Jump to content

20 tys. zabytków w Puszczy Białowieskiej? O harwesterach konserwator nie słyszał


Recommended Posts

Minister Szyszko twierdzi, że Puszcza Białowieska nie jest lasem pierwotnym, tylko dziełem człowieka, a na jej terenie jest 20 tys. potencjalnych zabytków.

- Jeśli stanowisk archeologicznych jest tak wiele, to puszczą powinien się też opiekować inny resort - kultury i dziedzictwa narodowego - odpowiadają na to archeolodzy i ekolodzy. Tymczasem Lasy Państwowe nic o zabytkach nie wiedzą i nie ubiegały się o pozwolenie konserwatora zabytków na prowadzenie w niej prac.

[...]

http://wyborcza.pl/7,75398,22613723,20-tys-zabytkow-w-puszczy-bialowieskiej-o-harwesterach-konserwator.html
Link to post
Share on other sites
Hmmm...
chciałbym coś konstruktywnego napisać ale nic co nie jest zabronione regulaminem nie przychodzi mi do głowy ...
Pan Szyszka i jego szef powinni przestać żyć w świecie z Pana Kleksa" ...
Link to post
Share on other sites
Miałam milczeć ale nie dam rady.
Żyjemy w państwie prawa - póki co. Prawo zostało stworzone jakiś czas temu, przypominam, że obecna konstytucja obowiązuje równo 20 lat. Przez te 20 lat prawo przez większość społeczeństwa było przestrzegane, jeżeli ktoś go nie przestrzegał - gdy go złapano, był karany.

I nagle świat staje do góry nogami. Ci którzy przestrzegają prawa są szykanowani a Ci, którzy szerzą anarchię - kwitną w blaskach fleszy.
W państwie prawa prawo powinno być przestrzegane. Jestem za karaniem i wsadzaniem do więzień obywateli polskich, którzy nie przestrzegają prawa i namawiają do tego innych. Jestem za deportowaniem bez prawa do ponownego wjazdu obcokrajowców, którzy nie przestrzegają prawa w Polsce. To tak odnośnie postów sqr i wirakocza.

A co do odkryć w Puszczy Białowieskiej - to czy chcecie czy nie - w Puszczy mieszkają ludzie i zawsze w niej mieszkali. I śladów w niej jest mnóstwo - zarówno tych widzialnych jak nie. I mimo, że zielone oszołomy chciałyby ludzi z niej wysiedlić - nie da się. MOgą to robić tylko wirtualnie, czego nie omieszkali zrobić w nakładce do gry Minecraft, gdzie np. Białowieża została wyludniona a domy zrównane z ziemią.... http://www.komputerswiat.pl/nowosci/gry/2017/27/puszcza-bialowieska-dla-minecrafta.aspx
I proszę się nie łudzić że Puszcza Białowieska jest lasem pierwotnym bo nawet Amazonka nie jest pierwotna, Puszcza była i jest użytkowana przez człowieka czy to komuś się podoba czy nie. A z kart historii wynika że od 1918 roku z Puszczy Białowieskiej pozyskano 29 milionów m3 drewna ( dla przykładu tegoroczny huragan powalił zaledwie..... 7 mln m3), Puszcza Białowieska jest lasem gospodarczym a Rezerwat Ścisły jest lasem nie użytkowanym przez człowieka od niecałych 100 lat, najbardziej zbliżonym (bo nim nie jest) do lasu naturalnego....

A my na tym forum powinniśmy się cieszyć, że człowiek gospodarował w Puszczy i zostawił ślady, które pozostaną dla potomności, dla przynajniej kilku pokoleń - do badań.....
Link to post
Share on other sites
Wirakocza: pokaż mi zapis, w którym nakazuje się rozjechanie pieszego..... jeżeli przez ostatnie 20 lat nikt nie kwestionował tego prawa, które teraz nazywasz chorym - a należy zauważyć że rządziły różne partie i mogły to prawo zmienić - to dlaczego dopiero po 20 latach okazuje się, że jest to akaz rozjechania pieszego"?
Powiem tak: bzdurne media zamąciły w umysłach Polaków i stąd takie kwiatki.
Ja nie mówię, że to co się dzieje jest cacy ale zwracam uwagę, że przez 20 lat to prawo funkcjonuje i cały czas było cacy a teraz nagle jest do luftu.....
Wyłącz telewizor i włącz myślenie...
Link to post
Share on other sites
Ja to potraktowałam jako przykład - ale trochę dużo w tych czasach tego obywatelskiego nieposłuszeństwa.... mam wrażenie, że jest to odgórnie sterowane by osiągnąć pewien skutek.... taka wojna hybrydowa.....
Dlaczego nie było tego gdy PO zlikwidowało stocznie, cukrownie, kopalnie, drobne rolnictwo - czyli to czym Polska słynęła.... mlekiem i miodem niegdyś płynąca....
Dlaczego nie było tego gdy największy zasób naturalny - Lasy - miały zostać sprywatyzowane. Gdy sprzedawano banki.... Gdy wprowadzano ACTA i GMO.....
Obywatelskie nieposłuszeństwo jest tylko teraz...... nie zastanawia Cię to?
I zacytuję członka tego obywatelskiego nieposłuszeństwa, Panią Pawluśkiewicz, która przyznała, żę w swoim życiu przepracowała 2 miesiące a na oko ma trzydzieści parę lat..... co je? gdzie mieszka? dlaczego nie odprowadza podatków?......
Warto uruchomić myślenie, warto się zastanowić dlaczego my podatnicy mamy płacić za osoby czerpiące zyski z dezorganizacji pracy innych.....
Włączcie myślenie i zastanówcie się kim ma być Polska ( ktoś kiedyś mi powiedział, że Niemcy cały czas chciały mieć władanie nad Polską - nie mogły zdobyć jej orężem a teraz ją sobie po prostu kupią...)
Link to post
Share on other sites
Echh... Tak sobie nawzajem zarzucacie brak myślenia. Co ciekawe macie rację. Obie strony. Dlaczego? To TERAZ pomyślcie. Kim się najłatwiej rządzi? - narodem skłóconym i pełnym wzajemnych animozji. Umiejętnym wygrywaniem emocji. I tak robili i robią wszyscy rządzący bez względu na opcję. Bo oni dobrze to wiedzą i wiedzieli zawsze.
A wy wspólnie wygrywacie ich melodię, na ich bębenku.
Ogarnijcie się, przestańcie kopać po kostkach i pomyślcie jak WSPÓLNIE zrobić coś dla siebie. Dla nas.
Inaczej już wszyscy stoimy na przegranej pozycji i nic się nie zmieni. A będzie tylko coraz gorzej. Bez względu na to jaka opcja rządzi.
Link to post
Share on other sites
Masz rację Kapuchy - ale ja żyję w Puszczy i szlag mnie trafia, gdy moje prawa jako obywatela Rzeczpospolitej Polskiej, są ograniczane.
Mam takie same prawa jak każdy Polak i należy o tym pamiętać!

A to, że inne państwa w Europie swoje lasy wycięły i teraz w Polsce chcą zrobić bazę do produkcji tlenu, mnie nie przekonuje.
To tak jak z tym żubrem, co przekroczył Odrę - w Polsce podnosi się larum na odstrzały sanitarne żubrów a tam trafił tylko jeden i od razu został odstrzelony. Więc w Polsce trzeba chronić i tutaj nikomu nie zagraża - za to Niemcy poczuły się zagrożone jednym żubrem.... roślinożercą....
Link to post
Share on other sites
  • 3 months later...
To, co obecnie wiemy o obecności i wpływie człowieka na Puszczę Białowieską w pradziejach i w średniowieczu, to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Dopiero zaczynamy poznawać i rozumieć to zagadnienie - powiedział PAP archeolog z PAN Dariusz Krasnodębski.

Puszcza Białowieska jest ostatnim lasem naturalnym na Niżu Europejskim. To m.in. ostoja żubra, miejsce gdzie w naturalnym otoczeniu można spotkać wilki i rysie. Jest atrakcją dla miłośników przyrody. W jej obrębie znajduje się wydzielona część, która ma status parku narodowego. Puszcza jest jedynym polskim obiektem przyrodniczym, wpisanym przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.

Badaniem dziejów tego obszaru zajmuje się od 2003 r. archeolog z Instytutu Archeologii i Etnologii (IAE) PAN w Warszawie, Dariusz Krasnodębski. W zeszłym roku - po raz pierwszy do badań włączyła się strona białoruska.

To, co obecnie wiemy o osadnictwie puszczańskim, to wierzchołek góry lodowej. Dopiero zaczynamy poznawać i rozumieć, z jak wielkim i doskonale zachowanym bogactwem kulturowym mamy możliwość obcować" - powiedział PAP naukowiec.

Najstarsze ślady pobytu człowieka na terenie puszczy pochodzą z okresu mezolitu, czyli z czasów pomiędzy 8 a 4 tysiącami lat sprzed p.n.e.- wynika z badań naukowca. Ale pierwsze stałe osady wznoszono tam dopiero na przełomie er" – dodaje badacz, zastrzegając, że dalsze badania mogą przynieść dalsze rewelacje w tym zakresie.

Rozpoznanie terenu puszczy zespół IAE PAN rozpoczął od analizy zobrazowań uzyskanych w wyniku lotniczego skanowania laserowego (ALS). Metoda ta umożliwia wytypowanie śladów po dawnej działalności człowieka, mimo że obszar porośnięty jest gęstym lasem.

Krasnodębski podsumował właśnie ubiegłoroczne badania w tym rejonie. Jak podkreśla, bogate wyniki były możliwe dzięki szeroko zakrojonej współpracy z różnymi instytucjami. A dzięki kooperacji z Białorusinami - co stało się po raz pierwszy w kwestii rozpoznania archeologicznego Puszczy Białowieskiej - przeprowadziliśmy również wykopaliska w białoruskiej części" - dodaje badacz.

Podczas badań wykopaliskowych jednego z kilkudziesięciu kopców ziemnych odkrytych w południowej części Puszczy Białowieskiej (po stronie białoruskiej) w okolicy wsi Kamieniuki archeolodzy pozyskali wiele narzędzi i półproduktów wykonanych z krzemieni. W ich ocenie przebadany nasyp konstrukcji pochodzi z epoki brązu, czyli zapewne ma ok. 4 tys. lat.

Również w sąsiedztwie tej wsi archeolodzy natrafili na pozostałości osady z wczesnej epoki żelaza, gdzie odkryto kilkadziesiąt fragmentów naczyń ceramicznych oraz zabytków krzemiennych. naleziska świadczą o tym, że niewielkie wydmowe wyspy położone nad rzeką Leśną Prawą były interesującym miejscem dla pradziejowych osadników" - uważa archeolog.

W 2018 r. planowane są kolejne wspólne polsko-białoruskie badania, ale jak podkreśla Krasnodębski - wszystko zależy od uzyskania środków. Te prowadzone były w porozumieniu z Narodową Akademią Nauk Białorusi i Narodowym Parkiem Puszcza Białowieska.

Interesujące odkrycia miały również miejsce w zeszłym roku na obszarze puszczy po stronie polskiej. W kilku miejscach archeolodzy natknęli się na pozostałości po bytności w tym miejscu ludności określanej przez archeologów jako kultura wielbarska. Naukowcy uważają, że składały się na nią różne społeczności germańskie, które zamieszkiwały obecnej tereny Polski w pierwszych wiekach naszej ery.

Wykonaliśmy niewielkie wykopaliska w obrębie osady z tego okresu - chcieliśmy potwierdzić, że faktycznie możemy ją wiązać z tą kulturą, bo do tej pory z terenu Puszczy znane były jedynie pozostałości cmentarzysk wielbarskich. Tym razem mamy niepodważalne świadectwo istnienia tu również rozległych osad wiejskich. Tylko w jednym małym wykopie odnaleźliśmy ponad 350 fragmentów glinianych naczyń z III-V w. n.e.!" - mówi Krasnodębski. Archeolodzy odkryli też ścianę zawalonego budynku, która przykrywała czworokątne palenisko.

W sąsiedztwie osady znajdowało się natomiast 10 kopców ziemnych. Te jednak służyły zapewne jako grobowce (wykopaliska planowane są w 2018 r.) wcześniejszej społeczności określanej jako kultura ceramiki kreskowej (IV w. p.n.e. - III w. n.e.). Do tej pory ślady po osadach tych ludzi znane były głównie z obszaru Litwy i Białorusi, nikt jednak nie zidentyfikował cmentarzysk" - dodaje Krasnodębski. W nasypach znaleziono skorupy naczyń zdobione charakterystycznymi wzorami, od których pochodzi nazwa tej kultury archeologicznej.

Jako jedno z ważniejszych ustaleń dotyczących badań związanych z obecnością człowieka w Puszczy Białowieskiej naukowiec wskazuje doskonały stan zachowania wszelkich śladów działalności ludzkiej.

Niezależnie od tego, czy są to osady sprzed 2 tysięcy lat, czy kopce produkcyjne sprzed 200 lat - wszystkie one są doskonale widoczne. Wynika to z tego, że tereny Puszczy nigdy nie były, jako całość, orane czy odlesiane, więc wszystkie pozostałości miały możliwość przetrwania" - podkreśla naukowiec. Jednocześnie dodaje, że nie oznacza to wcale, że puszcza była w jakimś okresie w całości zasiedlona.

Wiemy, że osady zajmowały tereny wyżej położone i funkcjonowały głównie na terenie dużych polan, pośród porastających te tereny jeszcze do XII-XIII w. wielkich obszarów leśnych" - podsumował.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C28164%2Carcheolog-dopiero-zaczynamy-poznawac-dzieje-puszczy-bialowieskiej.html
Link to post
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.×
×
  • Create New...

Important Information