się fakt, iż wskazujesz kolejne zdjęcia przywiązane "do miejsca"

    nigdy nie miałbym możliwosci takiej analizy wszystkich moich zbiorów...o ile nic sie nie zmieni w czwartek mam spore luzy...spróbuje przejrzeć wybraną część zbiorów pod kątem podobieństwa otoczenia...dobrze że okres odwrotu Dak to dość specyficzne umundurowanie, okreslone typy sprzetu, krajobraz.. /sam mam zawsze watpliwości bo czasami zblizony do południowoeuropejskiego/

a jeszcze w dodatku to spadachroniarze - tez inne, specyficzne umundurowanie, hełmy....

zobaczymy...

3. co do Hubnera... pisłem że we Włoszech to juz odtworzenie tego, co rozbito w Afryce..dowódcę ewakuowano a Niemcy mieli zwyczaj nazywania kampfgrupe własnie od nazwiska dowódcy...

teoretycznie zatem mogła byc i w afryce i we Włoszech - ale to "technicznie" juz cos innego, łaczy je jedynie nazwisko dowódcy..

Posrednio potwierdza to fakt iz zdjecia przypisane grupie z europy logicznie i wizualnie odpowiadają grupie afrykańskiej,,

A na temat rzetelności źrodeł już pisałem...

Moja prywatna teoria: ksiązki trzeba pisać szybko bo to kasa, łatwo zbierać "do kupy" informacje z innych źródeł bez ich weryfikacji - kto ma na to czas gdy Wydawca goni.... Tu kółko sie zamyka: niezweryfikowana informacja z czasem /kolejni zarabiacy na pisaninie nie weryfikują bo widzą coraz wiecej "pewnych" źródeł/ staje się ogólnie uznawaną prawdą. I to by było na tyle - jak mawiał prof, Stanisławski.../ten z kabaretu z przed lat/

A wystarczy taki Barbapapa i wszystko staje na głowie:))))

Kaz

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barbapapo  /tak oficjalnie/

Dziekuje za pozytywne ustosunkowanie się do mojej prośby:)) Witaj w klubie...ten fotel przy barku jest Twój...

Kaz

Ps. A wszystkich chętnych zapraszam do czytania i tam..na razie puste kartki ale to na razie ściernisko   --  ale będzie San Francisko,,

     a oto adres klubu:

pracujemy 24h/7d...w przeciwieństwie do galerii handlowych:)) mam nadzieje, ze zaopatrzenia nie zabraknie...)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Młody duchem napisał:

uff, ależ poświęcasz czasu mojej sprawie...

1. mam to zdjęcie, sprzet zidentyfikowany /ale to ja zrobiłem/ jako zundap 750 Ks.

    Hd1940  - co Ty na to?

  Kaz

 

Jeśli pytasz o poniższe zdjęcie, to na pewno to nie jest Zundapp KS750. Jednoznacznie wskazują na to opony, które są dużo węższe niż te z KS750. Moim zdaniem to Zundapp KS600.

fjs hubner.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Otwierając podwoje klubu wybierałem opcję: zaproszeni siadają przy barze a niezaproszeni i goście oglądają zza okna..

    Ale że słuch i wzrok już nie ten to może niechcący zamalowałem okna...hmmmm

   PROŚBA DO DOWOLNEJ OSOBY MOGĄCEJ ROBIĆ TU WPISY:  SPARWDZCIE CZY TE OKNA NA PEWNO SĄ W NASZYM KLUBIE DLA  

    WAS ZAMALOWANE..I NAPISZCIE.

2. oprócz 4 zdjęć  zajmującej Twoją uwagę kampfgrupy są na tej stronie jeszcze inne z Afryki.

   Tych 4 szt + jeszcze co najmniej 1 szt nie miałem..: /czytaj bardzo mocno w czasie przeszłym../

   Wracamy do kampfgrupe: cztery zdjęcia to wg mnie na pewno to samo...ale po dwa zdjęcia z innych miejsc na trasie...w Afryce

   Zdjęcie piąte które zamieściłeś na str.9 to chyba ta sama grupa ale fotograf usiadł w wózku motocykla i robił zdjęcia "do tyłu"

3. Spróbuję jakoś przenieść Twoje dociekania do klubu, na półkę z opisem " Jedeida"

4, Moje próby z odczytaniem czegokolwiek na wózku bez szans....ciągle wierzę w zdolności innych..   

Kaz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba:

1. zatem to sd kfz 251/8 ausf C, 90 leichte Afrika Division, Panzer-Abteilung190 ; oczywiście Djedeida, listopad 1942

    próbuje sam cos zdziałać z nr. rejestracyjnym... na pewno WH- 12.....

wcale bym sie nie zdziwił gdyby kolumna motocykli to nasz kampfgrupe.../pewnie mocno naciagane ale pomarzyc mozna..)

no i trzy trójki N

2. z klubem zawaliłem..:((( napisałem do admina... 

    ale możliwosci organizacyjne tej częsci znacznie wieksze niz tu...chyba..

    zerknij na Djedeidę - próbuje jakos usystematyzować strukture..na razie to moze nie być to...

    znalazłes gdzieś może na tym portalu --jakby to nazwać - instrukcje obsługi klubów...?

3. co do znaków motoru.. ja nie mam najmniejszej wiedzy...:((

HD:

   może zdjecie motocykla z poprzedniego postu Ba cos pomoże...wyglada na to, to ta sama kolumna..w tym samym czasie...

na wszelki wypadek zdjecie z tej serii: albo lepiej dwa:)))HubnerKG4.thumb.jpg.36c44bbbb4e5d1198a9fdc6175e0729c.jpg

HubnerKG1.thumb.jpg.9ca90a8ac84c3fc47293d481701c8992.jpg

 

   dalej 600???

czy na nosie wózka nie było jakis znaków producenta....???

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko to zdjęcia pokolorowane i te dodatkowe tprzedstawiają tą samą grupę zidentyfikowaną jako "kampfgrupe". Motocykle to Zundapp KS600W, a ten dynks to pokrywka skrzynki narzędziowej na zbiorniku, a właściwie jego pokrywie (kapie). Znaki na wózkach grupy i przytoczonym przykładzie z Grupy Armi Kleist'a (z dużym K na sakwie) moim zdaniem to zupelnie inne oznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie Eksperci  / to zupełnie poważnie/

wynika, ze o zdjęciu 30 wiem już prawie wszystko...a przynajmniej z bardzo wysokim stopniem prawdopodobieństwa:))

Miejsce: Djedeida, Tunezja

czas: listopad 1942

pojazdy: sdkfz 251/8 ausf C

                3 szt Panzer III ausf N

                kilka Zundapp 600W

                jakis terenowy (??)

jednostki: KG Hubner (?)

                 90 leichte Afrika Division, Panzer-Abteilung190

                 s.Pz.Abt. 501

                 możliwe, że to wszystko układa się w Gruppe Djedeida (???)

UFF..to by było to o co mi chodziło  - a ile dodatkowej wiedzy to już nie wspomnę:))))

         A przy okazji piekny watek o Djedeidzie, KG Huber - dzieki niemu spokojnie mogę połaczyć kilka zdjeć jednym tagiem czy to

         miejsca, czy to jednostki --- potem zwykle sortowanie zdjęć Explorerem daje efekt:)))

         Proszę, nie urywajcie tego wątku i Waszej dalszej pomocy w pozostałych które się pojawią...

        O ile tylko dojdę do ładu z klubem to tam łatwiej będzie ustawiać watki logicznie..

       Może tak ma być: tu dociekania, przypuszczenia itp a tam już czysty efekt:))

 

      A tak już statystycznie: to dopiero pewnie gdzieś 1/3000 moich zbiorów...hmm.. 2030 r. minimum

     

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba. oddzielnie co do twoich przypuszceń:

       o ile zaznaczone wycinki to to samo (mnie wydaje sie że tak) to układ drzew po prawej stronie budynku - ich wysokość- sugeruje

       jedno zdjecie z poziomu terenu a drugie z czegoś wysokiego. /przyjmując poprawke na odległość drzew od obiektywu/

      tygrys to wcale nie głupi pomysł, tym bardziej że tam były,,

2.jpg.630077c9a1e21708228cd428560cf6be.jpg1.jpg.1a5f53d9a059a84bd391949c7302f9ab.jpg

 

 

 

  cienka ta moja nitka,,,oj cienka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HD...

szybko i sprawnie załatwiłeś sprawę...

żebyś się nie nudził / i inni też/ kolejne jednośladowe... tylko ci "inni" jakoś tak słabo.....odwagi koledzy, odwagi...

Przepraszam, wykorzystam Twoje chęci i może przynajmniej w tej części kolekcji pouzupełniam identyfikację...

f2.jpg.65739e469e917f3ac44c2d93fe18219d.jpgf1.jpg.3425d86b26f0839bbe27d5bf221a247e.jpg

f3.thumb.jpg.6cc30c0d1092f9691efca26920ab648f.jpg

f4.thumb.JPG.3aa27eee568aba382b7133f26de18bef.JPG

jeżeli komukolwiek z oglądaczy rzuci się coś w oczy napiszcie / iine zdjęcie tego jednośladu, jednostka, moze element krajobrazu podobny do innych zdjęć...wszystko moze mieć znaczenie../

Widzę również wyraźnie że linki do bardzo "specjalistycznych" stron są też doskonałe...ja docieram raczej tylko do tych najpopularniejszych..typu: histomil, lexikonwermacht, itp../Przykładem może być historia kreslona przez Barbapapę i link do hiszpańskojęzycznej strony..

stąd też prośba o jak najczęstsze takie prezenty...

czytałem właśnie ją dziś nocą..super. Ale też trochę sie pośmiałem z mojego nocnego towarzysza tłumacza..wiem, skąd kabareciarze biorą pomysły:))))))))))

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ba:

uff.. nigdy nie spasowałbym dwóch zdjęc z esdekami do jednego czasu., miejsca i jednostki..

      no i ta dokładność linków...czapki z głów...

      a historyjka może komuś okazać sie pomocna:))) mam nadzieję że ewentualnie podziękuje  tutaj:))

     za Belgię także podziw../nie boje się tego tak nazwać/ - znów kilka foto znalazło swoje miejsce w kolekcji:)))

     sd kfz.15 - coraz wieksze moje przekonanie że - tak jak mówią źródła- grupa 12-15 nie wyszła poza być może strefę prototypów lub  może przewidywań potrzeb przez sztabowców itp.

    pisałem, ze mam uzasadnione podejrzenia ze może to być 3...źródło bardzo "mętne" ale dość  -hmm- logiczne:)))

   teraz potwierdzasz moje podejrzenia - myslę że wykonam relokację z grupy "15" do grupy "3". To wersja identyfikacji typu chyba bardziej prawdopodobna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do numeracji typów: jescze nikomu sie nie sniło że bedą a niemiecki porządek nakazał wykonanie systematyki...

o ile pamietam był to rok 1940... pisałem: w tym porządku 3 i 4 to wozy związne z artylerią: ciagnik i bagazówka na pociski...

z wersji dowódczych wystepowała jedynie "6" ale w wielu wariantach wyposażenia radiowego: w zależności od szczebla dowództwa..

i tu tez przewidziano nasze 12,13,14 i 15....

pewnie życie pokazało pazurki... ok. 1942 (43), wraz z wejsciem do produkcji wariantu D "3" przemianowano także na dowódczą..

jakoś nie pamiętam tej wersji z antena ramową /czyli wiekszy zasięg/..., dla "4" połaczono obie funkcje...

interesujące nas 4 typy, mające na celu obsługę jednostek arytyleri: nasłuch, podswietlanie celów itp. pozostały chyba jedynie w zamiarach..może jakies pojedyncze egzemplarze sie pojawiły - ja niestety nic w żródłach "wizualnych" nie znalazłem..

Zresztą podobna opinia cytowana jest na innych forach polskojęzycznych z wskazaniem źródeł niemieckich.

Niestety, nie dbałem w tym czasie o ich zapisywanie - pamietam raczej tylko teksty /co moze okazać sie zawodne/

image.thumb.jpeg.7804d65b25ec0dccf80b996b96d6ce55.jpeg

nie znam wersji D  z ramówką - wszystkie maja prętowe z charakterystycznym "wachlarzem"....

wydaje mi sie logicznie, że były to pojazdy dowódców bezposredniego pola walki - łaczność z swoimi wozami i z wozem dowódcy wyższego szczebla. ten juz dysponując "6" miał pewnie większe mozliwości kontaktu z "wierchowką"

Pozsukam przykładu /czas:((((/ i pokaże źródła ktore raz wersje abc zaliczja do 3 a raz do 6 - i to do tego samego foto:))

zdarza sie to barzdo często dla Dak...ale frachty ewidentnie opisują 251/6...i to jest na 99,9% własciwe określenie dla tych wersji:))

image.thumb.png.fccd89b6bd17e3826ff8059ed0c846ff.png

Tak swoja drogą kolekcjonuję te dokumenty - to czasami element potwierdzenia wystepowania w dak danego typu sprzetu a czasami i jednostki:)) posrednio data też cos może powiedzieć::))

w tym frachcie nie do końca rozumiem skrót pz fk..- panzer i co? a to tez jest przy 251

zatem jak coś takiego wyszperasz - ślij...:

Na razie mam generalne załozenie: nie było 12-15 w uzytku...

  bardzo podobnie jest z 11 - mam zdjęcie tylko prototypu i bodajze jedno w "polu"..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak...subtelna róznica 251 -261,,:(( nie załozyłem okularów:)) nie moge sie przyzwyczaić, ciągle czuje sie piękny i młody....:)))

dzieki za czujność..:)) głupota nie boli...

z netu, z netu....kurcze...chyba u Ciebie jakis inny ten net...:((((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie