Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
4 godziny temu, Krzymen napisał:

Formoza58 – żebyś nie musiał mozolnie wyszukiwać na Powązkach Wojskowych lotników z lat 1918-1920, to wstawiam tu listę żołnierzy wojsk lotniczych (personel latający i obsługa naziemna)

O Rany Julek, " ocean" lokalizacji do sprawdzenia i sfotografowania, ale... jak najbardziej wykonalne ;-). Jutro jest szczególna rocznica, kiedy nie pamiętam już od kiedy odwiedzam Powązki Wojskowe. Pewnie pojutrze ukaże się początek  fotek do Twojej  dzisiejszej listy ;-) 

Napisano
35 minut temu, Koloman napisał:

Lotnik z zestawienia podanego przez Krzymena:

PROSZEK WŁADYSŁAW. 
Ur.1894
Powołany do wojska (armia Austro-Węgier) w 1914 roku.
W lotnictwie od lutego 1918.
Szkolenie w pilotażu w systemie trzystopniowym odbywał w:
- Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 17) Przemyśl-Hureczko - pierwszy stopień
- Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 4) w Szombathely od 07.05.1918 - drugi stopień
- Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 8) w Wiener-Neustadt od 01.06.1918 - trzeci stopień.
Otrzymał międzynarodowy dyplom pilota FAI nr 2163.
W dniu 20.06.1918 przeniesiony do Feldfliegerschule Heeresgruppe Boroevic na lotnisku Campoformido koło Udine.
Feldfliegerschule czyli "Polowa szkoła pilotów" była ostatnim stopniem szkolenia przed przeniesieniem pilota do jednostki bojowej. Instruktorami w tej szkole byli doświadczeni piloci z jednostek frontowych. Szkola w Campoformido przygotowywała pilotów maszyn jednomiejscowych (mysliwskich).

 

 

ne6625.jpg

Uzupelnienie : Po zakończeniu I WŚ wstąpił do WP w stopniu plutonowego i został kierowany do szkoły lotniczej w Warszawie.

Proszek.png

Napisano
10 minut temu, formoza58 napisał:

O Rany Julek, " ocean" lokalizacji do sprawdzenia i sfotografowania, ale... jak najbardziej wykonalne ;-). Jutro jest szczególna rocznica, kiedy nie pamiętam już od kiedy odwiedzam Powązki Wojskowe. Pewnie pojutrze ukaże się początek  fotek do Twojej  dzisiejszej listy ;-) 

Zdjęcia pomników/nagrobków niektórych osób są zamieszczone na stronie "Niebieska Eskadra".

Napisano
7 minut temu, Sedco Express napisał:

Zdjęcia pomników/nagrobków niektórych osób są zamieszczone na stronie "Niebieska Eskadra"

Jeśli niektóre są, to możliwe, że nie aktualizowane, na starych tabliczkach i krzyżach. Na naszej stronie będą z pierwszej ręki i z krzyżami z granitu, z nowymi tablicami  ;-). Nie będę się rozdrabniał.

Napisano
1 godzinę temu, Sedco Express napisał:

Uzupelnienie : Po zakończeniu I WŚ wstąpił do WP w stopniu plutonowego i został kierowany do szkoły lotniczej w Warszawie.

Proszek.png

Dla ścisłości: na fotografii jest w austro-węgierskim mundurze z dwoma srebrnymi gwiazdkami Zugsfuhrera.

Napisano

Formoza58 - dla ułatwienia - numery grobów w rzędach liczy się zaczynając od alei głównej cmentarza wojskowego. Najwięcej lotników znajdziesz w kwaterze A-11. Niektóre to nawet obok siebie. Kazimierz Bogatko - oprócz "przydziałowej" tabliczki - ma chyba także płytę z piaskowca.

Napisano
On 28.07.2022 o 01:23, otton1 napisał:

Kolego formoza58 - znalazłeś może więcej takich lotników nie ujętych w "Księdze....." a pochowanych na Powązkach czy innych cmentarzach warszawskich?

Pytanie co prawda do kol. Formozy, ale mogę powiedzieć, że kilku żołnierzy wojsk lotniczych się znajdzie.  Raczej nie z personelu latającego ... Np. podchorąży Kazimierz Cukierwar pochowany na cmentarzu żydowskim. Wg. Pawlaka zginął 01.07.1920 podczas lotu ćwiczebnego. Podobno służył w 1 Eskadrze Wywiadowczej.

