Skocz do zawartości

Obława augustowska, czyli Mały Katyń" z lipca 1945 roku


Rekomendowane odpowiedzi

po prostu brak wam elementarnej wiedzy i o historii i o załatwianiu trudnych spraw międzynarodowych" bo wystarczy podczas śniadanka, czy rozmowy kuluarowej o tym wspomnieć swojemu odpowiednikowi rosyjskiemu, albo napisać , albo zadzwonić"

No to widzę, że mam do czynienia z wytrawnym dyplomatą i znawcą zawiłości mediacji międzynarodowych. Jeśli jest to tak banalne, to czemu ŻADEN prezydent ani premier, nie załatwił tego miedzy pobudką a podwieczorkiem? I to nie tylko Rosja. Czemu np. od Anglików nie dostaliśmy wszelkich materiałów dotyczących gen. Sikorskiego?
Bo to polityka. A w niej jak się okazuje, historia odgrywa dość ważna rolę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 127
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Korowiow, jak nudzę to nie czytaj , a jak już przeczytasz to olej mnie i to co napisałem, a nie pisz .

Jeszcze raz - gdybyś AKMS orientował się troszkę w sprawie to wiedziałbyś, że dopiero całkiem niedawno ( miesiąc lub dwa) ukazała się w Rosji praca, w której napisane zostało po raz pierwszy, z podaniem dokumentacji źródłowej, co stało się z osobami porwanymi przez Sowietów z Polski w lipcu 1945 .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rysiu nudzisz a w dodatku jesteś hipokrytą.
Lejesz krokodyle łzy pisząc o dokopywaniu św. pamięci prezydentowi a powyżej nazywasz św. pamięci Bronisława Geremka łajzą"
Tym samym odbierasz swoim słowom jakikolwiek walor i obniżasz rangę skądinąd ważnej sprawie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korowiow !

Po pierwsze nie leję łez a zapytałem tylko czy te same kryteria oceny stosujecie wobec Kaczyńskiego i Komorowskiego - po prostu zapytałem .... Co prawda mogłem się spodziewać, że wykazanie wam waszej hipokryzji może was rozjuszyć, ale nie sądziłem, że aż tak . Co do Geremka to on też publicznie obiecywał ,,załatwienie sprawy i też później o tym ,,zapomniał", choć przypominano mu jego obietnice ( sam też do niego napisałem ) - ot taka przypadłość niektórych ludzi władzy.

Nie wiedziałem jednak , że mój brak wychowania, wredny charakter i wrodzona złośliwość mają wpływ na twoją ocenę zjawisk i ich rangi. Myślałem durny, ze człowiek rozumny ( a za takiego mimo wszystko Cię uważam) ocenia to co się pisze przez pryzmat treści, a nie autora wypowiedzi.

I jeszcze jedno jak się coś obiecuje publicznie, a na dodatek jest się osobą publiczną , to trzeba mieć świadomość , że się będzie z tego rozliczonym, albo być łajzą , która wszystko ma w ... nosie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok . Tylko jeszcze tak dla ucha i duszy ( jeżeli oczywiście ktoś ma duszę) . Przyznam, ze jak słucham tej piosenki i patrzę na tych ludzi na zdjęciach to ciarki mi po plecach przechodzą i oczy z lekka się pocą .

