Skocz do zawartości
  • 0

Hełm, mundury


DrugaWSchowa

Pytanie

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Rekomendowane odpowiedzi

I tu się mylisz kolego. Model może powiedzieć nam z jakiego okresu może pochodzić hauer.Przykładowo mając M42 wiemy,że we wrześniu nie brał udziału . M42 nie miały chyba kalkomanii ? to też przydatne info. Jak więc widać,wzór też ma znaczenie .

Pozdrawiam
Bartek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, bez urazy - jestem pełen podziwu dla jednoznacznego osądu i wyrokowania w sprawie mundurów na podstawie kilku zdjęć przedstawiających...
Nie chcę nazywać tej postaci brudnymi, skłębionymi szmatami, bo każdemu polskiemu mundurowi należy się bezwzględny szacunek, ale sposób ich prezentacji pozostawia wiele do życzenia.
Co do guzika pierwszego munduru - nie ma wątpliwości, polski, przedwojenny. Guzik drugiego munduru nie jest już taki oczywisty. Odnoszę wrażenie, że guziki drugiego munduru są pokryte farbą - prośba do kolegi DrugaWSchowa" o informację, czy tak jest. Identyfikację ułatwi podanie również sygnatur na rewersach guzików.
Co do prezentacji mundurów: mam nadzieję, że mniej wątpliwości pozostanie po uzyskaniu zdjęć przedstawiających kurtki ułożone w sposób bardziej uporządkowany - zdjęcia całego przodu, kołnierze ułożone tak, jak powinny być noszone, rękawy wzdłuż boku, klapki kieszeni zapięte na guziki.
Dodatkowo potrzebne jest sprawdzenie na poszewkach wewnątrz czy nie ma pieczątek z sygnaturami- - producent, intendentura wojskowa, kontrola jakości.
W przypadku wskazania, że to polskie przedwojenne mundury wojskowe moje wątpliwości budzą:
- kołnierz pierwszej kurtki - czyżby był wykładany?
- kołnierz drugiej kurtki - posiada białą naszywkę na wpisanie nazwiska żołnierza - klasyka LWP
- guziki drugiej kurtki – „DrugaWSchowa” napisał że jest tam korona, niestety nie widzę jej i w dodatku wyglądają na pokryte zielona farbą,
- tkanina kurtki - nie wygląda na len, nie jestem więc przekonany, że to drelich wz.36. Tkanina wygląda raczej na sukienną.
Dopóki więc „DrugaWSchowa” nie da lepszych zdjęć i dodatkowych informacji, jednoznaczna identyfikacja nie wchodzi w rachubę.
Pozdrawiam.
Tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie Twoje podejście Kol Flakenbach.To po co identyfikować producentów bagnetów, amunicji i cholera wie jeszcze czego.... Widać dla Ciebie bagnet to bagnet a łuska to łuska. Innych (myślę,że większość)takiedrobiazgi" i szczegóły" interesują
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce pisać bzdur - ale gdzieś mi się obiło o uszy, że krótko po wojnie też produkowali wz. 36 więc może dlatego ma guziki bez korony, lub jest to mundur wz.46 czy wz.48 (nie jestem, pewny czy są to dobre oznaczenia wzorów).

Lub jeszcze inna w moim przekonaniu moja najbardziej bzdurna wersja - mundury zostały znalezione na ziemiach odzyskanych, więc może krótko po wojnie były używane przez tworzące się dopiero MO i w jednym guziki wymieniono na bardziej poprawne politycznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jak by byly 2 wojenne ale nie jestem znawca tematu dlatego nie smiac sie i pisac co to jest :) a o oczyszczenie sie kolego nie martw , zrobi sie jeszcze.



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora tyfus 20:30 16-05-2012

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na drugim zdjeciu wystrzelony pocisk ( pierścień wiodący ponacinany przez gwint lufy ) i klamka od drzwi . Widziałem taką klamkę w jednym domu w mojej miejscowości przy drzwiach wejściowych . Dom po niemiecki z 1885 roku .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum19/1_copy61.jpg

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum19/2_copy44.jpg

https://forum.odkrywca.pl/uploads/forum_old/photos/picsforum19/3_copy35.jpg

Porównaj i odpisz :) W lepsze zdjęcia na pewno dużo by dały. Guziki faktycznie wyglądają jak pomalowane. Ale może to złudzenie ,efekt czasu lub tym podobne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc oba wyglądają na polskie wrześniowe mundury - gratuluję, choć stan kiepski, to zawsze kawałek naszej historii który nie jeden odkrywca chciał by mieć w domu.

Osobiście bardzo zazdroszczę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie