Skocz do zawartości

Fota:Konigstiger Polska 1945


@ndrew

Rekomendowane odpowiedzi

W dn. 22.02.45 503 SS pojawił się w okolicy- wyładunek 17 czołgów TK na stacji w Tczewie.
Bezpośrednie działania w rejonie Gdańska rozpoczeły sie z dniem 10.03.45 potyczkami w okolicy Miszewa.
16.03.- działania w rejonie Rębiechowa.
21.03.- akcja bojowa w rejonie Bastenhagen(?)
21.03.- pozycja blokująca ( walki?) w rejonie Kacka
Przegląd i naprawy czołgów w porcie(nabrzeżu) gdańskim.
Działania w rejonie Gdańska w towarzystwie wysuniętego obserwatora z krążownika Prinz Eugen".
25.03.- 2 TK (Bromann i Koenig) zwiad w kierunku Sopotu, następnie zajęcie pozycji na lini Oliwa - Sopot.
26.03. - odparto liczne ataki Sowietów, zniszczono 6 Stalinów" + zdobyto 1 sztukę.
Reszta batalionu podporządkowana 11-SS PanzerGren.Nord"
( 6 czołgów operacyjnych i 7 uszkodzonych). Po zachodzie słońca wycofano się do batalionowego punktu dowodzenia w zamku oliwskim.W nocy ostatnie 4 TK zmieniły pozycję i rozlokowały się w okolicy majątku Weisshof(Przymorze) na południowy- wschód od Oliwy.
30.03. - załogi czołgów pod dowództwem Untersturmfuhrera Staedlera częściowo zaangażowane w roli piechoty w lasach, w okolicy Sobieszewa do 01.05.45
10.04.45 komunikat Wehrmachtu o działaniach Bromanna w Gdyni - brak szczegółów.
09.05.45 Świbno reszta batalionu wzięta do niewoli.
-I to by było na tyle i będzie dla kogoś pożyteczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 122
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Dziękuję, Rupert, za to zestawienie!

Co ciekawe, są w nim moim zdaniem mylne daty.
O ile kierunki i kolejność działań pasują, to okolice 25-26. marca są pochrzanione. Wydaje mi się, że należy odjąć 1 dzień od dat 25. i 26.
25. Rosjanie już atakowali ze zdobytej Oliwy, chcąc przedrzeć się do Wrzeszcza. Nie udało im się to aż do wieczora 26.

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyłki dotyczące dat, miejsc i okoliczności są możliwe. Złapałem Schneidera na kilku pomyłkach np. myli Stargardy.
Reszta, czyli ustalenie szczegółów(jeżeli to możliwe)należy już do zainteresowanych.
Z wyrazami szacunku.
Ps:Ktoś powiedział że swiat jest iluzją
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ja mam pół STUGA w częściach ale takie dwa kółka to bym przyjął , byłaby niezła podstawa pod stolik . To żart oczywiście .
Niezły fancior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pół STUGA w częściach ale takie dwa kółka to bym przyjął , byłaby niezła podstawa pod stolik . To żart oczywiście .
Niezły fancior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Pana Marka Jaszczołta
DO 502 batalionu czołgów ciężkich(Wehrmacht) pod koniec marca `45 dostarczono Tygrysy II pomalowane wyłącznie farbą antykorozyjną (minia?).Tzw. hinterhalt" został naniesiony już przez zołnierzy jednostki. Tak więc nanoszenie fabryczne tego rodzaju kamuflażu nie zawsze miało miejsce. Fabrycznym bazowym kolorem był zielonooliwkowy lub ciemnożółty. Z wyrazami szacunku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam


Ja z pytaniami:

Najbardziej znane zdjęcie Tygrysa Królewskiego z Gdańska to te z ulicy
Długie Ogrody. Czy ktoś może mi powiedzieć przed jakimi KONKRETNIE jednostkami
wycofywały się te Tygrysy?

Czy polskie T-34 z I. Brygady Pancernej naprawdę walczyły w Gdańsku z Tygrysami
Królewskimi ? Znane są jakieś dokumenty, relacje, wspomnienia... ?

Pozdrawiam
Pawel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 1 year later...
Wrócę jeszcze do zdjęcia z Choszczna - TK przed kościołem.
Jest to jeden z 11 TK które tu walczyły, zdjęcie to znajduje się również na okładce wspomnień dowódcy obrony Arnswalde /Choszczna/ gen. Voigta, w Choszcznie walczyły tylko TK z 503 SS, i jest to najprawdopodobniej faktycznie czołg Brommana, uszkodzony w trakcie walk w obronie rubieży Koplin - Zamęcin - Gleźno 4.02 pierwszej grupy 4 TK pod dow.Lipperta, po przybyciu pozostałych 7 pod dow.Herziga, sholowano uszkodzony czołg Brommana pod kościół w Choszcznie. Wyszedł z okrążenia 18.02.45 po rozerwaniu okrążenia Choszczna w ramach operacji Sonnenwende. Tą sytuację wspominają kolesie" z 503 SS /Tilby i Herzig/ we swoich wspomnieniach, jak również wspomniany Voigt, i opisujący to niemiecki historyk ziemi choszczeńskiej /autochton"/ Fritz Mo:rke w Der Kampf um den Kreis Arnswalde im Jahre 1945".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie