Jump to content

ksklodo

Forum members
 • Content Count

  173
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Trochę popytałem, trochę poszukałem i myślę, że to jednak skrzynka na naboje ślepe do km.
 2. Witam Nie za wiele wiem na temat skrzynek, ale według mnie to polska skrzynka na konserwę. Czy mam rację? Co możecie powiedzieć o umieszczonych na niej oznaczeniach. Jednobarwne, białe (?), a może szare koło (mniejszej średnicy niż na innych spotykanych) i dwa pionowe czerwone pasy - jeden węższy drugi trochę szerszy. Na ściance bocznej czytelny częściowo numer: ?21119?.
 3. ISPAN wystąpił z inicjatywą apelu do najwyższych władz RP w sprawie ofiar obławy. Aby poprzeć apel należy wejść na stronę http://www.isppan.waw.pl/apel/index.htm
 4. a czy ta fotka z alegro jest opisana?
 5. Pierwszą z dołączonych fotografii (2011-10-19 21:08:47) znam z innego źródła. Nie jest to 3 psk, a pluton Konnego Przysposobienia Wojskowego Krakusów" z miejscowości Wołpa (to okolice Grodna i chyba Wołkowyska). Należał do rejonu PW Konnego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, którym kierował stacjonujący w Grodnie szwadron zapasowy pułku.
 6. Ostatnio pojawiły się głosy, że egzekucje aresztowanych mogły być przeprowadzone na terenie Mazur, lub obecnego Obwodu Kaliningradzkiego. Myślę, że może być to dość prawdopodobne. Dawne Prusy Wschodnie były wyludnione, nie brak tam rozległych kompleksów leśnych i wciąż działała tam wojskowa administracja sowiecka, więc stosunkowo łatwo było ukryć zbrodnię. Linie kolejowe funkcjonowały można było więc przewieźć więźniów w dowolne miejsce (może samochody transportowały więźniów na wschód tylko do linii kolejowej - kiedyś jeden z mieszkańców Nowinki mówił mi, że aresztowanych dowożono do torów kolejowych w puszczy, ale wtedy mi to umknęło). Wreszcie, dlaczego Abakumował przyleciał do Olecka. Przecież funkcjonowało lotnisko w Suwałkach.
 7. To że wyjaśnienie sprawy wymaga interwencji na najwyższym - prezydenckim szczeblu nie ulega wątpliwości. IPN, czy Memoriał nie znajdą i nie dowiedzą się niczego na co nie będzie przyzwolenia gosudarstwa. To, żeby taka interwencja nastąpiła, potrzebna jest odpowiednia wola, trochę odwagi i szacunek dla ofiar i ich rodzin. Wydawać by się mogło że dostojny mieszkaniec Budy Ruskiej powinien to wszystko mieć, ale cóż... 17 lipca był nawet niedaleko - w Giżycku, gdzie otwierał nową marinę i żeglował. Mazury cud natury. Do Gib przysłał ładnie brzmiący list.
 8. Witam Dziękuję za informacje. Powinienem najpierw powiedzieć co wiem o Wojnie Wojno Mieczysław, por. sł. st. piech. WP. Ur. 9 IV 1909. Po ukończeniu szkoły średniej odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Piechoty w Różanie (X 1931 – VII 1932), gdzie przeszedł przeszkolenie unitarne, a następnie w Szkole Podchorążych Piechoty w Ostrowi Maz. – Komorowie (X 1932 – VIII 1934). 15 VIII 1934 roku otrzymał promocję na stopień podporucznika służby stałej piechoty z przydziałem do 41 Suwalskiego Pułku Piechoty na stanowisko dowódcy plutonu. 19 III 1938 roku został awansowany do stopnia porucznika. Do lata 1939 roku pełnił funkcję dowódcy oddziału zwiadu pułku, a podczas kampanii wrześniowej 1939 roku dowódcy plutonu kolarzy zwiadowców. Brał udział w walkach pułku w rejonie Piotrkowa. Przebywał w Oflagu IIC Woldenberg. W 1939 roku ożenił się z Hanną z d. ???? (ur. 21 I 1919). Po uwolnieniu trafił do PSZ na Zachodzie (?). Wiosną 1945 roku powrócił do Suwałk. Wraz z żoną mieszkał przy ul. Wigierskiej 67. Podjął pracę w starostwie w Suwałkach. 24 lipca 1945 roku wraz z ciężarną żoną został aresztowany przez NKWD (aresztowania dokonano w ramach zakrojonej na szeroką skalę akcji, nazwanej później „obławą augustowską”, przeprowadzonej w lipcu 1945 roku na Suwalszczyźnie przez oddziały NKWD i ACz), wywieziony w nieznanym kierunku i zamordowany. Według niektórych relacji zabrany został z domu, według innych aresztowania dokonano w budynku starostwa (żołnierzy NKWD miał przyprowadzić starosta). Po aresztowaniu Mieczysław i Hanny, teściowa Wojny doznała pomieszania zmysłów.
 9. Witam Do książki Alicji Maciejowskiej już dotarłem, ale dzięki za trud. A może ktoś zna jakieś inne szczegóły dotyczące Wojnów.
 10. Witam W jednym z postów znalazłem informację o por. Mieczysławie Wojno i jego żonie Hannie aresztowanych w czasie obławy. Czy znanych jest więcej szczegółów dotyczących okoliczności ich aresztowania.
 11. Chciałbym dodać trochę informacji do fotki Kawaleria - wojna 1920 roku" dodanej 2010-03-16 18:18:29 Fotografia przedstawia najprawdopodobniej oficerów 201 Ochotniczego Pułku Szwoleżerów. Siedzą od prawej: 1 - ppor. Edward Capałła; 2 - ppor. Edward Witkowski; 4 - rtm. Stefan Hanka Kulesza (d-ca pułku). 4 od lewej stoi por. Jan Kossowski. Gdyby ktoś potrafił rozpoznać kogoś jeszcze byłbym wdzięczny.
 12. Przygtowywana prca to pełna biografia Oziewicza
 13. Kronika 29 DP to maszynopis w zbiorach Wojskowego Instytutu Historycznego AON. Dzięki autorowi przygotowywanej pracy o jej ostatnim dowódcy, dysponuję kserokopią kroniki.
×
×
 • Create New...

Important Information