Napisano
5 godzin temu, Sedco Express napisał:

Uzupelnienie : Po zakończeniu I WŚ wstąpił do WP w stopniu plutonowego i został kierowany do szkoły lotniczej w Warszawie.

 

Przecież to wszystko jest w nekrologu: jak zginął w stopniu plutonowego w 1919 roku to musial być w WP a służył w WOJSKOWEJ Szkole Lotniczej.

Napisano
W dniu 29.07.2022 o 17:42, formoza58 napisał:

Tylko wbrew pozorom,wystarczy chcieć i odrobinę czasu mieć...

O właśnie, przy okazji szukania czegoś w prasie na temat trzech wspomnianych Lotników spoczywających na Powązkach, trafiłem nekrolog innego. O tyle szczęśliwie, ze jest po Nim ślad i w 'Księdze..." i w " Liście...". Dla odmiany, czeka mnie przy okazji spaceru po Powązkach znalezienie Jego grobu. Może Krzymen ma w swoim archiwum, to mi oszczędzi szukania..

1. znaleziony nekrolog

 2, 3, 4  z " Ku czci Poległych Lotników"

5, z " Listy strat..."

lot henryk kozanecki 20r.JPG

kozanecki1.JPG

kozanecki2.JPG

kozanecki3.JPG

kozanecki lista.JPG

Wynik dzisiejszej wyprawy na warszaskich Powązkach Wojskowych  zacznę od znalezionego grobu.

l kozanecki0.JPG

Napisano

12.08.1920 r. ppor.pil. Henryk Kozanecki i lecący z nim ppor.obs. Jerzy Roszkowski z 12.EW podczas startu do lotu bojowego ulegli katastrofie.

H.Kozanecki zmarł 13.08.1920 r. w szpitalu Ujazdowskim . J.Roszkowski - zginął ?

Napisano

Porucznik obserwator Jerzy Roszkowski otrzymał Polową Odznakę Obserwatora nr 64 w grupie oficerów rezerwy i w stanie spoczynku - D.Pers. M.S.Wojsk. nr 15 z 11.11.1928 r. Posiadał również Krzyż Walecznych.

Napisano

Powązki Wojskowe. Zacznę od Tych, którzy figurują w " Ku czci..."

                                  --------------------------------

 

l jeznach2.JPG

l jeznach3.JPG

l jeznach.JPG

l jeznach0.JPG

Napisano
21 godzin temu, Sedco Express napisał:

Po cywilnemu z gapą.

NN.jpg

Kolego Sedco Express, a czy realnie wiadomo, że ten cywil z odznaką należy do lotników z lat 1918-20 a nie na przykład z lat 1921-39?

Napisano (edytowane)
3 minuty temu, otton1 napisał:

Kolego Sedco Express, a czy realnie wiadomo, że ten cywil z odznaką należy do lotników z lat 1918-20 a nie na przykład z lat 1921-39?

A może z lat 1920-1921 ? Kto to wie :-)

Gdyby było wiadome kto zacz to można by w przybliżeniu datować jego okres służby. Ponieważ jest on NN więc nie wiemy.

Zdjęcie pochodzi z cyklu zdjęć związanych z innym znanym lotnikiem i założyć można, że ten NN był lotnikiem czynnym w okresie wojny polsko-bolszewickiej a później przeszedł do cywila (ale to tylko moje przypuszczenia).

 

 

 

Edytowane przez Sedco Express
Napisano
2 godziny temu, Sedco Express napisał:

Zdjęcie pochodzi z cyklu zdjęć związanych z innym znanym lotnikiem

Nie znam niestety nazwiska tego lotnika więc trudno mi umiejscowić ewentualne lata służby NN.

2 godziny temu, Sedco Express napisał:

założyć można, że ten NN był lotnikiem czynnym w okresie wojny polsko-bolszewickiej a później przeszedł do cywila

To sensowne założenie. tym bardziej, że NN na fotografii na mlodzika nie wygląda. Raczej na takiego steranego życiem i dzialalnością.

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie