Jump to content

herkemur

Forum members
 • Posts

  102
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by herkemur

 1. Koński łeb to dosyć popularny motyw rękojeści łyżek do butów. https://www.google.com/search?q=łyżka+do+butów+koń&tbm=isch&ved=2ahUKEwiX46j2oevyAhWBo4sKHdk7AnMQ2-cCegQIABAA&oq=łyżka+do+butów+koń&gs_lcp=CgNpbWcQDDoHCCMQ7wMQJ1Dl0Q1YudoNYJXsDWgAcAB4AIABrQGIAfsBkgEDMS4xmAEAoAEBqgELZ3dzLXdpei1pbWfAAQE&sclient=img&ei=d4Q2YdfLJYHHrgTZ94iYBw&bih=653&biw=1280
 2. Przecież wszystko jest na zdjęciach, narzędzia i gotowe produkty. Są matryce, są stemple do pobijania idealnie pasujące do matryc oraz gotowe produkty tłoczone z blachy. Nie wiem jaka jest dokładnie nazwa tego zawodu ale na pewno można to podpiąć pod metaloplastykę. Ten rzemieślnik wytwarzał ozdoby z tłoczonej blachy, prawdopodobnie miedzianej i nie jest to drykier bo drykowanie to jest wyoblanie. A Pan Trzonkowski to najprawdopodobniej wytwórca matryc i stempli.
 3. Gdzieś na youtube jest stary, bodajże z lat 70 film o garncarzach i tam też jest wspomniane że glinę na garnki wykopuje się chyba w grudniu o ile dobrze pamiętam.
 4. Tak jak Predi napisał hydroakumlator membranowy z wkręconym przyłączem minimes do podłączenia manometru poprzez wężyk pomiarowy. Po wielkości obstawiam pojemność 0,5 może 0,7 litra. Po oczyszczeniu wyjdą oznaczenia i numer seryjny. Współczesny.
 5. I dlatego że dział ma nazwę identyfikacja nie trzeba już tego słowa używać w tytule postu. Ta zasada jest bardzo dobra, wyobraź sobie połowę wątków ze słowem identyfikacja w tytule, nie wiesz już który wątek jest który. Są takie fora gdzie ta zasada nie jest stosowana i przeglądanie działu identyfikacja to istna katorga.
 6. Śledź do naciągu masztu niemieckiej radiostacji.
 7. Własnie to napisałem wyżej. Przypomniało mi się że starsi ludzie w okolicy o której wyżej pisałem używają jeszcze innych określeń z tej tabelki. Na pewno nie raz słyszałem słowo świekra i zełwa ale dopiero teraz wiem co to znaczy. Wcześniej myślałem że to jakieś obraźliwe określenia:)
 8. Mylisz się kolego. Tam gdzie jeżdżę na wieś, okolice Częstochowy, mianem swata określa się rodziców zięcia oraz synowej. To słowo ma nie tylko jedno znaczenie. Podejrzewam że wzięło się to z tego iż zazwyczaj ojciec zięcia i synowej byli swatami w znaczeniu jakie Ty podałeś. https://pl.wikipedia.org/wiki/Relacja_rodzinna Cytat z powyższego linku z wikipedii: "Rodzice zięcia i synowej bywają w niektórych regionach Polski określani jako swat i swatowa (swachna, swacha)."
 9. Gwint trapezowy czyli imadło albo jakiś podnośnik.
 10. Gdzieś kiedyś czytałem że w 39 roku ich tabor składał się z koni w około 70%, także jest w czym wybierać.
 11. Meble w stylu tej szafy mój pradziadek wytwarzał od okresu międzywojennego do początku lat 70.
 12. No tak mega super hiper autorytet Dariusz Kwiecień. Ciężko znaleźć większego bajkopisarza. Tylko kilka bredni wymienię w które wierzy ten mitoman: wilkołaki, hitlerowskie hybrydy ludzi ze zwierzętami, hitlerowskie ufo. I to wszystko na terenie Polski ? Pewnie jest tego więcej ale nie pamiętam. Aaa no i gwóźdź programu, twierdzi że jest członkiem mitycznego nieistniejącego stowarzyszenia thule ? Nie wiem o czym teraz pieprzy od lat żadnego z jego kabaretów nie oglądałem ?
 13. Panewka. Połowa łożyska ślizgowego z jakiejś starej maszyny.
 14. Takie tam luźne gdybanie. Może to jakaś strzelnica a owa konstrukcja to urządzenie do podnoszenia tarcz. Chociaż w takim wypadku przydałby się jakiś kulochwyt którego nie widać.
 15. Palnik z kuchenki prymus
 16. Nie potrzeba innych pomysłów. To jest na 100% to co napisałem. Sporo tego jest na forach, dosyć popularny fant.
 17. To jest dolny element taniej wiszącej lampy naftowej, dosyć często znajdowana rzecz . Materiał prawdopodobnie cynkal.
 18. Tarcza wiecznego kalendarza. https://www.google.com/search?q=old+eternal+callendar&tbm=isch&tbs=rimg:Ce2AJWAR2ggIIjiYlDDmezqAWt-VrB3QoApnMip1sKvO3tF3UTGAFjedrsb61rF1BUv7LCw-peQxnZpZRFiFbFZvvioSCZiUMOZ7OoBaEffpCfjjaGrPKhIJ35WsHdCgCmcRlgghnfIx2NQqEgkyKnWwq87e0RFKw3SQNpoBfCoSCXdRMYAWN52uEfBzTqwUBswCKhIJxvrWsXUFS_1sRjgapCLZFZ24qEgksLD6l5DGdmhEyka0qictNYSoSCVlEWIVsVm--EWdQ35wYa3Vi&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwi1976D4srhAhVNAxAIHT_dDg0Q9C96BAgBEBs&biw=1097&bih=559&dpr=1.75
 19. Tak jak kolega wyżej pisze, maszyna leśna, rolnicza, budowlana. Raczej u nas nie występowało pustynne malowanie sprzętu wojskowego. Chociaż słyszałem że w Gliwicach i na Pustyni Błędowskiej ćwiczyły hitlerowskie czołgi w pustynnym camo przygotowywane do operacji w Afryce. Ile w tym prawdy, nie mam pojęcia. Tzn ćwiczyły na pewno ale czy miały pustynny kamuflaż.
 20. Wygląda na odlew. Może część studzienki kanalizacyjnej.
×
×
 • Create New...

Important Information