Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
8 godzin temu, formoza58 napisał:

Z archiwum Allegro...

1025330377_lotsylw1920wlkp.JPG.56f2e5a84634a5d2348cd654310ddc0b.JPG

1529530711_lotsyl1820wlkp2.JPG.fd3e12ec2d900d590928f965fe31a096.JPG

Kpr. obs. Michał Dzierzgowski przy kaemie. Pilot - por.pil. Kazimierz Ziembiński.

Samolot - DFW C.V. "2" - w lutym 1920 r. w III Es.Wlkp. a w marcu już w 14.EW.

  • Super 1
  • 3 weeks later...
Napisano
2 godziny temu, sfw napisał:

Zapewne ofiary szkolenia lotniczego

Tylko w jednym przypadku napisano na tabliczce: "zginął śmiercią lotnika". Na dwóch pozostałych napisano skrót: "zm." czyli zmarł. Można domniemywać, że pierwszy zginął w jakiejś kraksie samolotu a dwóch pozostałych "skosiły" np. choroby (hiszpanka była jeszcze aktualna).

Napisano
W dniu 26.07.2022 o 18:07, formoza58 napisał:

Nie znalazłem Ich śladu w Liście Poleglych w  " Księdze..."

Kolego formoza58 - znalazłeś może więcej takich lotników nie ujętych w "Księdze....." a pochowanych na Powązkach czy innych cmentarzach warszawskich?

Może udałoby się coś na ich temat znaleźć - szansa bardzo niewielka ale można spróbować przeglądając ówczesną prasę. Zazwyczaj podawała informację o kraksie samolotu bo to był dobry "news". Sporo można też znaleźć przeglądając t.zw. "Kronikę towarzyską" czyli nekrologi. Może spróbujemy.

Napisano
16 godzin temu, formoza58 napisał:

Podałem trzy,spróbuj znależć

Kolego formoza58 - znawcy tematu lotnikow wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej szacują możliwość identyfikacji lub uzyskania informacji o lotnikach z tego okresu na 2%, maksymalnie 5%. Przy czym im krótszy staż w lotnictwie tym te możliwości są coraz mniejsze. To co można zdziałać przy trzech lotnikach choć oczywiście cuda się zdarzają. 

Napisano
1 godzinę temu, otton1 napisał:

To co można zdziałać przy trzech lotnikach choć oczywiście cuda się zdarzają.

Tak trochę jałowo brzmi Twoje " może spróbujemy". To po co w jednym poście proponujesz, a w kolejnym zniechęcasz?  :-) 

Napisano
1 godzinę temu, otton1 napisał:

Kolego formoza58 - znawcy tematu lotnikow wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej szacują możliwość identyfikacji lub uzyskania informacji o lotnikach z tego okresu na 2%, maksymalnie 5%. Przy czym im krótszy staż w lotnictwie tym te możliwości są coraz mniejsze. To co można zdziałać przy trzech lotnikach choć oczywiście cuda się zdarzają. 

Bez przesady. Lotnicy tych wojen są w większości znani i to aż za dobrze, oczywiście nie w 100 % jeśli chodzi o nazwiska i ich zdjęcia.

Napisano

„Lista strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918-1920” 1934

5732. Czerwiński Jan, szer, oddz. lotny – zm. ch. 23.II.1919, Warszawa

5948. Ćwikliński Tadeusz, szer, ofic. szk. obs. lotn. – zm. ch. 22.I.1920, Warszawa

 

Jedyny Marian Polkowski, który znajduje się na „Liście” służył w 36 pp i poległ pod Duniłowiczami w 3 czerwca 1920. Na „Liście” zapisano:

31361. Polkowski Aleksander, sierż., esk. lotn. – zm. ch. 7.I.1920, Kraków

Może to ten ? Chociaż ten Kraków … Warto jeszcze sprawdzić u Pawlaka „Pamięci lotników polskich 1918-1945”.

Napisano

Szacunek Wielki, Krzymenie, jak grobownik Grobownikowi. Krótko, konkretnie i na temat. Mam tą listę strat pod okiem, ale bardziej przymierzałem się do znalezienia notatek prasowych i ewentualnych zdjęć.

Pozdrawiam serdecznie

Napisano
16 godzin temu, formoza58 napisał:

Szacunek Wielki, Krzymenie,

Też gratuluję Kolego Krzymen!

16 godzin temu, formoza58 napisał:

Krótko, konkretnie i na temat.

Problem w tym, że te informacje z "Listy strat............." nie wnoszą niczego nowego - są prawie identyczne z tabliczkami umieszczonymi na krzyżach. Choć dodano literki "ch" wskazujące na chorobę (o czym zresztą pisałem wyżej). Z tym, że na tabliczkach podany jest jeszcze wiek zmarłego.

 

16 godzin temu, formoza58 napisał:

bardziej przymierzałem się do znalezienia notatek prasowych i ewentualnych zdjęć.

Tu jak najbardziej rozumiem Kolegę Formoza58 - o to właśnie chodzi. Chęć znalezienia informacji o lotniku wykraczającej poza zakres podany na tabliczce nagrobnej czy na "Liście strat......."

Napisano
16 godzin temu, formoza58 napisał:

Krótko, konkretnie i na temat.

Chodziło mi Ottonie, że odzew natychmiastowy w temacie tych trzech Lotników. Zamiast " a może", " spróbujemy", zalożymy".

 

Teraz, otton1 napisał:

Problem w tym, że te informacje z "Listy strat............." nie wnoszą niczego nowego - są prawie identyczne z tabliczkami umieszczonymi na krzyżach

To po co gratulujesz Krzymenowi, a potem bęc ?. Spróbuj znależć coś nowego . 

Napisano
8 minut temu, formoza58 napisał:

......po co gratulujesz Krzymenowi......

dlatego:

10 minut temu, formoza58 napisał:

Chodziło mi Ottonie, że odzew natychmiastowy w temacie tych trzech Lotników.

 

10 minut temu, formoza58 napisał:

....potem bęc...

Jakie znowu "bęc" - nic nie rozumiesz Kolego fromoza58!!!!!!

Jakkolwiek dane przekazane przez Kolegę Krzymena nie wnoszą niczego NOWEGO to mamy potwierdzenie z INNEGO ŹRÓDŁA prawdziwości informacji umieszczonych na tabliczkach. Bardzo ważna jest w takich przypadkach możliwość weryfikacji danych czy informacji czyli korzystanie z różnych źródeł. I ten warunek spełniają wiadomości podane przez Kolegę Krzymena - i na tym polega ich wartość!

1 godzinę temu, formoza58 napisał:

Spróbuj znależć coś nowego .

Próbuję - sam wiesz, że to nie takie proste i szybkie!

Napisano

Tylko wbrew pozorom,wystarczy chcieć i odrobinę czasu mieć...

O właśnie, przy okazji szukania czegoś w prasie na temat trzech wspomnianych Lotników spoczywających na Powązkach, trafiłem nekrolog innego. O tyle szczęśliwie, ze jest po Nim ślad i w 'Księdze..." i w " Liście...". Dla odmiany, czeka mnie przy okazji spaceru po Powązkach znalezienie Jego grobu. Może Krzymen ma w swoim archiwum, to mi oszczędzi szukania..

1. znaleziony nekrolog

 2, 3, 4  z " Ku czci Poległych Lotników"

5, z " Listy strat..."

lot henryk kozanecki 20r.JPG

kozanecki1.JPG

kozanecki2.JPG

kozanecki3.JPG

kozanecki lista.JPG

Napisano
17 minut temu, formoza58 napisał:

Tylko wbrew pozorom,wystarczy chcieć i odrobinę czasu mieć...

O właśnie, przy okazji szukania czegoś w prasie na temat trzech wspomnianych Lotników spoczywających na Powązkach, trafiłem nekrolog innego. O tyle szczęśliwie, ze jest po Nim ślad i w 'Księdze..." i w " Liście...". Dla odmiany, czeka mnie przy okazji spaceru po Powązkach znalezienie Jego grobu. Może Krzymen ma w swoim archiwum, to mi oszczędzi szukania..

1. znaleziony nekrolog

 2, 3, 4  z " Ku czci Poległych Lotników"

5, z " Listy strat..."

lot henryk kozanecki 20r.JPG

kozanecki1.JPG

kozanecki2.JPG

kozanecki3.JPG

kozanecki lista.JPG

Do powyższych źródeł może warto dopisać informacje z książki "Wypadki śmiertelne w lotnictwie polskim 1918-1939" - A.Popiel (Chmielów 2014).

str. 47: " 12 sierpnia 1920 - Warszawa 12 Eskadra

W czasie startu do lotu bojowego podporucznik pilot Henryk Kozanecki i podporucznik obserwator Jerzy Roszkowski ulegli katastrofie. Por. Kozanecki zmarł następnego dni [13.08.1920 r.] w szpitalu Ujazdowskim.

Pochowany w Warszawie, cmentarz wojskowy Powązki, kwatera A11-7-6

Kod przyczyny: 6 [niewyjaśnione] "

 

 

Napisano
4 minuty temu, Sedco Express napisał:

Do powyższych źródeł może warto dopisać informacje z książki "Wypadki śmiertelne w lotnictwie polskim 1918-1939" - A.Popiel (Chmielów 2014).

 

29 minut temu, formoza58 napisał:

wystarczy chcieć i odrobinę czasu mieć..

 

Napisano
2 godziny temu, Sedco Express napisał:

Ciekawe zdjęcie tzn. fragment. Można prosić o całe ?

Niestety, otrzymałem tylko ten fragment fotografii do identyfikacji. Dodatkowo, jej dysponent poprosił mnie o wycofanie tego fragmentu z forum co z bólem serca uczyniłem.

Napisano
11 godzin temu, otton1 napisał:

Niestety, otrzymałem tylko ten fragment fotografii do identyfikacji. Dodatkowo, jej dysponent poprosił mnie o wycofanie tego fragmentu z forum co z bólem serca uczyniłem.

O ile pamiętam jeszcze to zdjęcie to wątpię by było zrobione na Ławicy. Nie ten typ samolotu a w każdym bądź razie nic mi nie jest wiadome by takiego typu samolot był używany jako szkolny w szkole lotniczej w Ławicy.

A jaki to typ samolotu to niech sobie odpowie właściciel (?) owego fragmentu zdjęcia i na przyszłość niech nie zawraca głowy na forum.

Napisano
On 26.07.2022 o 18:07, formoza58 napisał:

Ze spaceru po warszawskich Powązkach Wojskowych. 

Nie znalazłem Ich śladu w Liście Poleglych w  " Księdze..."

Formoza58 – żebyś nie musiał mozolnie wyszukiwać na Powązkach Wojskowych lotników z lat 1918-1920, to wstawiam tu listę żołnierzy wojsk lotniczych (personel latający i obsługa naziemna) zaczerpniętą z książki autorstwa Hanny Odrowąż-Szukiewicz pt. Świadkowie wydarzeń 1918-1922. Oczywiście lista jest do dyspozycji wszystkich innych zainteresowanych ! :classic_biggrin: Dotyczy oczywiście tylko kwater z lat 1918-1920. Dodałem numery grobów. Żołnierzy tych nie umieszczono w albumie „Ku czci poległych lotników”

Czerwiński Jan, pilot, 4 komp., pluton lotniczy – 23.02.1919 – (B-7, IV, 20)

Ćwikliński Tadeusz, lotnik, Szkoła Oficerska Obserwatorów lotnictwa – 22.01.1920 (A-9, VI, 5)

Dobrzyński Feliks, plut., Garnizon Lotniczy – 23.07.1919 (A-7, X, 16)

Drozdowski Marcin, lotnik, 1 baon lotniczy – 11.12.1919 (A-9, II, 11)

Fabjański Piotr, szer., Lotnicze Warsztaty na Mokotowie – 18.12.1920 (B-14, I, 5)

Gocewicz Feliks, robotnik, Warsztaty Lotnicze – 06.04.1919 (B-7, VI, 2)

Góralczyk Stanisław, pilot, I oddział lotniczy – 29.03.1919 (B-7, V, 23)

Grenda Franciszek, robotnik, Centralne Warsztaty Lotnicze w Warszawie – 06.02.1920 (B-9, VI, 21)

Jarus Franciszek, szer., 12 eskadra lotnicza – 15.08.1920 (B-11, VII, 18)

Kazimierczak Teodor, lotnik, 2 komp., baon lotniczy – 08.01.1920 (B-9, IV, 21)

Klimaszewski Zygmunt, szer. pilot, 1 lotniczy wywiadowczy dywizjon zapasowy – 13.08.1920 (A-11, VI, 31)

Kowalski Stanisław, szer., Lotnicze Warsztaty Automobilowe – 08.07.1920 (A-11, I, 23)

Muklewicz Władysław, szer., park lotniczy, oddział wywiadowczy – 27.07.1920 (B-11, II, 21)

Polkowski Marian, lotnik, 1 baon lotniczy – 21.12.1919 (A-9, II, 21)

Roziński/Rosiński Piotr, pilot, 17 eskadron lotniczy – 09.12.1920 (B-14, I, 20)

Skawiński Rudolf, sierż. pilot, 1 szw. lotniczy – 09.08.1920 (B-11, V, 20)

Szatkowski Ignacy, oficer lotnik (szer?), 162 eskadra lotnicza – 13.04.1920 (A-9, X, 22)

Szyja Piotr, szer., Centralna Eskadra Lotnicza – 07.12.1920 (B-14, I, 25)

Woziński Józef, szer., 11 komp. Art. Plot. 10 p. – 20.07.1920 (B-11, I, 15)

Wójcik (-), szer., Wojska Lotnicze – 06.08.1920 (A-11, V, 32)

Żelazko Roman, plut., 1 port lotniczy wywiadowczy – 10.07.1920 (A-11, I, 12)

Do nazw funkcji (np. lotnik, pilot) i nazw jednostek wojskowych proszę podchodzić ostrożnie  :classic_wink: p. Odrowąż-Szukiewicz wykonała olbrzymią robotę, ale nie była historykiem wojskowości tylko lekarką i dane te przepisała dosłownie z księgi cmentarnej, a tam wpisywał je ksiądz. Dodatkowo na tabliczkach może to wyglądać jeszcze inaczej …

Osobno umieściła biogramy lotników, których odnalazła w „Ku czci poległych lotników”

Białogrodzki Maksymilian, kpr. pil., 16 EW (w kancelarii cmentarza zapisano 12 esk. Lotnicza) – 12.08.1920 (A-11, VII, 5)

Ciechoński Władysław, ppor. obs., 16 eskadra lotnicza – 12.08.1920 (A-11, VII, 6)

Jankowski Kazimierz, ppor. pil., 13 eskadra lotnicza – 18.08.1920 – jest wpisany jako pochowany w grobie B-11, IX, 33 - ale w rzeczywistości pochowano go w rodzinnym Margoninie, gdzie grób tego bohatera przetrwał okupację oraz PRL i ... został zlikwidowany prawdopodobnie po roku … 2000 :classic_angry:

Jeznach Stefan, por. obs. – 06.08.1920 (A-11, V, 25)

Kozanecki Henryk, ppor. pil., 12 esk. lotn. – 12.08.1920 (A-11, VII, 4)

Lubański Bronisław, por. aeronauta, 1 pułk aeronautyczny – 02.08.1920 (A-11, IV, 16)

Proszek Władysław, plut. pil. – 03.04.1919 (B-7, VI, 1)

Starzyński Jan, ppor. obs., 12 E.W. – 12.08.1920 (A-11, VII, 7)

Żochowski Stefan, ppor. pil. - 06.08.1920 (A-11, V, 26)

Do tych wszystkich nazwisk dodam jeszcze jednego lotnika, którego p. Odrowąż-Szukiewicz nie „wyłapała”, bo był wpisany jako kapral W.P.

Bogatko Kazimierz, podchorąży obs. - 28.07.1920 [24.06.1920] (A-11, I, 6)

Napisano
8 godzin temu, Sedco Express napisał:

na przyszłość niech nie zawraca głowy na forum.

Masz rację Kolego Sedco Express z tym, że ja powiedziałem mu o niezawracaniu innej części ciała niż głowy.

Napisano

Lotnik z zestawienia podanego przez Krzymena:

PROSZEK WŁADYSŁAW. 
Ur.1894
Powołany do wojska (armia Austro-Węgier) w 1914 roku.
W lotnictwie od lutego 1918.
Szkolenie w pilotażu w systemie trzystopniowym odbywał w:
- Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 17) Przemyśl-Hureczko - pierwszy stopień
- Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 4) w Szombathely od 07.05.1918 - drugi stopień
- Lotniczej Kompanii Zapasowej (Flek 8) w Wiener-Neustadt od 01.06.1918 - trzeci stopień.
Otrzymał międzynarodowy dyplom pilota FAI nr 2163.
W dniu 20.06.1918 przeniesiony do Feldfliegerschule Heeresgruppe Boroevic na lotnisku Campoformido koło Udine.
Feldfliegerschule czyli "Polowa szkoła pilotów" była ostatnim stopniem szkolenia przed przeniesieniem pilota do jednostki bojowej. Instruktorami w tej szkole byli doświadczeni piloci z jednostek frontowych. Szkola w Campoformido przygotowywała pilotów maszyn jednomiejscowych (mysliwskich).

 

 

ne6625.jpg

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie