Skocz do zawartości

Zdjęcie naszego samolotu - część 34


Rekomendowane odpowiedzi

20 godzin temu, KayFranz napisał:

Wie ktoś, jaki miał numer ewidencyjny?
Tzn. znane są cyfry 3,4 i 5, ale jakiś **** wyciął albo oddarł z wraku trzecią.

 

A gdzie widoczne są cyfry kodu ewidencyjnego malowane na czerwono za białą "ósemką"- te które się ostały ? Ja ich na tym zdjęciu nie dostrzegam.

Zdjęcie powyższe dobrej jakości jest w WLU tom. 23 i w ostatnio wydanej "Samolot szkolno-łącznikowy RWD-8" - poszycie lewej burty jest w dwóch miejscach rozdarte.

Może ktoś wie jaka była litera kodu identyfikacyjnego na lewej dolnej powierzchni skrzydła ? (numer jest znany - 37)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jest w moim posiadaniu fotka tej "ósemki" z lewej, gdzie na burcie LEWEJ za dużą, białą cyfrą "8" widoczny jest numer ewidencyjny. Widać cyfry "3", "4" "myślnik" i potem jest dziura? zamalowany fragment? a na końcu cyfra "5". Szerokość braku jest na jedną cyfrę (albo na dwie jedynki).

Krój cyfr "37" kojarzy mi się z krakowskim pułkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

765806869_rwd8_nr.834-x5.thumb.jpg.1df41f66beb4161cda2a1ed447d10631.jpg

Czy w nowym wydaniu książki Morgały lista na końcu jest uaktualniona? W pierwszym nie znalazłem numeru pasującego, ale też i klika potencjalnych jest w ogóle nieopisanych.

P.S. W opisie numeru zapomniałem o kropce po "5".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2f732df8e33acc1a3a739693863155e2.jpg
108396-1.jpeg

Akurat pułk toruński (i wileński też) odpadły od razu, w obu cyfry malowane na samolotach miały piękne, zaokrąglone brzuszki.
Do Skniłowa ewakuowano sporo sprzętu, więc i nawet z Mazowsza mogło coś tam trafić, tym bardziej, że RWD-8 to maszyna łącznikowa. Krój "trójki" jakbym skądś znał. Grudziądz i Dęblin - nie, może szkoła w Krośnie?
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W najnowszej monografii RWD-8 A. Glassa na str. 143 mamy zamieszczony został zestaw cyfr. Na nim opieram swoje przypuszczenie. 3 pasuje idealnie do 6 PL (jednak 8 w lwowskim pułku była zupełnie inna). 8 przypomina cyfry stosowane w 1 oraz 4 PL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 PL - też mi to przyszło do głowy, tam stosowano dość prostokątny obrys liter, ale "siódemkę" malowano z ukośną kreską w poprzek długiej.
No i na liście u Morgały jest parę maszyn z 3PL podpadających pod szablon numeru ewidencyjnego 34-x5.
Natomiast właśnie przed chwilą skojarzyły mi się stare bombowe Fokkery. Tam też były cyfry opisane na prostokątach.
To jest RWD-8, mogła to być maszyna oddana do dyspozycji dowództwa jakiejś w.j. albo KOP, chociaż malowanie wygląda na staranną robotę w jednostce, więc nawet i wtedy przeszłaby przez jakiś pułk.
A Policja Państwowa nie miała samolotów?

Zastanawiam się, czy nie przejrzeć katalogu z "ósemkami" i porównać, jak wyglądało malowanie szachownic - równolegle do krawędzi natarcia skrzydła czy do osi samolotu w poszczególnych pułkach.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Sedco Express napisał:

Raczej nie wskazuje na 4.PL bo ich kształt jest zupełnie inny (vide str. 143 wspomnianej książki).

Jak dla mnie to najbardziej podchodzi pod krój cyfr 6.PL

Zwróć uwagę na cyfrę 8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, KayFranz napisał:

3 PL - też mi to przyszło do głowy, tam stosowano dość prostokątny obrys liter, ale "siódemkę" malowano z ukośną kreską w poprzek długiej.
No i na liście u Morgały jest parę maszyn z 3PL podpadających pod szablon numeru ewidencyjnego 34-x5.
Natomiast właśnie przed chwilą skojarzyły mi się stare bombowe Fokkery. Tam też były cyfry opisane na prostokątach.
To jest RWD-8, mogła to być maszyna oddana do dyspozycji dowództwa jakiejś w.j. albo KOP, chociaż malowanie wygląda na staranną robotę w jednostce, więc nawet i wtedy przeszłaby przez jakiś pułk.
A Policja Państwowa nie miała samolotów?

Zastanawiam się, czy nie przejrzeć katalogu z "ósemkami" i porównać, jak wyglądało malowanie szachownic - równolegle do krawędzi natarcia skrzydła czy do osi samolotu w poszczególnych pułkach.
 

W monografii Glassa nie ma niestety cyfr 3 PL.
Zajrzałem do monografii P.11 T. Kopańskiego- tam mamy podobne zestawienie i przy odrobinie wyobraźni można uznać, że pasuje 2 PL.
KOP i policja to raczej nie jest dobry trop.
Szachownice malowano równolegle do osi samolotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, srbm napisał:

Zwróć uwagę na cyfrę 8.

Cyfra "8" nie pasuje do żadnej ósemki z wykazu cyfr przypisanych do poszczególnych pułków.

Powiedzmy, że w pewnym minimalnym stopniu do 1.PL (Warszawa).

W określeniu jednostki (pułku) i jej lokalizacji numer na kadłubie nie ma znaczenia - liczą się cyfry i litera kodu identyfikacyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Kazik.

Ryszard - OK, tylko że to niekoniecznie musi być maszyna ze struktur pułku. może tylko była wciągnięta na ewidencję w nim. Podejrzana jest jedna z RWD-8 z LPW, z Lublinka, przekazana tam do obsługi szkolenia przez 3 PL. Ma na zdjęciach taką samą w kształcie i proporcjach "ósemkę". I co ciekawe - wśród kilku przekazanych tam maszyn jest 34-75...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie