Skocz do zawartości

Artyleria Polska - część 12


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 950
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Witam. 

Może trochę nie w 100% w temacie ale mam pytanie dotyczące armaty 75mm z Westerplatte mianowicie kpr. Grabowski we wspomnieniach pisał o 20 skrzyniach z trzema nabojami każda na stanowisku ogniowym. Czy takie skrzynie rzeczywiście istniały i ewentualnie jak mogły wyglądać. Pewnie się powtarzam, ale nie wiem czy mój post został zatwierdzony czy przepadł. Przepraszam jeśli wybrałem nieodpowiednie miejsce na takie pytanie. Dziękuję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 19:55, Angus_ak napisał:

Może trochę nie w 100% w temacie ale mam pytanie dotyczące armaty 75mm z Westerplatte mianowicie kpr. Grabowski we wspomnieniach pisał o 20 skrzyniach z trzema nabojami każda na stanowisku ogniowym. Czy takie skrzynie rzeczywiście istniały i ewentualnie jak mogły wyglądać.

Tak pobieżnie przejrzałem dwa tomiki WLU 1939 tyczące armaty wz. 02/26 i chyba takowych skrzyń nie było. Łódki amunicyjne przewożone w jaszczach były na pewno na cztery naboje, jak było ze skrzyniami tego nie wiem ale tak przez analogię do jaszczy można tylko domniemywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Angus_ak napisał:

Wobec tego a skłaniam się ku takiemu stwierdzeniu że była to armata 76.2mm nie koszulkowana a do niej oryginalna amunicja rosyjska skrzyniach trzy nabojowych. 

Być możliwe ale przecież jaszcze do armat były także ex-rosyjskie. Temat armaty z Westerplatte był już wielokrotnie poruszany a więc dopiszę tylko iż jaszcza "przy niej" zapewne nie było, tylko amunicja właśnie w skrzyniach. I tu wracamy do zadanego wcześniej przez Kolegę pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

1. Na Westerplatte była armata wz. 02 - 76,2 mm

2. Skrzynie były używane w WP. Amunicja była oczywiście w jaszczu (nie na Westerplatte bo tam jaszcza nie było) i przodku ale także w skrzyniach (3 pociski). Była w skrzyniach ponieważ amunicje przewożono także w taborach. Kopii takich skrzyń używamy na inscenizacjach historycznych przy kopii armaty wz. 02/26.

skrzynia.jpg

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie