Skocz do zawartości
  • 0

Stara cegła


Wyro

Pytanie

Napisano

Bardzo zależy mi na identyfikacji producenta i datowaniu. Chodzi o ważny obiekt. Niestety, napisy są mało widoczne. Może jednak ktoś pomoże?

17 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Chodzi o ważny obiekt " sprawdz gdzie najbliżej tego obiektu w XIX w./pocz.XX w. mieściła się cegielnia,z niej pewno pochodzi cegła.
Napisano
Z tym może być różnie, bo często transportowano koleją tańszą cegłę nawet ze znacznych odległości. No ale sprawdzić można...
Napisano
I też nie do końca. Ale od początku. Jak zaproponował Sobiepan przede wszystkim WYMIARY. Będzie można określić wiek cegły. Po drugie lokalizacja - tereny 'poniemieckie' czy dawna polska?

Podaj też typ budynku, na pewno będzie można zdobyć o nim więcej informacji. Jeśli to np. kaplica czy kościół to może być bardzo stary, jeśli fragment jakichś murów miejskich to jeszcze starszy. Na szczęście w kategorii budynków można z dość dużą dozą prawdopodobieństwa określić czas i miejsce powstania, kwestia cierpliwości. Sama cegła dużo nie wniesie, popatrz w jakiej technologii jest zrobiony sam mur - czy w przyziemiu są ułożone kamnienie, czy to może mur szachulcowy, czy inna konstrukcja. Można iść tropem cegielni, ale często nawet w małych miejscowościach działało ich dużo i ciężko będzie określić wykonawcę i przybliżoną datę produkcji. Bjar napisał prawdę - cegłę transportowano na znaczne odległości, i czynnikiem nie zawsze był wariant oszczędnościowy. Bez dokładnego studium cegła sama nie przemówi
Napisano
Pomnik powstał w 1910 roku i dotyczył zdarzeń z 1863 roku zatem cegła została wyrwana ze zbiorów kart kontekstów archeologicznych tworzących ten pomnik.

Czemu przy tak ważnej sprawie pierwsi byli poszukiwacze i yło nie minęło" a nie archeolodzy?
Napisano
Banderas, nie pisz bzdur. Zerknij na wątek z numizmatyki Moneta turecka" to poznasz okoliczności. Cegła jest wmurowana w cokół, dlatego takie zdjęcia. Pierwsi byli poszukiwacze, bo dostali pozwolenie z WKZ, a decyzję wypełnili z archeologami. Zdjęcie jest części wystającej cegły, bo na innych nie ma napisów,albo są z innej strony,ale wszystkie (ta też) stanowią całość.

Obiekt jest tu na zdjęciach na naszych pracach:
http://exploratorzy.pl/odkrylismy-mogile-powstancow-styczniowych/

Wypadałoby, żebyś napisał przepraszam"... Ale jak uważasz...

P.S. Są różne przekazy, ale nie zawsze spójne. Przyjmuje się, że cokół, posadowienie krzyża było zbudowane w latach 30. Identyfikacja tej cegły mogłaby trochę wyjaśnić.

Kolegom, którzy próbowali pomóc - DZIĘKUJĘ!
Napisano

Bardzo zależy mi na identyfikacji producenta i datowaniu. Chodzi o ważny obiekt. Niestety, napisy są mało widoczne. Może jednak ktoś pomoże?

Napisano
Co do rozmiarów, to z moich obserwacji wynika, że cegły przedwojenne miały powyżej 25 cm długości, przy czym starsze, z początku wieku dochodziły do 28-30 cm. Sygnatury na ogół występują na podstawie cegieł. Sygnatury na cegłach z okresu zaborów miały napisy w języku polskim. Warto pamiętać, że mur mógł być naprawiany, stąd mogą występować w nim również cegły owsze", co nie przesądza o jego wieku.
Napisano
a może poprostu napis CEGIELNIA a widoczne jest IELNIA, a nad pierwszym i jest kreska która daje efekt optyczny T.
Napisano
Dzięki. Jesteście wielcy:) Optycznie najwięksi:) Niestety, postument jest jeszcze cały. Są inne cegły, ale tylko ta ma sygnaturę. Póki co. Dziękuję za odczytanie napisu.
Napisano
Sobiepan: dzięki!

Banderas: ludzie z klasą potrafią powiedzieć przepraszam". Dlatego też dziękuję za ten wpis. Ja też często za szybko coś ocenię i za szybko wcisnę enter:)

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie