Jump to content

W Warszawie burzą schron


carabus

Recommended Posts

Granda! często przejeżdżam wzdłóż Radzymińskiej /adres obiektu Wileńska/Myslałem że to dawno wpisano do rejestru zabytków.A może wysłac zapytanie do konserwatora w stolicy o udzielenie zgody na kopanie w całym miescie?Jak dotychczasowe przykłady wskazuja tu nie ma zadnych zabytków/koszary-ostatnio zburzone etc/
Link to comment
Share on other sites

Dziwne, Warszawka niby duża miejscowość ;) a nie znalazł się żaden pasjonat historii który otoczyłby opieką taki obiekt (wraz z wpisaniem do rejestru)
P.S. naprawdę nie wiadomo co jest w środku ??? Wejście zasypane ?"


Jak widać na fotkach drzwi są zasypane,a co do wpisu to jest poważny problem bo służby konserwatorskie nie chcą wpisywać takich obiektów do rejestru,z trudem idzie im wpis do ewidencji (słabsza forma ochrony). Aby wpis do ewidencji był prawidłowy trzeba wykonać kartę zabytku tzw iała karta" na która zwykle nie ma pieniędzy i chęci w urzędzie. Sam wpis tez wielu obiektów przed zniszczeniem nie obronił. Popatrz na działanie służb konserwatorskich w Warszawie i nie miej złudzeń-ważna jest posada a nie jakieś tam zabytki. Aby urząd miał sens trwania wpisze się coś nowszego do rejestru :). Pasjonaci są dla urzędników tylko po to by ich wykorzystywać albo do zawyżania statystyk wykonywalności (jeżeli na tym polega praca urzędnika). Kilka lat temu byli ludzie zainteresowani wpisem,zrobieniem inwentaryzacji i białych kart wówczas urząd miał to w...d. a na chwile obecna to urząd już nic nie zdziała bo nawet nie potrafi podać kto ten obiekt wybudował i w co był wyposażony.
Link to comment
Share on other sites

Miejski konserwator zabytków podlega pod prezydent miasta,jeżeli prezydent miasta i jego władze chcą mieć nowe biurowce zamiast zabytków miejski konserwator nie podskoczy. Czy to jest takie trudne do zrozumienia? W Polsce rzadko a wręcz prawie nigdy nikt nie sprzeciwi się przełożonemu :),widzieliście co się stało z Mazowiecką Wojewódzką Konserwator Zabytków-wyleciała ,za grzechy i przewinienia miejskiego konserwatora. Była nie wygodna to pan wojewoda się jej pozbył pod byle pretekstem. Dla tych co zaspali to żyjemy w Polsce w kraju który ma znów jedną wiodąca partię tak jak kiedyś PZPR,póki co opozycja leży i zagryza się sama. Nie oszukujmy się też ze spora część społeczeństwa chętniej widzi nowe hipermarkety niż zabytki.
Link to comment
Share on other sites

Mam garść informacji dla ciekawskich - prawdopodobnie schron stoi na gruntach skarbu państwa a nie wspólnoty. Po drugie firma wyburzająca ponoć nie doceniła schronu i zbyt skromnie oszacowała koszt jego wyburzenia. Po trzecie jeśli znajdą się dowody ze schron jest polski jest szansa iż konserwator miejski zajmie się jego ochroną.
Link to comment
Share on other sites

Pytanie jaką wartość przedstawiał owy schron?
Dziś jak widziałem jeszcze nie rozwalili całego.Prace chyba przerwano.
Po co taki klocek?bo jest stary? połowa tej dzielnicy jest od niego dwa razy starsza,za 60lat bloki nowo zbudowane też będą odpowiednio"stare,i co?też zostaną?W końcu ratując zabytki"utoniemy w kupie gruzu i śmieciach.
Link to comment
Share on other sites

Gdyby był polskim przedwojennym schronem OPL to byłby cenny ze względu na to ze niezbyt wiele takich obiektów zbudowano a jeszcze mniej ich się zachowało.Byłby więc zabytkiem przedwojennej polskiej myśli technicznej który raz wyremontowany mógłby spokojnie kolejne 50 lat przetrwać.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Widok przez wyburzoną ścianę do wnętrza schronu. Widać w cemencie kamyki, więc może to sugerować konstrukcję polską.
W każdym razie do dnia 28 grudnia prac nie kontynuowano, bo pozostała dziura taka jak w powyższych postach.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information