Skocz do zawartości

złoto rodzime


chem

Rekomendowane odpowiedzi

spinel80 - płucznie widziałem, pompę też możesz pokazać ;)
A poważnie powiedz mi jaki zawór zwrotny użyłeś, czy w ogóle użyłeś.
Do weekendu będę już miał gotową pompę hendersona coś podobnego do zdjęcia mam nadzieje że się będzie sprawdzać ;) chociaż na zdrowy rozsądek nie jest to najlepsza opcja do płuczni, no ale zobaczymy. Mam zamiar jej używać między skałami tam gdzie się nie da kopać.
A co do książek dla tych który nie wiedzą gdzie w Polsce szukać i jak szukać polecam książkę łoto Vademecum Poszukiwacza" Państwa Maciejaków. Jest ciekawie opisana ma pokazane miejsca występowania złota jak i przekroje rzek. I idzie ją jeszcze dostać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompy tego typu są dobre do zbierania próbek w szczelinach skalnych ale żeby dymać tym cały dzień to katorga a wydajność malutka też posiadam taką zabawkę którą wykonałem z rur PCV zainstalowałem w niej dwa zawory zwrotne które muszą byc jak najprostszej konstrukcji aby nie ulegały zacinaniu i awarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
re-gen - na zdjęciu jest widoczny mój prototyp pompy z podłączeniem do płuczni, która ma dołączone uchwyty do stabilnego wyjmowania z nurtu rzeki. Pompa oczywiście posiada dwa zawory zwrotne autorskiego projektu :). Takie urządzenie rzeczywiście może się przydać do pobierania materiału z trudno dostępnych zakamarków. Pompa była testowana na 2 wyjazdach, zabawa fajna, ręce bolały :)

Silko - czy zdradzisz tajemnicę w jakim rejonie można na takie fanty trafić? Złoto na kwarcu wygląda pięknie :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spinel80- fajny zestaw jeśli można wiedzieć jakiej konstrukcji swoje autorskie zawory zwrotne zastosowałeś?
z tego co widzę jak przyglądam się konfiguracji mat gumowych w twojej płuczni to widać kreatywność w różnorodności pułapek ale pewnie działa tylko na wolnym przepływie wody i delikatnym dozowaniu materiału co przekłada się na niezbyt dużą wydajność. Jednak pomysł i wykonanie na 5! Jeśli mogę zasugerować to lepiej jest gdy kształt maty powoduję wirowanie materiału co pozwala na skuteczną segregację przy dużej prędkości wody co znacznie przyspiesza proces jednocześnie wydajność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

re-gen, czy pozycja którą wymieniasz łoto Vademecum Poszukiwacza" to nie to samo (nowsza wersja) co łoto. ABC poszukiwacza. Od baraniego runa do wykrywaczy metali" bo tą drugą to mam i zastanawiam się czy kupować książkę wymienioną przez Ciebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romo - łoto Vademecum poszukiwacza" to starsza wersja (1999r.) łoto ABC poszukiwacza" (2007r.)
Książki trochę się różnią Złoto ABC pokazuje jak szukać i gdzie występuje na świecie. Z założenia ma bardziej zachęcić do poszukiwań. Vademecum jest trochę bardziej rozbudowane. Opisuje gdzie występuje w Polsce i jak szukać. Jeżeli masz już jedną to druga może przydać Ci się do kolekcji, jeżeli chodzi o wiedzę która jest w niej opisana to tego samego dowiesz się z tego wątku a więcej jak poczytasz zagraniczne strony/fora.
Książki zawsze warto mieć ;)
A co do budowy pompy hendersona czy hand dredge nie kojarzę jakiś specjalnych schematów wszystko działa podobnie do pompki rowerowej.
Tu masz liste filmików jak zrobić własny sprzęt:
https://www.youtube.com/results?search_query=hend+dredge
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romo- nie wiem pewnie gdzieś na youtube jest jakiś film jak wykonać taką pompę ja robiłem po prostu z głowy bo to dziecinnie prosta konstrukcja
potrzebne części:
-rura PCV o śr.50mm i długości 50cm
-mufa PCV 50mm
-korek PCV 50mm
-trójnik PCV 50mm
-redukcja PCV 50/32mm
-redukcja PCV 50/25mm
-pręt gwintowany stalowy śr. 10mm długość 55cm
-rurka PCV śr. 15mm długość 65cm
-3x nakrętka na klucz 17
-3x krążki plastikowe lub stalowe albo gumowe
-kawałek ok 15cm otuliny termoizolacyjnej szarej na rurę PCV 50mm
-kawałek rurki PCV śr.25mm
-wąż ssawny od 2m do 3m
-redukcja PCV 32/25mm
- obejma na wąż 25mm
-2x tuleja gumowa zewnętrzna śr.50mm wewnętrzna śr.min 25mm max 40mm. Do wykonania tych tulei doskonale nadają się redukcje gumowe 50/25mm dostępne w sklepach
-2x płaskie krążki z elastycznej gumy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

sadek717 - zawór zwrotny nie jest zbyt skomplikowany ale działa. Pokaże Ci rozwiązanie przy najbliższej okazji. Co do płuczni to cały czas ją modernizuję i wprowadzam poprawki. W tej wersji, którą przedstawiłem na zdjęciach jeszcze jej nie testowałem (wymieniłem przednią matę i zmodernizowałem najwyższe progi). Płucznia jakoś się sprawdza nawet przy szybszym nurcie ale ostatnio zauważyłem że lepiej nie przesadzać z ilością podawanego żwiru, lepiej wtedy pracuje.
My prawdopodobnie pojedziemy popłukać w sobotę :)
Pozdrawiam wszystkich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodzę się z Tobą z dwóch powodów. W zeszłym miesiącu znaleźliśmy tam złoto, a druga sprawa nie zależy nam na podjeździe samochodem, wręcz przeciwnie wolimy miejsca z dala od swobodnych podjazdów..
Chociaż fakt rejon Nowej Ziemi przy fabryce tektury słynie z drobinek złota, ale jakoś mnie tam nie ciągnie..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Wszystkim. W przyszłym tygodniu mam zamiar skoknąć na moje pierwsze płukanie :-)chcę zakupić miskę, tylko nie wiem, jaki na początek najlepiej wybrać rozmiar ? 26, 31, 36 czy może 40 cm ?. Proszę fachowców o pomoc, z góry dziękuję i miłej reszty niedzieli życzę :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 to raczej dla dziecka. Wg mnie 36 lub 40. Tak na prawdę to każdą miską coś wypłuczesz jak opanujesz technikę. Ja jestem samoukiem i dopiero teraz jak widzę filmiki początkujących to przypominam sobie jak deprymujące były początki bez nadzoru osoby doświadczonej. Proponuję do kilku kg piasku, żwiru wrzucić kilka skrawków miedzi lub ołowiu i poćwiczyć w domu w dużej misce lub wannie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie