formoza58 Napisano 31 Lipiec 2022 Autor Napisano 31 Lipiec 2022 4 godziny temu, Krzymen napisał: Formoza58 – żebyś nie musiał mozolnie wyszukiwać na Powązkach Wojskowych lotników z lat 1918-1920, to wstawiam tu listę żołnierzy wojsk lotniczych (personel latający i obsługa naziemna) O Rany Julek, " ocean" lokalizacji do sprawdzenia i sfotografowania, ale... jak najbardziej wykonalne ;-). Jutro jest szczególna rocznica, kiedy nie pamiętam już od kiedy odwiedzam Powązki Wojskowe. Pewnie pojutrze ukaże się początek fotek do Twojej dzisiejszej listy ;-)
Sedco Express Napisano 31 Lipiec 2022 Napisano 31 Lipiec 2022 35 minut temu, Koloman napisał: Lotnik z zestawienia podanego przez Krzymena: PROSZEK WŁADYSŁAW. Ur.1894 Powołany do wojska (armia Austro-Węgier) w 1914 roku. W lotnictwie od lutego 1918. Szkolenie w pilotażu w systemie trzystopniowym odbywał w: - Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 17) Przemyśl-Hureczko - pierwszy stopień - Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 4) w Szombathely od 07.05.1918 - drugi stopień - Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 8) w Wiener-Neustadt od 01.06.1918 - trzeci stopień. Otrzymał międzynarodowy dyplom pilota FAI nr 2163. W dniu 20.06.1918 przeniesiony do Feldfliegerschule Heeresgruppe Boroevic na lotnisku Campoformido koło Udine. Feldfliegerschule czyli "Polowa szkoła pilotów" była ostatnim stopniem szkolenia przed przeniesieniem pilota do jednostki bojowej. Instruktorami w tej szkole byli doświadczeni piloci z jednostek frontowych. Szkola w Campoformido przygotowywała pilotów maszyn jednomiejscowych (mysliwskich). Uzupelnienie : Po zakończeniu I WŚ wstąpił do WP w stopniu plutonowego i został kierowany do szkoły lotniczej w Warszawie.
Sedco Express Napisano 31 Lipiec 2022 Napisano 31 Lipiec 2022 10 minut temu, formoza58 napisał: O Rany Julek, " ocean" lokalizacji do sprawdzenia i sfotografowania, ale... jak najbardziej wykonalne ;-). Jutro jest szczególna rocznica, kiedy nie pamiętam już od kiedy odwiedzam Powązki Wojskowe. Pewnie pojutrze ukaże się początek fotek do Twojej dzisiejszej listy ;-) Zdjęcia pomników/nagrobków niektórych osób są zamieszczone na stronie "Niebieska Eskadra".
formoza58 Napisano 31 Lipiec 2022 Autor Napisano 31 Lipiec 2022 7 minut temu, Sedco Express napisał: Zdjęcia pomników/nagrobków niektórych osób są zamieszczone na stronie "Niebieska Eskadra" Jeśli niektóre są, to możliwe, że nie aktualizowane, na starych tabliczkach i krzyżach. Na naszej stronie będą z pierwszej ręki i z krzyżami z granitu, z nowymi tablicami ;-). Nie będę się rozdrabniał.
Koloman Napisano 31 Lipiec 2022 Napisano 31 Lipiec 2022 1 godzinę temu, Sedco Express napisał: Uzupelnienie : Po zakończeniu I WŚ wstąpił do WP w stopniu plutonowego i został kierowany do szkoły lotniczej w Warszawie. Dla ścisłości: na fotografii jest w austro-węgierskim mundurze z dwoma srebrnymi gwiazdkami Zugsfuhrera.
Krzymen Napisano 31 Lipiec 2022 Napisano 31 Lipiec 2022 Formoza58 - dla ułatwienia - numery grobów w rzędach liczy się zaczynając od alei głównej cmentarza wojskowego. Najwięcej lotników znajdziesz w kwaterze A-11. Niektóre to nawet obok siebie. Kazimierz Bogatko - oprócz "przydziałowej" tabliczki - ma chyba także płytę z piaskowca.
formoza58 Napisano 31 Lipiec 2022 Autor Napisano 31 Lipiec 2022 Tak, dziesięciu w A 11. Dzięki za pomoc ;-) Mam nadzieję, że jutro padać nie będzie, przesuwa się na Litwę...
Krzymen Napisano 31 Lipiec 2022 Napisano 31 Lipiec 2022 On 28.07.2022 o 01:23, otton1 napisał: Kolego formoza58 - znalazłeś może więcej takich lotników nie ujętych w "Księdze....." a pochowanych na Powązkach czy innych cmentarzach warszawskich? Pytanie co prawda do kol. Formozy, ale mogę powiedzieć, że kilku żołnierzy wojsk lotniczych się znajdzie. Raczej nie z personelu latającego ... Np. podchorąży Kazimierz Cukierwar pochowany na cmentarzu żydowskim. Wg. Pawlaka zginął 01.07.1920 podczas lotu ćwiczebnego. Podobno służył w 1 Eskadrze Wywiadowczej.
otton1 Napisano 31 Lipiec 2022 Napisano 31 Lipiec 2022 5 godzin temu, Sedco Express napisał: Uzupelnienie : Po zakończeniu I WŚ wstąpił do WP w stopniu plutonowego i został kierowany do szkoły lotniczej w Warszawie. Przecież to wszystko jest w nekrologu: jak zginął w stopniu plutonowego w 1919 roku to musial być w WP a służył w WOJSKOWEJ Szkole Lotniczej.
Sedco Express Napisano 1 Sierpień 2022 Napisano 1 Sierpień 2022 8 godzin temu, otton1 napisał: Przecież to wszystko jest w nekrologu: jak zginął w stopniu plutonowego w 1919 roku to musial być w WP a służył w WOJSKOWEJ Szkole Lotniczej. :-)))
formoza58 Napisano 1 Sierpień 2022 Autor Napisano 1 Sierpień 2022 W dniu 29.07.2022 o 17:42, formoza58 napisał: Tylko wbrew pozorom,wystarczy chcieć i odrobinę czasu mieć... O właśnie, przy okazji szukania czegoś w prasie na temat trzech wspomnianych Lotników spoczywających na Powązkach, trafiłem nekrolog innego. O tyle szczęśliwie, ze jest po Nim ślad i w 'Księdze..." i w " Liście...". Dla odmiany, czeka mnie przy okazji spaceru po Powązkach znalezienie Jego grobu. Może Krzymen ma w swoim archiwum, to mi oszczędzi szukania.. 1. znaleziony nekrolog 2, 3, 4 z " Ku czci Poległych Lotników" 5, z " Listy strat..." Wynik dzisiejszej wyprawy na warszaskich Powązkach Wojskowych zacznę od znalezionego grobu.
Sedco Express Napisano 2 Sierpień 2022 Napisano 2 Sierpień 2022 12.08.1920 r. ppor.pil. Henryk Kozanecki i lecący z nim ppor.obs. Jerzy Roszkowski z 12.EW podczas startu do lotu bojowego ulegli katastrofie. H.Kozanecki zmarł 13.08.1920 r. w szpitalu Ujazdowskim . J.Roszkowski - zginął ?
formoza58 Napisano 2 Sierpień 2022 Autor Napisano 2 Sierpień 2022 W "Ku czci..." nie figuruje. Być może przeżył?
Krzymen Napisano 2 Sierpień 2022 Napisano 2 Sierpień 2022 Porucznik obserwator Jerzy Roszkowski otrzymał Polową Odznakę Obserwatora nr 64 w grupie oficerów rezerwy i w stanie spoczynku - D.Pers. M.S.Wojsk. nr 15 z 11.11.1928 r. Posiadał również Krzyż Walecznych.
formoza58 Napisano 2 Sierpień 2022 Autor Napisano 2 Sierpień 2022 Powązki Wojskowe. Zacznę od Tych, którzy figurują w " Ku czci..." --------------------------------
otton1 Napisano 2 Sierpień 2022 Napisano 2 Sierpień 2022 21 godzin temu, Sedco Express napisał: Po cywilnemu z gapą. Kolego Sedco Express, a czy realnie wiadomo, że ten cywil z odznaką należy do lotników z lat 1918-20 a nie na przykład z lat 1921-39?
Sedco Express Napisano 2 Sierpień 2022 Napisano 2 Sierpień 2022 (edytowane) 3 minuty temu, otton1 napisał: Kolego Sedco Express, a czy realnie wiadomo, że ten cywil z odznaką należy do lotników z lat 1918-20 a nie na przykład z lat 1921-39? A może z lat 1920-1921 ? Kto to wie :-) Gdyby było wiadome kto zacz to można by w przybliżeniu datować jego okres służby. Ponieważ jest on NN więc nie wiemy. Zdjęcie pochodzi z cyklu zdjęć związanych z innym znanym lotnikiem i założyć można, że ten NN był lotnikiem czynnym w okresie wojny polsko-bolszewickiej a później przeszedł do cywila (ale to tylko moje przypuszczenia). Edytowane 2 Sierpień 2022 przez Sedco Express
otton1 Napisano 2 Sierpień 2022 Napisano 2 Sierpień 2022 2 godziny temu, Sedco Express napisał: Zdjęcie pochodzi z cyklu zdjęć związanych z innym znanym lotnikiem Nie znam niestety nazwiska tego lotnika więc trudno mi umiejscowić ewentualne lata służby NN. 2 godziny temu, Sedco Express napisał: założyć można, że ten NN był lotnikiem czynnym w okresie wojny polsko-bolszewickiej a później przeszedł do cywila To sensowne założenie. tym bardziej, że NN na fotografii na mlodzika nie wygląda. Raczej na takiego steranego życiem i dzialalnością.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się