Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
hubimohi93

Puszka z nabojami

Question

• 0

Witam. Znalazłem dzisiaj w okopie taką stalową puszkę a w niej bardzo dużo amunicji do Ppszy. Moje pytanie jest takie, czy to było standardowe zjawisko, Rosjanie przechowywali amunicję w takich puszkach? Czy to jakiś twór późniejszy. Mieszkam w okolicy gdzie front przechodził w lutym 1945, w lesie jest masa niewystrzelonej amunicji właśnie od ppsz czy mosina, gdyby były np łuski to wiadomo, że była tam walka, ale pełne? Od dawna nurtuje mnie to zagadnienie. Ruski mieli tak dziurawy osprzęt, że tak to wszędzie gubili? :p
Pozdrawiam

Recommended Posts

• 0
Tyle że to jest fakt. Niemieckie PM ustępowały PPSz i PPS.
W dodatku Niemcy mieli bardzo mało samoczynnej broni strzeleckiej, większość latała do samego końca z Mauzerami.
Więc jak była okazja dozbroić się zdobycznym PM, to brali w ciemno. Stenami też nie gardzili, choć to akurat totalny złom.

• 0
Wiesz, w obronie na dystansie powiedzmy 300 m to bym wolał mieć Mausera niż ruskiego PPS.
Te niemieckie MP takie słabe, a ile jest zdjęć ruskich żołnierzy ze zdobycznymi empikami. Po co im, skoro mieli swoje ekstra pepesze?

• 0
Marcin P. Sprężyna mocna tzn jak odbije z ząbka to paluchy potrzaskane. Lądowałem taki bęben i właściciel ppsz uprzedził mnie że czasami odbija". Nic nie pisałem o wciskaniu pestek. To nie miejsce na pisanie elaboratòw, a teoria z praktyką często się mija. Pozdrawiam

• 0
Bjar_1, ta, ja też, pod warunkiem że mam na nim celownik optyczny, a za plecami kilka UKM ze stałą dostawą amunicji.
Natomiast zwykły Kar98K żadnej przewagi nie daje. Z PPSz krótką serią spokojnie człowieka położysz, a im bliżej wróg podchodzi, tym jestem skuteczniejszy. Na 200 metrach ma totalnie przechlapane. Chyba że masz na myśli obronę statyczną" czyli dwie linie okopów i okazjonalne pykanie dla uprzykrzenia wrogowi życia.
Co do zdjęć, mechanizm dwojaki.Po pierwsze robili sobie zdjęcia (pozowane) ze zdobycznym sprzętem - zauważ że większość bojców nie ma ładownic!- po drugie, czasem zapewne wymieniali na MP... Mośka.
Maszyna, miałeś w ręku zużyty magazynek. Bardzo zużyty. Ja rochę" tych magazynków załadowałem (znaczy ładowałem dwa magazynki, ale w kółko) i ani razu nie dostałem po paluchach.

• 0
Oczywiście, że pozowali ze zdobycznymi PM, ale również szeroko ich używali. Wręcz przyjęli je na stan, nadając indeks MP 717(R).

• 0
Może wrato dodac jeszcze, że opracowali nawet nabój 7,62x25mm, który z tego co kojarzę był chyba słabszy od rosyjskiego. A nawet przystosowywali PPSz do strzelania amunicją 9mm parabellum (i raz takiego cudaka weidziałem i miałem nawet w łapkach:))

• 0
Nie musieli opracowywać, od lat 90-tych XIXw. mieli 7,63x25mm Mauser, a że nie produkowali go w trudnym czasie wojennym - stąd przeróbki PPSz na 9mm Parabellum.

• 0
Rokita6661, trochę odwrotnie było z tym nabojem. 7,63x25 to nabój konstrukcji niemieckiej, do pistoletu Mauzer C96. Ten pistolet był w powszechnym użyciu w Rosji przedrewolucyjnej i po przejęciu władzy przez bolszewików. Na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych RKKA przechodząc na pistolet (z rewolwerów Nagant) przyjęło ten nabój jako regulaminowy 7,62x25, różnica 1/100 milimetra była kosmetyczna.
Dopiero kiedy zaczęto na szeroką skalę wprowadzać do uzbrojenia PM, nabój wzmocniono, by zapewnić poprawne działanie automatyki broni. Tak więc można załadować PPSz, TT czy PPS niemiecką amunicją, ale już w drugą stronę nie bardzo- znam przypadek zniszczenia C96 do którego użytkownik załadował amunicję od TT.