Jump to content
Sign in to follow this  
sil3nt

Pz.Kpfw III, M-47 i M-88 dla Muzeum Broni Pancernej

Recommended Posts

Kolejny, fantastyczny prezent Rządu Norweskiego i Wojskowego Muzeum Sił Zbrojnych Norwegii dla Muzeum Broni Pancernej. Dzięki wysiłkom i staraniom polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz polskiej dyplomacji, dziś do Polski przypłynęły aż 3 pojazdy pancerne !! Niemiecki wyprodukowany w 1940 roku, czołg średni Pz.Kpfw III, amerykański czołg M-47 Patton, i wóz zaplecza technicznego na podwoziu Pattona M-88 – to pierwsze pojazdy tego typu w Polsce.
Wszystko to ogromna i nie do przecenienia zasługa dwóch osób: wiceministra Bogusława Winida i Ambasadora RP w Królestwie Norwegii generała brygady Stefana Czmura.
Czołg Pz.Kpfw III – niemiecki średni czołg z okresu II wojny światowej. Czołgi tego typu walczyły na wszystkich frontach II wojny światowej – od Kampanii Wrześniowej aż do maja 1945 roku. Egzemplarz przekazany nam przez Królestwo Norwegii został wyprodukowany w 1940 roku w wersji H ( Pz.Kpfw III ausf.H ). Słabo znana jest historia początku jego służby, ale z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że trafił na front wschodni. Po Bitwie Kurskiej, kiedy to stwierdzono małą przydatność tego typu czołgów, część Pz.Kpfw III zostało wycofanych z pierwszej linii. Przezbrojony do wersji N ( Pz.Kpfw III Ausf.N ) w połowie 1944 roku wysłany do Finlandii. Jak większość sił pancernych w Skandynawii brał udział w wojnie Lapońskiej. W maju 1945 przejęty przez Brytyjczyków, przekazany do Armii Norweskiej. Po kilku latach służby 3 sztuki Pz.III zostaje wykorzystane jako nieruchome schrony. Zalane betonem na lotnisku Bardufoss zostają odkryte i odkute w 2006 roku.
Czołg M-47 Patton i wóz zaplecza technicznego M-88 służyły w Norweskiej armii od lat 80-tych. Po Greckich M48A5 i M60A1 będą bardzo cennym uzupełnienie zbioru amerykańskich czołgów okresu zimnej wojny w MBP
Więcej: http://muzeumbronipancernej.pl/eksponaty/nowe-eksponaty-mbp/596-czolgi-z-norwegii-pz-kpfw-iii-m-47-i-m-88-dla-mbp.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tym samym transportem do Polski, a dokładnie do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy trafią: armata 76,2 mm, haubica 100 mm Skoda wz.1914 wz.02 oraz haubica polowa 105 mm leichte Feldhaubitze

!!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Z pewną nieśmiałością chciałbym zasugerować, że taka Bułgaria z pewnością również chciała by sprezentować MBP jakiegoś pancera, tylko jeszcze o tym nie wie. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dla posiadających fejsa: zdjęcia armat (już w Bydgoszczy). https://www.facebook.com/media/set/?set=a.510795555680240.1073741838.232495476843584&type=3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwszy w domu !!!!
Więcej: http://muzeumbronipancernej.pl/eksponaty/nowe-eksponaty-mbp/597-pz-kpfw-iii-juz-w-muzeum-broni-pancernej.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

M47 i M88 już w nowym domu :)
http://muzeumbronipancernej.pl/eksponaty/nowe-eksponaty-mbp/598-m47-patton-i-m88-juz-w-muzeum-broni-pancernej.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
Trochę dziwny termin tych otwartych drzwi (27.09): http://www.tvn24.pl/wiadomosci-poznan,43/sluzyl-jako-schron-teraz-trafil-do-muzeum,352374.html

Share this post


Link to post
Share on other sites
O ile się nie mylę to w warszawskim MWP znajduje się Pz.Kpfw III Ausf. J, konkretnie - podwozie z silnikiem i armatą. Może należałoby nawiązać współpracę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
W Warszawie są ochłapy po rójce" - pojazd został wysadzony w powietrze i raczej nie ma szans na zdobycie jakiś wartościowszych części (zwłaszcza silnika).

Krótko: będzie dobrze jeśli zostanie odnowiony i skompletowany z zewnątrz. Na poruszanie się o własnych siłach nie liczę, a na pewno nie w najbliższej przyszłości. Nie zmienia to faktu, że jest to pierwszy niemiecki czołg (z naciskiem: czołg) w polskim muzeum znajdujący się jako tako" w jednej bryle.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Wszystko zależy od inicjatywy Poznania i ugodowości Warszawy. Lepiej mieć w Kraju jeden kompletny egzemplarz niż 100 sztuk w kawałkach.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information