Skocz do zawartości

Polskie schrony-część piąta


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 338
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
  • 1 month later...
Bardzo ciekawe fotki. Wszystkie 3 zdjecia sa z OWS-u.Bardzo fajnie widac na nich farbomaskowanie schonów i kopuły. Jeżeli chodzi o identyfikacje miejsca to tutaj pole do popisu dla kolegów ze Ślaska.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez najmniejszej wątpliwości to schrony z punktu oporu Łagiewniki".

1 i 2 to schron z poterną z huty Zygmunt (15 na mapie: www.fortyfikacja.pl - Łagiewniki)

3 to wysadzony w latach pięćdziesiątych bliźniak schronu z ul. Krzyżowej (12 z tej samej mapy)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Jeden schron, prawdopodobnie w 99 % został zlokalizowany.

Kolega Anemik podał dwie lokalizacje, które mnie satysfakcjonują. Może warto pokusić się o kilka uwag, oprócz krótkiej informacji o lokalizacji?

Auf... pozdrawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obu fotkach najbardziej charakterystyczny jest nasyp przebiegający bezpośrednio przy ścianie tylnej obiektu. Już po jego wybudowaniu poprowadzono tamtędy przemysłową kolej wąskotorową uniemożliwiającą bezpośrednie wejście do schronu. Dlatego też powstał podziemny (podnasypowy :) ) tunel - poterna. Taki schron na OWS jest tylko jeden. Ponadto opis fotki zdecydowanie zawęża krąg poszukiwań. Na odcinku bytomskim" (umowna nazwa tylko dla tego postu) powstały w 1937 roku (charakterystyczny kształt strzelnic) jedynie 3 schrony bojowe: 1 na terenie Huty Zygmunt (dawna Huberta) i 2 obok w koloni Zgorzelec (dawna Huberta). Z nich wszystkich tylko jeden pasuje do fotek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Jesteśmy zgodni co do lokalizacji schronów. Schron z 1937 roku z rzadko spotykanym miejscem osadzeniem kopuły bojowej. Położenie schronu przy nasypie kolejowym do kolejny charakterystyczny element widoczny na zdjęciach.

Mam jeszcze jedno pytanie. W ilu schronach zastosowano podobne wyprowadzenie szybu (prawdopodobnie) kominowego?

Auf... pozdrawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkąd śledzę ebaya i archiwalne fotki polskich schronów, to rzadko cena schodzi poniżej 300 zł. za sztukę. Kiedyś kilka z Węgierskiej Górki poszło za 700 i 900 za sztukę !!!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dyskutujecie na temat ceny trzech fotek a umknął Waszej uwadze drobny fakt. Jakość fotografii schronu przy ulicy Krzyżowej (nie mylić z obiektem nr 10 wg mapki na WWW. Fortyfikacje.pl) jest wyjątkowa dobra. Schron przy ulicy Krzyżowej posiada farbomaskowanie, na co chciałbym nieśmiało zwrócić uwagę.

Jest to kolejne zdjęcie potwierdzające fakt istnienia farbomaskowania na polskich schronach fortyfikacji stałej.

Auf… pozdrawia

PS
Czy znane są obiekty z 1937 roku z podobnym wyprowadzeniem przewodu kominowego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego AK77,bardzo trafnie typujesz obiekt z archiwalnego zdjęcia. Swojego czasu widziałem ten obiekt. Zdjecie z roku 2005 lub 2006. Jestem poczatkujacym uczestnikiem forum i nie wiem jeszcze, który z podanych linków zadziała, ale wklejam aż dwa.
[IMG]http://i219.photobucket.com/albums/cc68/aufmann/Lubiec0802.jpg[/IMG]
http://i219.photobucket.com/albums/cc68/aufmann/Lubiec0802.jpg

Auf... pozdrawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Matthias,
Widzę,że zadałeś sobie sporo trudu i przeszukałeś swoje zdjęcia na twardym dysku. Miejsce wyprowadzenia przewodu kominowego w omawianym schronie, nie jest typowe dla rocznika 1937. Dlatego też zadałem pytanie. Natomiast nie mam wątpliwości co do identyfikacji schronu przez Szymona.

Auf... pozdrawia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie