Jump to content

Największa ewakuacja od II Wojny Światowej"


Recommended Posts

45 tysięcy ludzi, mieszkańców całego centrum Koblencji, jest ewakuowanych z miasta. Wszystko przez dwutonową brytyjską bombę, która od drugiej wojny światowej spoczywała na dnie Renu. Niespotykana susza obniżyła poziom wody na tyle, że zardzewiały ładunek został zauważony. - To największa ewakuacja w Niemczech od II Wojny Światowej - stwierdził rzecznik miejscowej straży pożarnej.
Przez panującą w Europie najgorszą od wielu lat suszę, poziom Renu przepływającego przez centrum miasta jest niespotykanie niski. Dlatego spoczywająca na dnie od 1944 roku bomba stała się widoczna.


Na miejsce skierowano nurków, którzy potwierdzili, że kilkadziesiąt metrów od brzegu i zabudowań, leży dwutonowy niewybuch. Niedaleko znaleziono dwie mniejsze bomby, jedną zwykłą, a drugą zapalającą.

Brytyjski prezent"

Dwutonowa bomba została uznana za zbyt niebezpieczną, aby manipulowali przy niej nurkowie. Postanowiono otoczyć ją barierą z dużych worków z piaskiem i z utworzonego w ten sposób asenu" wypompować całą wodę. W ten sposób saperzy będą mogli spokojnie działać przy niewybuchu. Rozbrojenie bomby jest planowane na niedzielę.

Obecnie trwa już wielka ewakuacja ludzi mieszkających w promieniu 1,8 kilometra od miejsca, gdzie spoczywa brytyjski ładunek. - To największa ewakuacja w Niemczech od zakończenia wojny - mówi Manfred Morschhäuser, rzecznik straży pożarnej w Koblencji. Ponieważ bomba znajduje się w samym centrum miasta, liczba osób do ewakuacji jest bardzo duża i wynosi około 45 tysięcy. To 42 procent mieszkańców Koblencji.

Służby prowadzą wielką akcję już od soboty rano. Najpierw wywieziono około 700 pacjentów dwóch szpitali, które są położone w zagrożonej strefie. Trzeba tez będzie przenieść około 200 więźniów z pobliskiego więzienia. Wszyscy ludzie z okolicy mają opuścić swoje domy do godziny dziewiątej w niedzielę rano.

Wybuchowa przeszłość

Mieszkańcy miasta mają podchodzić do ewakuacji w sposób zrelaksowany", jak mówi Morschhäuser. Koblencja była celem intensywnych nalotów lotnictwa strategicznego sprzymierzonych podczas II Wojny Światowej. 80 procent centrum miasta zostało zrównane z ziemią. Nieuniknione jest więc znajdowanie licznych niewybuchów. - Przez 12 ostatnich lat znaleźliśmy w centrum 29 bomb - powiedział Morschhäuser

mk/tr

http://www.tvn24.pl/0,1726617,0,1,najwieksza-ewakuacja-od-ii-wojny-swiatowej,wiadomosc.html


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Czlowieksniegu 13:55 03-12-2011
Link to comment
Share on other sites

dużo?? jeśli Niemcy ewakuują w takim promieniu to znaczy że na pewno tyle jest konieczne... Myślę że w wypadku eksplozji w promieniu 2 km żadnej całej szyby byś nie znalazł a zapewniam Cie ktos451" że nie chciał byś stać pod np wieżowcem jak się szkło będzie sypało z parunastu pięter...
Link to comment
Share on other sites

Sa odpowiednie wzory stref bezpiecznych dla budowli hydrotechnicznych ,statków ,ludzi znajdujących sie w wodzie budynków itd można to łatwo wyliczyć są procedury i trzeba się ich trzymać bez wzgledu na to ile czasu leżało to w wodzie działa czy nie działa zawsze trzeba przyjmować że jest sprawna.Podobne procedury obowiązywały przy podjęciu miny Mark 1 w Świnoujściu 2 dni temu...lepiej zapobiegać niż...http://www.iswinoujscie.pl/artykuly/20389/
Link to comment
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam to w Belgijskiej miejscomości Messine w latach 50 wybuchło od pioruna kilka ton amonalu z pierwszej wojny światowej robiac dół o głębokosci 18m i szer.60m Brytyjczycy podkopując się pod okpopy niemców kopali wielkie komory w których układali worki z amonalem i pierdu.Takich min o łącznej masie 400t amonalu było 19 z tego nie wybuchło 6 w tym największa na której koleś zbudował dom i farme. Nie pamiętam dokładnie ale pod domemem ma chyba 100t amonalu.
To się nazywa niewypał.Co zrobić jeszcze przez wiele lat pozostałości po obu wojnach będą dawać o sobie znać anam pozostaje nauczyć się zyć w cieniu historii.
Tak nawiasen mówiąc wybuch w Messine był największym sztucznym wybuchem o prócz wybuchu bomby atomowej:)
POZDRO! CZŁOWIEKLASU
Link to comment
Share on other sites

łatwo sobie wyobrazić 1,8 tony" Pytanie tylko ile tam bylo MW.
To porownanie jest bezsensowne co ma 15 m. pod woda do niewybuchu ktory lezy w wypompowanym korycie?

Ech mozna by tu pisac duzo... chociazby gdyby jeden z tych ludkow mial nogi zanurzone w wodzie:)
Link to comment
Share on other sites

Nie wspominałem nic o odłamkach ..chodzi tu raczej o zjawisko wybuchu podwodnego z reszta zadaniem takiej bomby nie było razenie odlamkami lecz wytworzenie fali uderzeniowej...ale odbiegamy od tematu i tak posilkowalem sie Wikipedia pozdrawiam
Link to comment
Share on other sites

Hej

Znaleziona bomba to brytyjska 4000 lb HC (High Capacity, czyli o dużej zawartości m.w. - stanowił on ok. 75% masy bomby). Jest to najprawdopodobniej wersja Mk.II lub późniejsza (ma półokrągły przód; w Mk.I był stożkowaty), jeśli wypłyną jeszcze jakieś zdjęcia to może się uda dokładniej zidentyfikować (Mk.II miała dodatkowe gniazda zapalników w bocznych ścianach, które potem zlikwidowano bo i tak ich nikt nie używał). Dokładna masa Mk.II wynosiła 1783 kg, w tym ładunek wyb. 1340 kg amatolu 60/40. Późniejsze wersje były nieco cięższe i zawierały nieco więcej m.w. a także od czasu do czasu elaborowano je lepszym m.w. (np. 1494 kg Torpexu 2)

Gwoli ścisłości trzeba uczciwie dodać, że w tej samej skorupie produkowana była także 2700-funtowa bomba zapalająca (identyczna, tylko zamiast m.w. wypełniona ciekłą mieszanką typu napalmowego, z benzyny zagęszczonej kauczukiem) oraz marker zwany Pink Pansy, do wskazywania celu podczas nocnych nalotów (jak wyżej, tylko zawierający odpowiednią masę pirotechniczną z barwnym płomieniem). Niemniej obie te rzeczy wyprodukowano w niewielkich ilościach, podczas gdy tych burzących 4000 lb HC zrzucono na Niemcy ponad 100 tys. szt. Więc jest najbardziej prawdopodobne, że to jednak bomba burząca.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information