Jump to content

ksklodo

Forum members
 • Content Count

  173
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Trochę popytałem, trochę poszukałem i myślę, że to jednak skrzynka na naboje ślepe do km.
 2. Witam Nie za wiele wiem na temat skrzynek, ale według mnie to polska skrzynka na konserwę. Czy mam rację? Co możecie powiedzieć o umieszczonych na niej oznaczeniach. Jednobarwne, białe (?), a może szare koło (mniejszej średnicy niż na innych spotykanych) i dwa pionowe czerwone pasy - jeden węższy drugi trochę szerszy. Na ściance bocznej czytelny częściowo numer: ?21119?.
 3. a czy ta fotka z alegro jest opisana?
 4. Pierwszą z dołączonych fotografii (2011-10-19 21:08:47) znam z innego źródła. Nie jest to 3 psk, a pluton Konnego Przysposobienia Wojskowego Krakusów" z miejscowości Wołpa (to okolice Grodna i chyba Wołkowyska). Należał do rejonu PW Konnego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, którym kierował stacjonujący w Grodnie szwadron zapasowy pułku.
 5. Chciałbym dodać trochę informacji do fotki Kawaleria - wojna 1920 roku" dodanej 2010-03-16 18:18:29 Fotografia przedstawia najprawdopodobniej oficerów 201 Ochotniczego Pułku Szwoleżerów. Siedzą od prawej: 1 - ppor. Edward Capałła; 2 - ppor. Edward Witkowski; 4 - rtm. Stefan Hanka Kulesza (d-ca pułku). 4 od lewej stoi por. Jan Kossowski. Gdyby ktoś potrafił rozpoznać kogoś jeszcze byłbym wdzięczny.
 6. Przygtowywana prca to pełna biografia Oziewicza
 7. Kronika 29 DP to maszynopis w zbiorach Wojskowego Instytutu Historycznego AON. Dzięki autorowi przygotowywanej pracy o jej ostatnim dowódcy, dysponuję kserokopią kroniki.
 8. Wracając do śmierci mjr. E. Bilika. Kpt. dypl. rez. Włodzimierz Dulniak, autor Kroniki 29 Dywizji Pichoty 1939 r." pod datą 8 wrzesnia napisał m.in.: (...) Walki były krwawe i trwały z przerwami do godzin popołudniowych. Na północny-zachód od Drzewicy w rej. m. Ossa został rozbity przez czołgi; I/41 s.p.p., który rozwinął się do natarcia wzdłuż szosy na zagradzającego mu drogę od wschodu nieprzyjaciela. Zginął tam wraz ze swym pocztem dowódca Baonu mjr. Bilik. Resztki Baonu spływały na północny-wschód. (...)".
 9. Nazwisko Przyrowskiego nie występuje na listach ofiar zbrodni katyńskiej. Też zastanawiałem się nad 134 rez.pp. Niestety nie znam obsady pułku. Z literaturą na jego temat też raczej krucho. Prócz zawierających ogólne informacje o terenie działań itp. nie znam nic co zawierałoby szersze informacje.
 10. Literaturę, sporo relacji itp znam. Obsady 41 pp z września 1939 roku znane sa tylko częściowo. Niestety nazwisko por. Przyrowskiego nigdzie się nie pojawia.
 11. Literaturę, sporo relacji itp znam. Obsady 41 pp z września 1939 roku znane sa tylko częściowo. Niestety nazwisko por. Przyrowskiego nigdzie się nie pojawia.
 12. Przy okazji wątku o mjr Biliku mam pytanie dotyczące wojennych losów ppor. rez. piech. Jana Przyrowskiego (ur. 14.12.1908 roku) – być może jednego z podkomendnych mjr. Bilika. W 1931 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Zambrowie (3. kompania ckm II kursu) i jako tyt. plut. pchor. rez. piech. został przydzielony do rezerwy 83. Pułku Strzelców Poleskich (PKU Warszawa Miasto III). W 1933 roku został awansowany na podporucznika rezerwy. W 1938 roku był powoływany na ćwiczenia rezerwy do KOP. W cywilu był nauczycielem, m.in. w Raczkach k. Suwałk. Według informacji siostry, w sierpniu 1939 roku został zmobilizowany do 41 Suwalskiego Pułku Piechoty gdzie objął dowództwo plutonu ckm. Dokładnego przydziału niestety nie znam. Poległ (zaginął) w bliżej nieznanych okolicznościach.
 13. Chciałbym dodać małe co nieco w sprawie obsługi Boforsa m.in. pytania Blitzkriega z 2008-06-26 14:35:32 (Czy jedn człowiek mógł uciągnąć boforsa?? ...) W sprawozdaniu z wyszkolenia Suwalskiej Brygady Kwalerii w okresie letnim 1937 roku, w podpunkcie poświęconym szkoleniu brygadowej szkoły podoficerskiej ckm i ppanc dowódca brygady płk Z. Podhorski napisał: b) instrukcja piechoty przewiduje obsługę armatki 37 mm w szyku pieszym złozoną z 7 ludzi. W kawalerii obsługa została zredukowana do 5 ludzi, przez to celowniczy w czasie przetaczania armatki, wprzęgany jest do szlei. Po cięższym wysiłku - celowniczy jest niezdolny do celnego strzelnia. Należałoby więc dodać 1 szereg. w postaci trzeciego amunicyjnego. c) w szyku konnym, absługa arm. 37 mm posiada 2-ch koniowodnych. Drugi koniowodny w czasie spieszania musi prowadzić 4 konie (koń działonowego). Obsługę należałoby zwiększyć jeszcze o jednego koniowodnego, szczególnie w wypadku gdyby został dodany trzeci amunicyjny.
×
×
 • Create New...

Important Information