Jump to content

wojo44

Forum members
 • Posts

  94
 • Joined

 • Last visited

  Never

wojo44's Achievements

0

Reputation

 1. Produkcja Tiger I została zakończona w sierpniu lub we wrześniu 1944r. Możliwe że elementy wież widoczne na zdjęciach są pozostałościami po zakończonej produkcji.
 2. Tego się nie spodziewałem. Predi - wg. Surviving Panzers działo pochodzi z grudnia '44(producent Alkett).
 3. Rysunek - czyżby ktoś inspirował się Tiger/Panther Fibel? Inne pytanie: był to krajowy pomysł czy tłumaczenie czegoś (instrukcji?) powstałego dla Armii Czerwonej?
 4. Myślałem że to Semovente da 90/53, ale okazało się żeto Semovente da 149/40. Powstał tylko jeden egzemplarz, który obecne znajduje się w US Army Ordnance Museum w stanie Maryland. http://en.wikipedia.org/wiki/Semovente_da_149/40
 5. Tego się nie spodziewałem... Mam dwa pytania: 1. Skąd pochodzi to działo? 2. Na ile jest ono kompletne (tzn. to sama lufa z hamulcem wylotowym czy może coś więcej?)?
 6. Muzeum w trakcie budowy, lista pojazdów czekających na remont/reanimację coraz dłuższa a tu nagle nowe działa? Jest tylko jeden cytat z polskiego filmu pasujący do tej sytuacji: https://www.youtube.com/watch?v=wzXSGPIZQqA Krótko: jest pozytywnie zaskoczony i pełen uznania dla całego muzeum i osób współpracujących z tą instytucją.
 7. Dziwne, że nikt o to nie zapytał: skąd pochodzi silnik i inne podzespoły które pozwoliły na ożywienie" Centaura? Inna kwestia czy jest to stan przejściowy czy też może jest planowane inne rozwiązanie?
 8. Ten Tygrys bez wieży - to testy prototypu przed produkcją czy może próby z alternatywnym paliwem (gaz drzewny?)?
 9. W Warszawie są ochłapy po rójce" - pojazd został wysadzony w powietrze i raczej nie ma szans na zdobycie jakiś wartościowszych części (zwłaszcza silnika). Krótko: będzie dobrze jeśli zostanie odnowiony i skompletowany z zewnątrz. Na poruszanie się o własnych siłach nie liczę, a na pewno nie w najbliższej przyszłości. Nie zmienia to faktu, że jest to pierwszy niemiecki czołg (z naciskiem: czołg) w polskim muzeum znajdujący się jako tako" w jednej bryle.
 10. Szybki rzut oka do literatury, którą mam pod ręką pozwolił mi ustalić że użyto m.in. silnika Liberty Mk V (przynajmniej dla Centaura III). Pojawia się pytanie co to za silniki z linku do oferty na Milweb-ie?
 11. W sumie to nie taki duży błąd - w późniejszym okresie wojny 1 Dywizja posiadała tą wersję M4. Oczywiście nie w trakcie walk o zamknięcie kotła pod Falaise...
 12. Ten czołg nie bardzo przypomina Świetlika" - to raczej jest M4A1(76)
×
×
 • Create New...

Important Information