http://www.youtube.com/watch?v=Fs4_0NJH200
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że wyjaśnienie sprawy wymaga interwencji na najwyższym - prezydenckim szczeblu nie ulega wątpliwości. IPN, czy Memoriał nie znajdą i nie dowiedzą się niczego na co nie będzie przyzwolenia gosudarstwa.
To, żeby taka interwencja nastąpiła, potrzebna jest odpowiednia wola, trochę odwagi i szacunek dla ofiar i ich rodzin.
Wydawać by się mogło że dostojny mieszkaniec Budy Ruskiej powinien to wszystko mieć, ale cóż... 17 lipca był nawet niedaleko - w Giżycku, gdzie otwierał nową marinę i żeglował. Mazury cud natury. Do Gib przysłał ładnie brzmiący list.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio pojawiły się głosy, że egzekucje aresztowanych mogły być przeprowadzone na terenie Mazur, lub obecnego Obwodu Kaliningradzkiego.
Myślę, że może być to dość prawdopodobne.
Dawne Prusy Wschodnie były wyludnione, nie brak tam rozległych kompleksów leśnych i wciąż działała tam wojskowa administracja sowiecka, więc stosunkowo łatwo było ukryć zbrodnię. Linie kolejowe funkcjonowały można było więc przewieźć więźniów w dowolne miejsce (może samochody transportowały więźniów na wschód tylko do linii kolejowej - kiedyś jeden z mieszkańców Nowinki mówił mi, że aresztowanych dowożono do torów kolejowych w puszczy, ale wtedy mi to umknęło).
Wreszcie, dlaczego Abakumował przyleciał do Olecka. Przecież funkcjonowało lotnisko w Suwałkach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem z terenu tzw Oblawy Augustowsiej i interesuje sie tym tematem.W ubieglym roku kupilem w ipn ksiazke p. A Maciejowskiej Przerwane zyciorysy,ktora przeczytalem trzykrotnie szczegolnie zwracajac uwage na wspomnienia rodzin tych ktorzy interesowali sie losem bliskich w czasie przetrzymywania ich do konca kiedy stracili z nimi kontakt.
Z wielu relacji wynika ze samochody ktore wywozily aresztowanych np. z Augustowa ,Gib wracaly po godzinie lub troche wiecej.Przy tamtej technice i drogach nie byli by stanie zawiezc naszych rodakow w okolice Grodna wykopac doly i zgladzic , zakopac i wrocic do np. Augustowa.Moim zdaniem , a widzialem jaki to praktyczny sowiecki czlowiek wykorzystali linie okopow z pierwszej wojny swiatowej ,ktore ciagna sie przez cala Puszcze Augustowska do skrycia swojego haniebnego czynu.Linie okpow z pierwszej wojny jeszcze dzisaj maja ok. 1m glebokosci ,wtedy byly napewno bardzo dobrym miejscem dla ich zbrodniczego czynu.
Prosze o komentarz co o tym myslicie.Podobnie wykorzystali okopy pierwszowojenne na Podkarpaciu w 1939.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie może by tak ktoś napisał o co Wam chodzi bo ja trochę nie łapię Grubego Rycha mi trochę szkoda bo mota się jak małe dziecko w kąpieli,ale po tej ,,radiostacji,,to mu nie zaszkodzi.
Panowie proszę nie używajcie słowa,, Katyń ,,w tym zakresie,
bo z tego co piszecie to były osoby które czynnie walczyły z nowym ustrojem/chociaż nie zawsze z bronią/
Dwa /kto ich zabił i gdzie piszecie że może NKWD a może UB.
Więc jeśli UB to nie był ,,Katyń,,bo UB nie zabijało naszych oficerów.
I na koniec co ma piernik do wiatraka czyli osoby poprzedniego i dziśiejszego prezydenta do tego tematu.
Panowie ja rozumiem że kampania wyborcza za pasem i uroczystości czas rozpocząć i ze sztandarami iść do kościoła.
By naród zobaczył kto patriota a kto nie.
A hasło ,,oni zamordowali nam.... to już znamy.
Ofiary Katynia zostawcie w spokoju,nie wykorzystujcie ich do brudnych gier politycznych.
Mojej babce Rosjanie zabili rodzonego brata był oficerem lotnictwa.Ona im wybaczyła,więc ja was proszę o To co napisałem wcześniej.
Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Jacku nauczycielu !

Założyłem sobie co prawda, że nie będę z Panem prowadził żadnej korespondencji, gdyż uważam Pana za człowieka chorego ( młodzież każdego wykończyć umie), ale odpowiem tym razem bo mnie Pan po raz kolejny zaczepia , a czyni to Pan w sposób taki, że imputuje mi Pan kłamstwo i niewiedzę, a tego bez komentarza zostawić nie chcę.

Po pierwsze ( w kwestii radiostacji) pozwolę sobie przytoczyć Panu treść art. 6 dekretu PKWN z 30.10.1944 r Ochronie Państwa, żeby ci co nie wiedzą, a umieją myśleć samodzielnie mogli sobie rzecz przemyśleć.( Pana to Broń Boże nie dotyczy)

Dekret o ochronie Państwa wszedł w życie z dniem ogłoszenia, tj. 3 listopada 1944 r., ale „...z mocą obowiązującą od dnia 15 sierpnia 1944 r, a przestał obowiązywać zastąpiony przez równie ,,socjalistycznie praworządny dekret o przestępstwach szczególnie niebezpiecznych w okresie odbudowy Państwa.

Art. 6 Kto w czasie wojny bez prawnego zezwolenia władzy wyrabia, przechowuje, nabywa lub zbywa aparat radiowy, nadawczy lub odbiorczy podlega karze więzienia lub karze śmierci.

Tylko tyle - zwracam uwagę na tak chętnie przywoływaną przez miłośników komuny zasadę ,,lex retro non agit" - czyli prawo wstecz nie działa.

Panie Jacku nauczycielu ZPT lub PO zapewnie ( bo na plastyka to już mi Pan nie pasuje) - może ktoś z pańskiej rodziny Panu przeczyta tekst tego artykułu, a może i wytłumaczy nawet o co w nim chodzi i wtedy przestanie Pan durnowato pochrząkiwać i pobekiwać i podśmiewać się z mojej rzekomej niewiedzy i przeprosi mnie Pan.

Po wtóre po co zabiera Pan głos w temacie , o którym nie ma Pan bladego pojęcia, o czym świadczy pański debilny wpis - czy chodzi o to by tylko kłapać paszczą nawet jeżeli się nie ma bladego pojęcia o czym się pisze ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rychu w czasie wojny takie obostrzenia prawne jak zakaz posiadania radyjka i wiele innych absurdow obowiazywalo w wielu krajach, wiesz iz amerykanie w czasie II WW wszystkich obywateli majacych japonskie korzenie umiescili w obozach?, zwykle tak sie dzieje iz w czasie wojny wszelkie swobody obywatelskie ulegaja ograniczeniu, a wartosc ludzkiego zycia strasznie spada.Przytoczyles artykul wyrwany z kontekstu, reszte ubarwiles swoimi fobiami.
Po dwa,za niewybredne slownictwo( mozna by napisac dosadniej, ale sie powstrzymam , gdzyz nauczony siniakiem na czterech literach iz zaslepionych ortodoksow od ktorych na prawo to juz tylko zelbetowa sciana, a wsrod panujacych nam tutaj nie brak) wobec userow nalezy ci sie paja, ale jak widac zawsze wsrod rownych znajda sie rowniejsi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Gruby Rycho w odróżnieniu od Pana ja bardzo chętnie z Panem podyskutuję bo Pan jeśteś taki ,,mały Rysiu,,który wybiera to co mu pasuje a resztę krzyczy że z chorymi nie dyskutuje.
Pan Cairo pewien fragment praw ludzkich poruszył a ja tylko dodam.
Dekret PKWN był wydany podczas wojny/działań wojennych/
żadna armia nie pozwalała posługiwać się takimi przedmiotami jak radio nie mówiąc o radiostacji.
Dlaczego to chyba każdy rozumie przekazywania i otrzymywania kodowanych informacji,piosenek itp.Przez drugą stronę.
dwa kara śmierci funkcjonowała wszędzie nie tylko w ZSRR,iPRL.
Ruch praw człowieka/Komitety Helsińskie/w tym czasie były nieznane.
Po trzecie jesteś Pan propagandzistą ,grasz Pan na uczuciach ludzkich poprzez zwykłą manipulację słowną.
Ubek -zlikwidowany
Patriota zamordowany,maltretowany itp.
Panowie czemu się dziwicie że Ruscy nie chcą ujawnić dokumentacji,gdyby to zrobili to we wszystkich gazetach było by tak jak z PIS czyli poleciał i spadł.
Panie Gruby Rycho dyskusja z Panem to jak z małym dzieckiem,ale jak mówił mój ksiądz proboszcz,,jeśli mówi się klerykowi sto razy i nie rozumie to trzeba powiedzieć sto pierwszy.
Panie Gruby Rycho zacznij Pan czytać swoją tfórczość i myśleć bo sto razy powtarzane kłamstwo wcale nie zostaje prawdą tylko sto razy powtarzanym kłamstwem.
Dr Goebels się kłania.
Na koniec, do kary śmierci w ustawodastwie specjalnym funkcjonowała ona cały PRL i nie jestem pewny ale funkcjonuje nadal.
Natomiast czy ktoś za posiadanie odbiornika stracił życie to tego nie wiem,bo w końcu czy ja wszystko muszę wiedzieć?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy Pan ,,światły Panie Jacku zauważył w takim razie do kiedy w Polsce wg komuchów toczyła się wojna ? To po pierwsze.

Po wtóre pokazuję Panu przepis, który obowiązywał, a Pan jako ,,wszystko - wiedzący" twardo twierdził, ze pisząc o karze śmierci za posiadanie radia , bredzę i kłamię i szydził Pan ze mnie , że nie potrafię odróżnić radia od radiostacji - zaśmiewał się Pan , ze ach!!. Teraz , zamiast przyznać się do niewiedzy i przeprosić za obrzucenie mnie inwektywami , atakuje dalej i próbuje Pan tłumaczyć działania swoich ukochanych bolszewików . To typowe działanie - nie go pałą to go kijem i jeszcze jedna charakterystyczna cecha niedouczonych belfrów - za Boga nie przyznać się do tego, ze się czegoś nie wie - wszak nauczyciel zawsze ma rację ( cieszę się, ze Pan już nie uczy). Oczywiście z właściwą dla zarozumiałych niedouków bezczelnością zarzucił mi Pan uprawianie Propagandy , wmieszał się Pan w dyskusję , o której nie ma Pan bladego pojęcia i pieprzy Pan coś o PiS i Goebelsie - to Pan potrafi , bo nie wymaga to wiedzy, a jeno opanowania jako tako sztuki pisania i wrodzonej dawki jadu.

Pytam się po co się Pan odzywa - nie mając do tematu żadnych merytorycznych uwag, czy pytań - czy po to by tylko jak pański idol z tego forum ( kol. Czeluść - chyba bardziej chory nawet niż Pan) mieć dużą ilość wpisów ? Czy po to by prowokować awantury ?

Proszę niech Pan poda przykłady moich kłamstw - niech Pan je wymieni z podaniem daty wpisu i wątku .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie