Skocz do zawartości

Polskie schrony-część piąta


Rekomendowane odpowiedzi

Na mapce Aufmanna brakuje obu schronów przy skansenie, położonych na wprost ujścia Pisy. Czyli dochodzą tu jeszcze 4 cekaemy, oraz 2 moździerze stanowiące bezpośrednie wsparcie ogniowe dla schronu U Grobli". Moździerze strzelały z flanki na przedpole schronu, a także w rzekę, oraz teren położony za rzeką.

Dodatkowo Lepak" dysponował działem szybkostrzelnym, które odzywało się co i raz".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 338
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ja również z chęcią zakasałbym rękawy i odkopał dziadkowy schron, niemniej wszystko w swoim czasie: upamiętnienie miejsca bohaterskiej śmierci por. Jarzyny i postawienie tam tablicy pamiątkowej jest sprawą priorytetową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Moim zdaniem zdjęcia te przedstawiają dwa różne schrony, niemniej schron st. sierżanta Kozery był fotografowany wielokrotnie. Przykładem jest chociażby to zdjęcie publikowane na forum Odkrywcy" przed paru laty.

Dziadek opowiadał, że pierwszą rzeczą, której musiał się nauczyć było głośne komentowanie tego co się widzi na przedpolu. Żołnierze zostali pouczeni, że jak zobaczą coś ważnego, to mają głośno wykrzyczeć to co widzą tak, aby wiedzieli o tym wszyscy. Innymi słowy: jeżeli załoga schronu składała się z 10 żołnierzy, to schron miał 10 par oczu. Owa jedność załogi schronu" była tak szalenie istotna, że moje dociekliwe pytania, czy osobiście widział upadek Grobli i Lepaka wprost odrzucał, kręcąc głową i podkreślając że działo się to w warunkach bojowych i że tak sformułowane pytanie jest bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie obrysu" moją pierwszą reakcją było: ic nie pamiętam" i że Dziadek by na pewno wiedział". Muszę pojechać
do Nowogrodu w lecie i obejrzeć ów obrys" z bliska, to może coś się przypomni. To może zadziałać, ponieważ w zeszłym roku kilka miesięcy po wizycie w Skansenie przypomniała mi się jeszcze jedna opowieść Dziadka dotycząca walki w wąwozie, o czym nie zdążyłem napisać w artykule. Ale, ale: czy ów obrys" to nie jest czasem pozostałość stanowiska artyleryjskiego???
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie