Jump to content

hubimohi93

Forum members
 • Posts

  168
 • Joined

 • Last visited

  Never

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

hubimohi93's Achievements

0

Reputation

 1. Może to głupio zabrzmi ale tak :D przynajmniej jeśli chodziło o ppszę. To by tłumaczyło wiele pojedynczych naboi przy okopach. Dzięki :)
 2. Zastanawia mnie jeden fakt- znajdowałem wiele miejsc gdzie jakiś rusek naparzał z pepechy, łusek od groma, ale jeszcze ani razu nie znalazłem talerza. Czy one były wielokrotnego użytku? Sołdaty w wolnym czasie ładowali do talerza ponownie amunicję? Co sądzicie? Pozdrawiam, hubimohi93
 3. Witam, ma kolega w spisie ułana Stanisława Pastusiaka (z całą pewnością z PBK)? Ostatni brat mojej babci opowiedział mi ostatnio, że chował tego żołnierza razem z ojcem. W 1945 został ekshumowany na cmentarz parafialny w Drzycimiu.
 4. Może być. W lutym 1945 Rosjanie mogli sobie pozwolić na takie marnotrawstwo.
 5. Mi się też tak wydaje. Wpadł nabój w śnieg i trudno im było go odszukać :p to samo dotyczy się granatów. Kiedyś kumpel mi podpowiedział, że ruskim często zacinały się ppsze i wysypywali zawartość bębna, przez co tak wiele pojedynczych nabojów w jednym miejscu (w tzw kupie). Ale czemu często tak robili z nabojami do mosina, tego nie wiem. Może jakieś odpady z taśmy do Maxima? Chociaż nigdy elementów taśmy obok nie znajdywałem..
 6. a jakaś teza odnośnie tej masy amunicji po lasach? Nie wspominając nawet o pojedynczych ruskich nabojach które leżą chyba w każdym zakątku Polski. Wielokrotnie znajdywałem całe ich skupiska. Polskie czasami się też zdarzały, ale na terenie Pomorza to dosyć łatwe do wytłumaczenia- nasi wycofywali się/uciekali i pozbywali się zbędnego balastu, ale czemu robili to na tak ogromną skalę Rosjanie? Jakieś przypuszczenia?
 7. Calkiem mozliwe. Czyli ruski nie uzywali takich przedmiotow?
 8. Witam. Znalazłem dzisiaj w okopie taką stalową puszkę a w niej bardzo dużo amunicji do Ppszy. Moje pytanie jest takie, czy to było standardowe zjawisko, Rosjanie przechowywali amunicję w takich puszkach? Czy to jakiś twór późniejszy. Mieszkam w okolicy gdzie front przechodził w lutym 1945, w lesie jest masa niewystrzelonej amunicji właśnie od ppsz czy mosina, gdyby były np łuski to wiadomo, że była tam walka, ale pełne? Od dawna nurtuje mnie to zagadnienie. Ruski mieli tak dziurawy osprzęt, że tak to wszędzie gubili? :p Pozdrawiam
 9. Ma kolega jakieś informacje na temat boju 8 psk pod Polednem? Znajomy wspomina mi o bezimiennym grobie żołnierza polskiego w tej miejscowości. Pozdrawiam.
 10. Na tablicy zbiorowej mogily w Drzycimiu znajduje sie taka informacja.
 11. Moze kolega dodac, ze ulan 18 pulku ulanow pomorskich Maksymilian Borowski polegl 3 wrzesnia 1939 w Drzycimiu
 12. Z relacji por. Annusiewicza Zenona, dcy 2 komp. ckm 23 pułku piechoty wyczytałem kilka nazwisk poległych z tej jednostki: 1. Ppor. Choroszcza Jerzy, dca 6 komp (okolice Trzeciewca) 2. Plut. Galisz (umiera w drodze do szpitala) 3. Por. Jezierski, dca 5 komp (okolice Nagodowa) 4. Ppor. Brewka Stefan (okolice Brzozowa) 5. Ppor. Zataj Stefan -''- 6. Ppor. Kamiński Sylwester -''- 7. Ppor. Malicki Edward -''- 8. Pchor. Baltaziuk Jerzy -''-
 13. Rozumiem, znalazłem taki dokument i się trochę podpaliłem" :) jeśli można wiedzieć, jak kolega ustalał listy poległych ułanów? Tylko szukając w dokumentach? Bardzo chciałbym pomóc w odnajdowaniu kolejnych imion i nazwisk poległych, ale nie mam pojęcia jak do tego się zabrać..może wchodzi w grę jedynie pamięć lokalna?
 14. Znalazłem na jednej liście nazwisko rtm. Godlewskiego z 18 pułku ułanów. Ma kolega go w spisie?
×
×
 • Create New...

Important Information