Krzymen Napisano 2 Lipiec 2023 Napisano 2 Lipiec 2023 (edytowane) Uzupełnienie - L. Jagiellończyk mógł być także już wcześniej we Francji (1914) i trafić do AP z Legii Cudzoziemskiej. JANECZEK-JAGIELLOŃCZYK Ludwik został odznaczony Krzyżem Niepodległości - Monitor Polski 260/1931 poz. 258. Musiał być w APwFr. już w lecie 1918, bo później (od jesieni 1918) "załapał" by się "jedynie" na Medal Niepodległości. https://niezwyciezeni1918-2018.pl/nie/form/r43152635,JANECZEK-JAGIELLONCZYK-LUDWIK.html Edytowane 2 Lipiec 2023 przez Krzymen
Krzymen Napisano 2 Lipiec 2023 Napisano 2 Lipiec 2023 Pośpieszyłem się z poprzednimi postami Otton – tu masz wszystko! Skany z akt kapituły VM zachowanych w CAW. https://wbh.wp.mil.pl/pdfviewer/?f=/c/scans/VM/I.482.104-10874.pdf Okazuje się, że Ludwik JANECZEK zdezerterował pod Verdun w 1916 r. na odcinku Mort Homme! W APwFr dali mu tożsamość Leon Jagiellończyk … a nie odwrotnie, jak pisałem Później – już w II RP – przyjął nazwisko Ludwik Leon Janeczek-Jagiellończyk (na to nazwisko ma kilka teczek personalnych i odznaczeniowych w CAW). Tak samo postąpił jego słynny ziomek z Rozbarka Józef Gabriel Ludyga – później Jan Józef Ludyga-Laskowski. Też zdezerterował pod Verdun, tylko rok wcześniej. 1
otton1 Napisano 4 Lipiec 2023 Napisano 4 Lipiec 2023 Kwestia zmiany tożsamości dotyczyła byłych żołnierzy z armii niemieckiej (dezerterów lub jeńców), którzy wstępowali do Armii Polskiej we Francji. To przypadek Antoniego Wronieckiego ("nowe" nazwisko Wróblewski) czy chor.pilota Władysława Wójtowskiego. Wójtowski to "nowe" nazwisko pochodzacego z Pomorza byłego podoficera w armii niemieckiej, jeńca we Francji. Pod tym nazwiskiem chorąży służył w czasie wojny w lotnictwie Armii Polskiej we Francji a po wojnach w 2.Pułku Lotniczym w Krakowie.
Krzymen Napisano 4 Lipiec 2023 Napisano 4 Lipiec 2023 6 hours ago, otton1 napisał: Kwestia zmiany tożsamości dotyczyła byłych żołnierzy z armii niemieckiej (dezerterów lub jeńców), którzy wstępowali do Armii Polskiej we Francji. Takich przypadków były setki. W czasie wojny fałszywą tożsamość nadawano także poddanym austro-węgierskim, choć akurat we Francji mało było takich jeńców. Antoni Wroniecki starał się o przyjęcie do Armii Polskiej od września 1918. Przebywał w obozie w Le Puy. Jednak Adamem Wróblewskim został dopiero 5 listopada 1918, kiedy pozwolono mu podpisać akt zaciągowy – czyli na sześć dni przed zawieszeniem broni. Skierowano go początkowo do piechoty. W lotnictwie był dopiero od marca 1919. Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie ostatecznie odstąpiono od nadawania „fałszywej tożsamości” (początek 1919?). Dziadek Angeli Merkel służył „u Hallera” już pod swoim prawdziwym nazwiskiem Kaźmierczak. Mimo to różni dziennikarze z Niemiec, Polski a nawet Francji bili pianę dziesięć lat temu (2013) – czy walczył przeciw Niemcom, czy nie walczył …
formoza58 Napisano 23 Lipiec 2023 Autor Napisano 23 Lipiec 2023 W tym przypadku mam dylemat. Wątek o żołnierzach Lotnictwa zaczyna się od 1921 roku, a mam wątpliwości co do osoby na zdjęciu z 1919 roku. Ma na rekawie orła Wojsk Lotniczych, ale czy był Lotnikiem?
formoza58 Napisano 3 Październik 2023 Autor Napisano 3 Październik 2023 Ppor. Herget, dca 8 eskadry wywiadowczej na Polesiu, w 1919 roku.
formoza58 Napisano 3 Październik 2023 Autor Napisano 3 Październik 2023 W 8 eskadrze wywiadowczej na Polesiu, w 1919 roku.
formoza58 Napisano 4 Październik 2023 Autor Napisano 4 Październik 2023 Honorowanie orderami Lotników z eskadry kościuszkowskiej...
kopanczyk03 Napisano 26 Październik 2023 Napisano 26 Październik 2023 Witam, czy mogą to być żołnierze 10 eskadry wywiadowczej? Naszywki na ramieniu są bardzo podobne.
Sedco Express Napisano 26 Październik 2023 Napisano 26 Październik 2023 58 minut temu, kopanczyk03 napisał: Witam, czy mogą to być żołnierze 10 eskadry wywiadowczej? Naszywki na ramieniu są bardzo podobne. Naszywki na ramieniu to nie jest godło żadnej eskadry lotnictwa. Jest to oznaka przynależności do lotnictwa (rodzaj wojsk) wprowadzona rozkazem nr 233 Ministra Spraw Wojskowych z 04.01.1919 r. Może to być personel latający (lotnicy, obserwatorzy) jak również personel naziemny. W 1919 r. (na początku) nie noszono jeszcze odznak specjalności lotniczych pilota/obserwatora (tzw. gap). Zatwierdzono je 19.02.1919 r. Raczej nie ma szans na określenie z jakiej eskadry (?) pochodzą osoby ze zdjęcia. Chyba, że ktoś rozpozna, zidentyfikuje kogoś i będą znane jej personalia, jednakże wtedy trzeba też znać biogram danej osoby.
formoza58 Napisano 12 Styczeń 2024 Autor Napisano 12 Styczeń 2024 Rok 1920, pożegnanie kpt. pil. Jaxy Rosena
otton1 Napisano 17 Styczeń 2024 Napisano 17 Styczeń 2024 W dniu 13.01.2024 o 22:16, formoza58 napisał: Lotnicy 6 eskadry na Lewandówce. Od lewej: Ryszard, Adolf, Stanisław. 1
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się