Skocz do zawartości

Flotylla Rzeczna MW 1920- 1939


Rekomendowane odpowiedzi

Te stare austriackie Linz-e" wydawały się bardzo niewielkimi jednostkami z kilku- osobową załogą. Tutaj na widocznym na zdjęciu kutrze płynącym po basenie portowym na Oksywiu widać przeszło dwudziestkę marynarzy przewożonych na ląd ( chyba z Bałtyka"). Budzą się refleksje wspominając pomoc jednostek OW Wisła" na Pomorzu, we wrześniu 1939 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

formoza58 - te kutry miały ograniczone możliwości przewozu żołnierzy, sytuacja na zdjęciu jest trochę myląca. Kutry miały spore zanurzenie - 0,6m a Wisła w tym czasie miała niski stan wody. Przewożąc marynarzy kuter jest bez uzbrojenia, amunicji i z mniej liczną załogą. Myślę, że gdyby dotarły pod Świecie, to mogły by jednorazowo zabierać nie więcej niż ok 10 żołnierzy, może kilku więcej gdyby pozbyli się broni i ekwipunku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gdyni były ''Linzy'' i dwa monitory w 1924 roku.
''Generał Sosnkowski'' jako okręt szkolny broni podwodnej w latach 1928 - 31.
''Admirał Sierpinek'' w 1927 jako mesa oficerska.
Na stałe oddelegowany był ''Linz'' ''M.3'', od 1924/25 roku. W latach 1927 - 37 jako motorówka holownicza ''L 3'' w Morskim Dywizjonie Lotniczym w Pucku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...Z marynarzem trudna dyskutować. Ja mam fotkę z bardzo poważnego wydawnictwa z 1928 roku, jest tak opisane jak na dołączonym zdjęciu. Czyżby pomylili się? Jest to Dziesięciolecie Polski Odrodzonej Księga Pamiątkowa 1918-1928"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:-) Wtedy również, nawet w poważnych wydawnictwach chodzili z materiałem na skróty".Zresztą, w tym wątku masz wyrażne fotografie wszystkich naszych sześciu monitorów . Żaden nawet nie przypomina monitora" zamieszczonego w tym wspomnianym przez Ciebie albumie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zadałem to pytanie, gdzieś. Bez odpowiedzi.
Układ trzech włazów w pokładzie dziobowym jest znany chyba tylko z kutrów KU 16 - 19, te jednak powstały podobno przez budowę od podstaw, nie zaś przebudowę jak w wypadku KU 25 - 29.
To zdjęcie jest fragmentem większej całości, na którym widać jeszcze jeden taki kuter.
Niestety nie znalazłem informacji o istnieniu na przełomie lat 20/30 - tych takich większych kutrów.
Czyżby jednak ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie