Jump to content

Arsenał w Gliniku Dolny...


Recommended Posts

Sprzed paru dni:


Dziś budowlańcy którzy pracowali przy Domu Pomocy Społecznej znaleźli niewybuchy. O całej sytuacji została powiadomiona policja oraz jednostka saperów z Rzeszowa, która przez cały dzień badała teren DPS w poszukiwaniu kolejnych niewybuchów.
Niewybuchy to najprawdopodobniej pozostałości z II Wojny Światowej. Saperzy co chwile wykopywali nowe znaleziska". Na zdjęciach poniżej prawdopodobniej znajdują się: Sturmgewehr 44, Mp40, Sten, kilka panzerfaustów, MG42 i pociski do moździerza niemieckiego M34 81mm.

http://www.frysztak24.pl/2010/08/arsena-pod-dps-w-gliniku-dolnym.html
Link to comment
Share on other sites

Sten jest prawie na pewno pamiątką po partyzantach z placówki Fiołek" z 15 oddziału partyzanckiego AK odbierających zrzuty w lesie w pobliskiej Lubli. Potwierdzają to inne Steny i inne sztuki odnalezione na przestrzeni lat na szlaku ich działania. Z kolei działające na tym terenie niemieckie jednostki, w szczególności z 545 dywizji grenadierów ludowych oraz 78 dywizji szturmowej były w porównaniu do zwykłych" jednostek całkiem nieźle nasycone G-43 oraz MP-43 i MP-44 (nie było jeszcze Stg 44 w tym czasie).
Piękne trafienie, a jeszcze w tym roku u kolegi kilkaset metrów obok tego trafienia słuchałem opowieści, jak jego nieżyjący dziadek brał udział w zakopywaniu po wojnie pozostałości w postaci broni i amunicji gdzieś niedaleko, traktując to jako kolejną opowieść z mchu i paproci... :) niezła bania ;)
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...

Important Information