Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
hipolit-O4

Leśny krzyż

Question

• 0

Napotkałem w lesie krzyż z piaskowca.Jedyne co odczytałem to rok 1815.Reszta jest po łacinie myślę.Zwykły krzyż czy postawiony z jakiejś okazji?

16 answers to this question

Recommended Posts

• 0
A weź jakimś gimpem na części podziel...

Albo daj mi na @- dam zaprzyjaźnionemu łacinnikowi, wreszcie się do czegoś przyda.

Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 18:57 05-11-2018

• 0
D. O. M.
HIC TVMVLATVS
QVIESCIT PESTE
GRSANTE ADIEOS
SVBLATVS PRO
DOMINICVS
ZAIENCINSKI R??
MONVMENTVM
Hoc Posvre M(zapewne nazwisko)
????????????
A.D. 1815 D 7 ????
Tempore Regim.
Conv. Solec ????
Tomaszewski ????

• 0
Krzyż wzniesiony w roku 1815 przez Antoniego Tomaszewskiego na zlecenie ofiarodawców małżonków Matyjasek i jego żony Marii z Jaroszów dla uczczenia dwóch zakonników Reformatów, którzy zostali tu pochowani jako ofiary epidemii cholery w roku 1708. Stoi w lesie dziurkowskim na wprost przystanku PKS Przedmieście Dalsze.

Pauje do lokalizacji?

• 0
O ile pamiętam to ten w Przedmieściu Dalszym jest miejscem pochówku jakiegoś księdza i ma napis po polsku
http://www.google.pl/maps/@51.1487159,21.6942905,3a,15y,216.33h,90.91t/data=!3m6!1e1!3m4!1sif1nMEwBuC02IVwO_JzKIw!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl

• 0
http://www.solec-parafia.pl/node/55

Stronka z krzyżami i kapliczkami z tej okolicy.

Krzyż z wątku na pewno ma związek z epidemią więc pasuje do opisu który wkleiłem. Ale pewności nie mam czy to ten. Najlepiej niech autor zdjęcia potwierdzi lokalizację.

• 0
To będzie ten.Jak się jedzie z Solca do Lipska stoi po lewej stronie za wiatą przystanka. Myślałem że to już Lipsko.
Kiedyś w tej okolicy spotkałem w lesie pomnik chłopów którzy zginęli w czasie buntu z rąk sanacyjnej policji ale nie potrafię odnaleźć tego miejsca.Został zdekomunizowany?

• 0
Cały czas mam wrażenie że ten napis na krzyżu w Przedmieściu jest w języku polskim ale co tam jutro zrobię fotkę. Co do pomnika tych chłopów zastrzelonych przez policjantów w 1923 roku to stoi on ok 200 300 m od skrzyżowania drogi Lipsko Solec z drogą na Słuszczyn (taka z kocich łbów)
http://mazowieckie.fotopolska.eu/316594,foto.html?o=b77492

• 0

No i wszystko jasne To jest ten krzyż ale u jego stóp leży taka tablica. Kilka lat temu była do odczytania i jak pamiętam dotyczyła jakiegoś księdza zmarłego w czasie epidemii i napisana była w języku polskim. Trochę wody i miękka szczoteczka powinny pomóc odczytać napis.

• 0

Akcej dzięki Twoim wskazówkom odnalazłem a już się obawiałem że zdekomunizowali.Ulicy Armii Ludowej już w Lipsku nie ma a krzyżowała się z Armii Krajowej.

• 0
Pomijając kwestie wyjątkowo podłej łaciny, charakterystycznej dla naszej nacji:) Tekst brzmi:
D.O.M
HIC TVMVLATVS
QVIESCIT PESTE
GRASANTE A.D. 1708
SVBLATVS. PRO
DOMINICUS ( winno być DOMINICO )
ZAIENCZYNSKI
MONVMENTVM
HOC POSVRE ( winno być POSVERE - l. mn.)M.
A.D. 1815 D 7
Tempore Regim.(-inis)
Conv.Solec
Tomaszewski

A po ludzku:) :
D.O.M. - każdy wie
Tu pochowany spoczywa podczas grasowania zarazy w roku Pańskim 1708 zmarły.
Dla Dominika Zajęczyńskiego R.( Reformaty?) pomnik ten położyli ( ufundowali ) rodzina Matyjasków.
W czasie rządów Konwentem Soleckim ( sprawowanych przez?) Tomaszewskiego.