Skocz do zawartości

Polskie samochody pancerne w latach 1921- 1939


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
W dniu 17.04.2019 o 10:42, Krzysztof115 napisał:

samochód pancerny "Zabrzki Kocender" . Nazwa nawiązuje w gwarze śląskiej do jego wyglądu - kotła.

Kocender, albo kocynder - ma wiele znaczeń. Może być kocioł, ale chodzi o młyn, zamieszanie, sytuację ciężką do ogarnięcia. Może być dowcipniś, a może też być jako łazik, wędrowiec, włóczykij. To ostatnie by pasowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2019 o 15:27, Szary_PL napisał:

 

1689559fb8a01003med.jpg

To te zdjęcie, a raczej drugie do serii w zamieszczonym w książce. Obie pancerki, wieżowa i przewozowa, są bardzo podobne, niczym wykonane w ramach jednego zamówienia. Jeśli więc zostały zamówione w 1931 jest możliwe ''policyjne'' datowanie zdjęcia1933. Jeśli jednak prawdziwe jest datowanie książkowe 1929 (gdyż okazuje się, że budynek datowany przez miasto na 1929-30 jest widoczny na zdjęciu z gazety z 1928 roku) oznacza to możliwość wcześniejszych zamówień.

Edytowane przez ptasznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że tych zamówień pancernych Ursusów było kilka, co najmniej dwa. Jedno z nich było z 1930 roku - z doniesień prasowych. Z tym, że ten pancerny Ursus z 1930 był już na podwoziu A30, wydłużonym. Poprzednie Ursusy, polewaczka i z wieżyczką, są na podwoziu A, więc mogły być wykonane wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 3 months later...
2 godziny temu, radett napisał:

skąd pewność że to Lwów?

Wg. opisu ze zdjęć. Co do pewności... Pewność miałbym wtedy, gdyby w tle stał pomnik Mickiewicza, kościół oo. Jezuitów, św. Elżbiety, Bernardynów, np. Ratusz czy Teatr Wielki  itd, ect.Odnośnie tego zdjęcia i zamieszczonych na stronie 8,  pewności nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mnie ciekawi skąd ten opis? 
To zdjęcie figuruje w muzeum historii fotografii jednak bez umiejscowienia.
Sam na stronie 8 ,  23 lipca 2020  zamieściłeś zdjęcie  wz.28  i napisałeś ze to są pojazdy 4 dyonu (w tle  ciąg dalszy budynku ze zdjęcia powyżej - charakterystyczne deskowanie) tyle że 4 dyon  miał raczej mało wspólnego ze Lwowem🤨

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałeś zdjęcia wrzucone przeze mnie prawie 3 lata temu, więc mi nieco niekomfortowo . Wtedy opisalem , ze to prawdopodobnie Lwow, być może , że opis na to wtedy wskazywał. Nie wymyśliłem tego Lwowa w opisie. Naprawdę nie pamiętam, czy  wziąłem te zdjęcia z MHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie