Jump to content

ksklodo

Forum members
 • Content Count

  173
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral
 1. Pierwszą z dołączonych fotografii (2011-10-19 21:08:47) znam z innego źródła. Nie jest to 3 psk, a pluton Konnego Przysposobienia Wojskowego Krakusów" z miejscowości Wołpa (to okolice Grodna i chyba Wołkowyska). Należał do rejonu PW Konnego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, którym kierował stacjonujący w Grodnie szwadron zapasowy pułku.
 2. Chciałbym dodać trochę informacji do fotki Kawaleria - wojna 1920 roku" dodanej 2010-03-16 18:18:29 Fotografia przedstawia najprawdopodobniej oficerów 201 Ochotniczego Pułku Szwoleżerów. Siedzą od prawej: 1 - ppor. Edward Capałła; 2 - ppor. Edward Witkowski; 4 - rtm. Stefan Hanka Kulesza (d-ca pułku). 4 od lewej stoi por. Jan Kossowski. Gdyby ktoś potrafił rozpoznać kogoś jeszcze byłbym wdzięczny.
 3. Skąd pewność, że to 2 pułk ułanów. Czy fotografia jest opisana?
 4. Chyba odbiegnę od tematu, ale chciałbym dodać jeszcze słowo o mundurach atelierowych suwalskiego fotografa I. Rozenbauma. Fotomontarze z wstawioną główką" żołnierza i ułanką z podkolorowanymi barwami (znam identyczne fotografie z barwami stacjonujących w Suwałkach 2 p.uł., 4 DAK i 29 PAL) nie były jedynym sposobem dodawania fasonu" fotografującym się żołnierzom. Z jednej z relacji wiem, że Rozenbaum w swoim atelier miał różne komplety pseudomundurów, niektóre bez pleców, za to z najróżniejszymi dodatkami (sznury, oznaki). Po wejściu do atelier żołnierz słyszał: „Z którego jesteś pułku?
×
×
 • Create New...

Important Information