formoza58 Napisano 29 Czerwiec 2018 Autor Napisano 29 Czerwiec 2018 Godło 7 eskadry kościuszkowskiej.
formoza58 Napisano 29 Czerwiec 2018 Autor Napisano 29 Czerwiec 2018 Godło 53 eskadry 5 Pułku Lotniczego.
Sedco Express Napisano 4 Lipiec 2018 Napisano 4 Lipiec 2018 No i to godło, jednoznacznie opisane jako 112 eskadra."Jest to błędne sformułowanie.303 DM składał się nie z eskadr 111 i 112 a z eskadry A i B.Żadna z eskadr 303 DM nie miała własnego godła.Jedynym godłem całego (!) dywizjonu 303 było przejęte godło przedwojennej 111.EM 1.PL (krakuska i kosy na tle pasów).Godło to wpierw miała 7.EM im.Tadeusza Kościuszki, potem 121.EM 1.PL a od 1928 r. 111.EM (po przemianowaniu 121.EM).Godło 303.DM nie zostało oficjalnie zatwierdzone przez RAF.Godło - smok" miały samoloty 19.EM (utworzona we Francji przybyła wraz z Polską Armią gen. Hallera)Odnośnie 112 EM - do 1939 r. były dwie eskadry o tej numeracji:- 112.EM 1.PL (godło: na SPADACH dwa białe paski na czerwonym kwadracie z białą obwódką na PZL P.7 i P.11 - kogut na niebieskim trójkącie)- 112.EM 3.PL (eskadra godła nie miała)(
Sedco Express Napisano 6 Lipiec 2018 Napisano 6 Lipiec 2018 Godło 132.EM 3.PL.Samolot PWS-10 a więc zdjęcie z lat 1931-1933.
GrzeM Napisano 18 Lipiec 2018 Napisano 18 Lipiec 2018 \"No i to godło, jednoznacznie opisane jako 112 eskadra.Jest to błędne sformułowanie."Proszę zwrócić uwagę, że ja cytuję Kenta - dowódcę Eskadry A w Dywizjonie 303 (błędnie określiłem go jako dowódcę dywizjonu). To Kent tak twierdzi. Godło jest na załączonym do wspomnień obrazku jednoznacznie opisane jako B 112" Eskadra (a kosy" jako A 111"). Obrazek pochodzi podobno z kroniki Dywizjonu, ja wklejam go ze wspomnień Kenta. Oczywiście może się Pan z tym nie zgadzać, ale to są materiały źródłowe. Także pada tam określenie salamandra" a nie smok".
GrzeM Napisano 18 Lipiec 2018 Napisano 18 Lipiec 2018 Natomiast we wrześniu 1939 112 Eskadra nie używała już koguta, tylko właśnie salamandry. Potwierdzają to liczne zdjęcia.
Sedco Express Napisano 19 Lipiec 2018 Napisano 19 Lipiec 2018 Źródła zdarza się, że są mylące i w tym wypadku Kent się mylił.Żadna z eskadr 303 DM nie miała oddzielnego godła.Być może owa salamandra" (raczej smok") wzięła się stąd, że większość personelu formowanego 303 DM pochodziła z 111 i 112. EM 1.PL i tak jak kolega słusznie napisał we wrześniu 1939 r. godłem 112.EM w miejsce koguta była owa salamandra".
Sedco Express Napisano 23 Lipiec 2018 Napisano 23 Lipiec 2018 Pierwotne godło szkoły lotniczej."I ostateczne godło tej szkoły..."Uściślijmy:- Szkoła Lotnicza to CWOL (Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa) - DęblinZdjęcia godeł nie są godłami CWOL tylko czasowymi godłami grupy szkoleniowej rezerwistów lotników dowodzonej przez por.pil. J.Meissnera.Pelikan został narysowany kolorowymi kredami.
Sedco Express Napisano 23 Sierpień 2018 Napisano 23 Sierpień 2018 21 NEL - godło eskadry zaprojektowane przez pierwszego dcę eskadry por.pil. L.Rayskiego. Projekt - nie malowane na samolotach.
formoza58 Napisano 23 Sierpień 2018 Autor Napisano 23 Sierpień 2018 Godło w 6 PL. Według jednych jedna z wersji godła dywizjonowego, wg. innych godło indywidualne.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się