Skocz do zawartości

Polskie schrony-część piąta


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 338
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 3 weeks later...
Witam wszystkich.

Bardzo dziękuję wszystkim uczestnikom forum dyskusyjnego, którzy od kilku lat publikują i omawiają fotografie naszych fortyfikacji w wątkach Polskie schrony" na forum Odkrywcy.

Jako wnuk jednego z żołnierzy, którzy w 1939 roku bronili Nowogrodu dołożyłem ostatnio i swoją cegiełkę". W czasopismie Komandos" nr 12/2010 został opublikowany obszerny artykuł wspomnieniowy mojego Dziadka, natomiast w numerze 1/2011 będzie wkrótce zamieszczony mój komentarz.

Uwzględniając, że jeden z jesiennych odcinków programu Było nie minęło" autorstwa Adama Sikorskiego był w całości poświęcony Bitwie o Nowogród można powiedzieć, że temat nareszcie zaistniał w polskich mediach, w czym bardzo duża i Panów zasługa.

Po raz pierwszy dzisiaj zobaczyłem duże i wyraźne zdjęcie schronu W Grobli", o którym słyszałem przez całe dzieciństwo i młodość. Dziadek znał dowódcę schronu porucznika Jarzynę, na którego wszyscy mówili Mietek. 10 września po kapitulacji schronu Skarpa" 4 ocalali żołnierze idący pod strażą mijali właśnie ten schron i widzieli ciała poległych żołnierzy, którzy poszli rano do szturmu na bagnety.

Raz jeszcze dziękuję i mam nadzieję, że wątek będzie kontynuowany

Paweł Karwowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atmosfera była dobra, a po sukcesie z dnia 8 września, kiedy to niemieckie natarcia uległy załamaniu, wręcz znakomita. Przez cały dzień cytując mojego Dziadka: oba moździerze waliły", a to że każda z drużyn dysponowała również dwoma cekaemami komentował, iż yliśmy uzbrojeni po zęby" i że yło czym strzelać".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lokalizacja schronu Dół", dowodzonego przez st. sierżanta Józefa Kozerę, jest znana od lat. W 1944 roku został on przez Niemców wysadzony, a później zasypany, a na jego miejscu stoi dziś gospoda. Z kolei o istnieniu schronu Skarpa" do niedawna nie wiedział dosłownie nikt. Nie ma go w opracowaniu J. Miniewicza z 1977 roku, a od kol. Aufmanna dowiedziałem
się niedawno, że nie ma go również w zestawieniu sowieckim pochodzącym z 1941 roku.

Na zdjęciu schron Dół" na fotografii zamieszczonej na forum Odkrywcy w wątku Polskie schrony" z dn. 17.11.2006 zamieszczonej przez internautę Bodziu000000".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskazówki dojścia:
Po wejściu na teren skansenu w Nowogrodzie idziemy ok. 30 metrów na wprost i zatrzymujemy się przy znaku z napisem Do kasy" pokazującego w lewo. Skręcamy przy nim nie w lewo, lecz w prawo, wchodząc na ścieżkę, która doprowadzi nas do odległego o ok 40 m schronu. Dziadek był w skansenie w 1975 roku i mówił, że schron jest zasypany i że ludzie po nim chodzą", niemniej jego zdaniem schron wysadzony nie był.

Na zdjęciu widać mały fragment betonu z otworem, gdzie znajdowała się kopuła typu obserwacyjnego. Wykorzystywano ją jednak jak wiadomo jako stanowisko strzeleckie cekaemu w trakcie bitwy, co nie było łatwym zadaniem dla żołnierza z powodu braku miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujęcie schronu Skarpa" od strony stoku. Wyraźnie widać kształt schronu. Zwały ziemi od frontu zostały nadsypane później, z kolei z prawej strony jest ów stożek" o którym wspominał Dziadek. Oba schrony przy skansenie nie zostały ukończone i dlatego były nadsypane ziemią z obu stron. Jest spore prawdopodobieństwo, że schron Skarpa" został zasypany przez Niemców jeszcze we wrześniu 39 roku przed przekazaniem Nowogrodu w ręce Sowietów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ppłk Stanek pisze w swoim opracowaniu: Do dwóch niewykończonych schronów skierowano pluton z 3 kompanii ciężkich karabinów maszynowych dowodzonej przez kapitana Leona Sztok-Stokowskiego." - cytat z raportu dostępnego na friko.lomza, link http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:XTwfWZy3WJMJ:www.lomza.friko.pl/obiekty_1/zadania.htm+Przygotowania+do+wojny+friko.lomza&hl=pl&gl=pl&strip=1

Schrony były nieukończone, czyli budowane w ostatniej chwili. Są położone blisko siebie, jeden u podnóża, a drugi pod szczytem skarpy, z kolei po lewej stronie obu schronów jest wąwóz.

Różne rzeczy robiłem w życiu, ale nie posiadam doświadczenia w czytaniu map lotniczych, niestety i wolę się nie wdawać w spekulacje. Schron Skarpa" był zamaskowany i to jak się wydaje, całkiem nieźle. Ważne jest, że być może wciąż znajdują się w nim szczątki 5 kolegów mojego Dziadka, którzy polegli w dniu 10 września.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://i219.photobucket.com/albums/cc68/aufmann/Nowogrd-sektoryognia03.jpg

- na niebiesko zaznaczone sektory ogni z kopuł bojowych,
- na czerwono sektory ognia dla podstawowego uzbrojenia schronu dla pionowych pancerzy ( strzelnic ściennych ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie