Jump to content

wojo44

Forum members
 • Content Count

  94
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Produkcja Tiger I została zakończona w sierpniu lub we wrześniu 1944r. Możliwe że elementy wież widoczne na zdjęciach są pozostałościami po zakończonej produkcji.
 2. Tego się nie spodziewałem. Predi - wg. Surviving Panzers działo pochodzi z grudnia '44(producent Alkett).
 3. Rysunek - czyżby ktoś inspirował się Tiger/Panther Fibel? Inne pytanie: był to krajowy pomysł czy tłumaczenie czegoś (instrukcji?) powstałego dla Armii Czerwonej?
 4. Myślałem że to Semovente da 90/53, ale okazało się żeto Semovente da 149/40. Powstał tylko jeden egzemplarz, który obecne znajduje się w US Army Ordnance Museum w stanie Maryland. http://en.wikipedia.org/wiki/Semovente_da_149/40
 5. Tego się nie spodziewałem... Mam dwa pytania: 1. Skąd pochodzi to działo? 2. Na ile jest ono kompletne (tzn. to sama lufa z hamulcem wylotowym czy może coś więcej?)?
 6. Muzeum w trakcie budowy, lista pojazdów czekających na remont/reanimację coraz dłuższa a tu nagle nowe działa? Jest tylko jeden cytat z polskiego filmu pasujący do tej sytuacji: https://www.youtube.com/watch?v=wzXSGPIZQqA Krótko: jest pozytywnie zaskoczony i pełen uznania dla całego muzeum i osób współpracujących z tą instytucją.
 7. Dziwne, że nikt o to nie zapytał: skąd pochodzi silnik i inne podzespoły które pozwoliły na ożywienie" Centaura? Inna kwestia czy jest to stan przejściowy czy też może jest planowane inne rozwiązanie?
 8. Ten Tygrys bez wieży - to testy prototypu przed produkcją czy może próby z alternatywnym paliwem (gaz drzewny?)?
 9. Tak mnie zastanawia: jakie są plany w sprawie osłon kadłuba? Mam na myśli będą wykonane z blachy czy z siatki (tzw. Thoma-Schurzen)? Inna rzecz która mnie zastanawia dotyczy zdjęcia z 05:12:43. Dlaczego mimo że wieża nie została zamknięta jest ona obudowywana osłonami? Może się czepiam, ale według mojej logiki powinno się najpierw zamknąć wieżę i (ewentualnie) dodać zasobnik z tyłu wieży... A właśnie: będzie zasobnik do tego czołgu czy nie?
 10. Są jakieś konkretne plany w sprawie tej czwórki"?
 11. W Warszawie są ochłapy po rójce" - pojazd został wysadzony w powietrze i raczej nie ma szans na zdobycie jakiś wartościowszych części (zwłaszcza silnika). Krótko: będzie dobrze jeśli zostanie odnowiony i skompletowany z zewnątrz. Na poruszanie się o własnych siłach nie liczę, a na pewno nie w najbliższej przyszłości. Nie zmienia to faktu, że jest to pierwszy niemiecki czołg (z naciskiem: czołg) w polskim muzeum znajdujący się jako tako" w jednej bryle.
 12. Szybki rzut oka do literatury, którą mam pod ręką pozwolił mi ustalić że użyto m.in. silnika Liberty Mk V (przynajmniej dla Centaura III). Pojawia się pytanie co to za silniki z linku do oferty na Milweb-ie?
 13. Teraz nie ma wątpliwośći, że nie ma mowy o eanimacji" tego czołgu - chyba że miałby powstać potworek" na miarę dzieła Dr. F... wojo
 14. Ja podejrzewam, że z tego nie da się zbrobić nic poza wydmuszką" stojącą w muzeum. Co do roli Poznania: na razie ze względu na obecny(SdKfz 6) i przyszły(TKS - ?) projekt mają oni dużo roboty i mogą co najwyżej przedstawić swoje sugestie.
×
×
 • Create New...

Important Information