Skocz do zawartości

Przepisy kulinarne


sonicsquad

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 204
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
To nie chrust, to... jakieś konary ;-)))
Moja teściowa, jako jedyna znana mi osoba, potrafi zrobić niesamowite faworki (jak zwykle nazywam chrusty"). Są cienkie, lekkie i delikatne, ma się wrażenie, jakby miały się złamać po drodze z talerza do ust.

M.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

A skoro sezon grillowy pewnie się już zaczął, to dzisiaj przyszedł czas na białą kaszankę z kiszoną kapustą.
Zdjęcie może mało apetyczne ale zapach i smak super. Kaszanka robiona włanym przepisem, tylko bez krwi, do tego dodana kiszona kapusta, zawinięte w folię aluminiową i na grilla. Efekt super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Składniki
Kruche ciasto:

*100 g masła
* 1,5 szklanki mąki
* 3 łyżki cukru pudru
* 2 żółtka
* szczypta soli
* olej do wysmarowania tortownicy

Skladniki na masę budyniową:

2 budynie waniliowe bez cukru
1 litr mleka
6 łyżek cukru
kostka miękkiego masła
sok z połowy cytryny

dodatkowo Galaretka owocowa i truskawki (około pół kilo)

Ciasto:
Mąke przesiać do miski, włożyć pokrojone masło (zimne), posiekać z mąką nożem. Dodać resztę skladników i szybko zagnieść. Włożyć do lodówki na godzinę. Wyjąć po godzinie z lodówki, rozwałkować, wyłożyć ciastem wysmarowaną tłusczem formę to tarty (26 cm) lub tortownicę (niską- 26 cm), docisnąć brzegi, nakłuwać widelcem i piec w temp około 200 st 20-30 minut. Przestudzić.

Masa:

Z litra mleka odlać 6 łyżek do miseczki. Resztę zagotować. Budynie rozrobić w miseczce z mlekiem i sokiem z cytryny.
Do gotującego się mleka dodać cukier i zamieszać. Wlać powoli rozrobione budynie i miksować chwilę by nie było grudek.
Odstawić do ostygnięcia. Do zimnego budyniu dodać miękkie masło i miksować 5 minut na najwyższych obrotach. Schłodzić w lodówce.
Galaretkę rozrobić w gorącej wodzie i schłodzić w lodówce.

Krem wyłożyć na ciasto. Na górę kremu ułożyć truskawki. Zalać tężejącą galaretką. Dla łasuchów polecam ubitą śmietanę kremówkę 30% z cukrem nałożoną na talerzyk przed podaniem.

Smacznego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja zaproponuję mój smak dzieciństwa.
U nas na południowym wschodzie babcia nazywała to pieróg", nie mylić z pierogami :)

Przepis na Pieróg

Składniki
Ciasto:
- dwa jajka
- 500g mąki,ja używam tortowej
- 300 ml wody + 100 ml mleka
- 50g drożdży
- łyżeczka cukru
- szczypta lub dwie soli.
- troszkę oleju

Farsz:
- około 1,5 kg ziemniaków
- 100-150g kaszy jęczmiennej /lepiej trochę więcej, niż mniej/
- 4 duże cebule
- sól pieprz do smaku

Przygotowanie
Najlepiej zacząć od farszu, gotujemy oddzielnie ziemniaki i kaszę w osolonej wodzie, w tzw między czasie, kroimy drobno cebulę i szklimy ją na patelni z niewielką ilością masła tak by była miękka ale nie sucha.
Po ugotowaniu ziemniaki przeciskamy przez praskę lub maszynkę do mięsa a jeżeli jesteśmy nerwowi i szkoda nam czasu ubijamy w garnku. Ziemniaki muszą być dobrze ubite - zmielone na gładko. Dodajemy ugotowaną kaszę i cebulę oraz szczyptę pieprzu, razem mieszamy aż sie połączy. Farsz im bardziej suchy tym lepszy, dlatego dobrze odcedzać kaszę i ziemniaki. Odstawiamy farsz i przykrywamy garnek ścierką nie pokrywka, aż całkiem wystygnie, ostatecznie dopuszczalne jest wykorzystanie letniego ale nie gorącego.

Farsz stygnie więc czas na ciasto:
Do letniej wody wymieszanej z mlekiem dodajemy łyżeczkę cukru, jak się rozpuści, dodajemy drożdże i mieszamy do rozpuszczenia.
Do dużej misy sypiemy mąkę, wlewamy drożdżowy zacier i wbijamy jedno całe jajko i żółtko z drugiego. Białko z drugiego jajko zostawiamy do posmarowania po wierzchu.
Dodajemy jeszcze szczyptę soli i łyżeczkę oleju, wyrabiamy na jednolitą masę. Cisto nie może się kleić ani być twarde. Odstawiamy pod przykryciem aż trochę podrośnie.

Etap końcowy:
Rozwałkowujemy ciasto, na wierzch nakładamy przygotowany farsz, zawijamy brzegi ciasta, muszą na siebie zachodzić.
Powinniśmy uzyskać kształt prawie bochenka chleba, lekko podłużny i spłaszczony. Obracamy całość górą do dołu i kładziemy na blachę do pieczenia /tak by założone brzegi ciasta znalazły się pod spodem, przyciśnięte do siebie ciężarem całości. Pieróg od góry smarujemy pozostałym białkiem i nakłuwamy wykałaczką tak by para miała ujście. Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika na około 20 minut. Po upieczeniu pieróg nadaje się do jedzenia na ciepło ale jest też boski po wystygnięciu. Po upieczeniu powinien mieć złoty kolor. Pieróg kroimy sobie na kromki" i jak ktoś nie boi się cholesterolu to smarujemy masłem i solimy wg gustu.

UFF mam nadzieję ze czytelnie opisałem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to było ale dam wam przepis na sałatkę wiosenną - letnią , super podniebienie. Pokroić ser żółty w drobną kostkę (jakaś tam ilość) , młodą cebulkę też pokroić, ogórek kiszony to samo (dowolna ilość w drobną kostkę) pomidor to samo , liście sałatki , kopru , wszystko wymieszać , skropić octem winnym , posolić i popieprzyć , spróbujcie a nie zapomnicie tego smaku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głodny jestem - szukam dobrego przepisu na eintopf - taki wypasiony, cholestorolowaty, tłusty, owłosiony, żeby zgaga paliła i 4 piwa była za mało do popicia.
Czekam na propozycję.


A ktoś mi powiedział, że ciasta o miękkie fryty robią a nie faceci :P
Ja tam ciasta zjeść lubię, upiec już nie teges...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie