Skocz do zawartości

Fota:Konigstiger Polska 1945


@ndrew

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 122
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Ostatnie archiwalne zdjęcie znalazłem z opisem wskazującym na miejsce gdzieś w okolicach Odry na zachód od otoczonej twierdzy Kostrzyń". Czołg należy do 502 SS a zdjęcie wykonano w połowie marca. Sturmbannfuhrer Herzig był od 18.01.45 do końca wojny dowódcą 503 SS. Kolejny facet z wizją, czyli Untersturmfuhrer Bromann 29.04.45 dostał krzyż do zawieszania na tasiemce pod szyją i zniszczył 66 czołgów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więcej o Brommannie: http://www.achtungpanzer.com/gen10.htm

During the combat in Gdansk (Oliwa and Wrzeszcz districts) and Sopot, SS-Untersturmführer Karl Brommann (commander of the 1st Company) destroyed 65 tanks and self-propelled guns along with 44 artillery pieces and 15 vehicles (including some T-34s from 1st Polish Tank Brigade Heroes of the Westerplatte"). Following his outstanding score, Brommann was awarded with Knights Cross.


Do generała W." -->
^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
W odniesieniu do powyższego cytatu nie rozumiem jednego: W świetle artykułu w MiF żaden KT nie walczył we Wrzeszczu. Ja rozumiem IV, rozumiem Panther, ale nie KT z 503, bo te przecież idąc z Oliwy praktycznie ominęły Wrzeszcz i wycofały się za kanał. Mam jeden ślad co do miejsca postoju kilku" (ein paar") wozów nieznanego typu we Wrzeszczu, ale czy to były KT? Zapytam tak: Kiedy dokładnie nastąpiło przejście z Weisshofu do centrum Gda?
Wzmiankowane wozy prowadziły ogień, a zatem musiały posiadać cele w polu widzenia, stąd istotna jest data i godzina. No chyba że były to Hummele z czwartej (relacja jest cywilna, stąd być może nieznajomość typów).
Zapytam przy okazji, czy wie Pan coś więcej o zdobycznym Stalinie, który służył Niemcom, a potem zakończył żywot w kanale portowym?

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł Tygrysy Królewskie w Trójmieście " powstał w 2000 roku. Od tego czasu można trochę już dodać. Z tego co się dowiedziałem, we Wrzeszczu ( okolice ul Kościuszki? ) wycofując się prowadziły przez kilka godzin ostrzał w kierunku Zaspy. Wcześniej jeszcze w Oliwie pozostał jeden uszkodzony. Natomiast te, które się cofały,cofnęły się z pododdziałami 4 DPanc. ( patrz Tygrysy Królewskie w Trójmieście - 56 lat później " ). Odnośnie Stalina nic nie wiem, szczerze mówiąc bardziej skupiłem się na kolumnie SU-100, które wpadły w zasadzkę na Wita Stwosza przed zwalonym mostem z lokomotywą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Generała W. -->
Jeżeli chodzi o ogień z Wrzeszcza w kierunku Zaspy prowadzony przez kilka niezidentyfikowanych wozów (ein paar", bądź zwei oder drei" - chyba), to miałem okazję wspomnieć o tym Panu przy okazji naszego jedynego dotąd spotkania - nieco ponad rok temu odwiedziłem Pańskie miejsce pracy i ucięliśmy sobie pogawędkę. Przekazałem Panu właśnie tę informację. Czy znalazł Pan od tego czasu jakieś dalsze odniesienie do niej w innych materiałach?

pozdr,M
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jesteśmy w domu. Niestety nic nowego, oprócz zdjęcia z pogranicza Przymorza ( i losów załogi ), na którego jestem tropie i części wieży Konigstigera, którą kupił mój znajomy ( niestety nie widziałem jej, podobno znaleziona w okolicach obwodnicy ). Póki nie zobaczę to nie uwierzę. Więcej informacji zaczyna do mnie napływać o 503 SS w walkach pod Starogardem ( liczę też na cud w postaci ogniwa gąsienicy czy koła, może się uda ).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stalin" został zdobyty nieuszkodzony przez Sturmgeschutzbrigade 190 a następnie wykorzystany przez Niemców. Po uszkodzeniu w przebiegu dalszych walk wrzucony do wody( kanał portowy ?). Najczęsciej oddziały te wyposażone były w działa szturmowe na podwoziu III lub IV. Ale działająca na terenie trójmiasta 276 brygada dział szturmowych nie posiadała dział szturmowych a żołnierze walczyli jako piechota. Ciekawostka - korygowali ogień ciężkiego krążownika Prinz Eugen"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i może to być...?" - No właśnie - a co z jedynką"? Czy tylko Rupert posiada tutaj narząd wzroku? JA NIE PO TO od razu pobiegłem do sklepu i wywaliłem CZTERY TYSIĄCE ZŁOTYCH na Photoshopa, żeby teraz wysłuchiwać o jakiś pojazdach we Wrzeszczu...
:)
Tylko spokojnie Panowie... - tak naprawdę, to dostałem sto złotych rabatu. Także nie musicie się denerwować :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zna jakieś zdjęcia z okolic Gdańska z ygryskami" inne niż te które ukazały się w artykule
P.Wojciecha Molskiego w MiF"?

PS.
W Książce pt:Pomorze reportaż z pola walki" jest publikowane zdjęcie Pantery (raczej wersja G) na niej polacy a sam czołg nosi kamuflaż Ambush"-niedługo je amieszcze -no chyba że ktoś mnie uprzedzi :D
Pozdr.
@ndrew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>O tygrysie<

Co do jedynki na pancerzu
Ok:widzę ją teraz,sorry wcześniej nie zwróciłem na nia uwagi :(
Postanowiłem zamieścić swoje przemielone fotki naszego nieznajomego tygryska, do pracy użyłem może nie takiego dobrego produktu jak photoshop ale też dobrze chodzi-XnView 1.61-Freeware:)

Co do tego czy to czołg '102' spod Staszowa
-nie
-Dlaczego?
- proszę zwrócoć uwagę na miejsce gdzie ta jedynka jest namalowana:

1*na tym z Kubinki(Staszowa) jest ona wyraźnie przed kryzą pod wieżą (tym ścięciem które ułatwiało obrót wieży tak aby nie zawadziła o elementy pancerza wierzchniego np.wentylatory czy wlewy paliwa.. w kazdym razie jakieś ustrojstwa na górnej płycie tegoż pancerza).

2*Czołg z quizu ma jedynkę za kryzą tzn bardziej przesuniętą do przodu w stosunku do tego z Kubinki-wydaje mi się że to powinno rozwiać wątpliwości.
Czy ktoś z forumowiczów coś wie na temat tygrysa z Wlk-Kacka-miał być rozwalony w stodole k.skrzyżowania dróg w Wlk-Kacku pobliżu jakieś kapliczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba do kolegów forumowiczów: jak macie jakieś inne fotki czołgów niemieckich i radzieckich w 1945 z Trójmiasta to proszę o przesłanie na maila
Na koniec fota punktu zbornego gromadzącego niemieckie wraki-Gdańsk-Oliwa 1945-zdaje się że zrobione zaraz obok wyjściu z wiaty peronu idąc w stronę głownej drogi przelotowej przez Trojmiasto zaraz za wejściem do kas biletowych patrząc na tory SKM.

Widoczne: stug-3, sdkfz 251/22 z pakiem 40 , sdkfz 251 , oraz daleko,daleko po lewej stronie pantera w olivebraun(piaskowy)

Mój opis to:
1*Pantera
2*wagony towarowe na istniejącym dzisiaj torowisku

Mala dygresja jeżeli te wraki mają numery nadane przez Rosjan tutaj:165;239 to jak mam to rozumieć że tych wraków w Trójmieście było NIEMNIEJ niż 239???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wzrok", ale to była tylko mocno naciągana hipoteza. :) Można dodać jeszcze, że nie tylko jest inne miejsce malowania nr-u, ale także jego wielkość. (myślę, że zbliżona jest do tej z fot., którą wrzucam)

Pytanie 1: gdzie można zobaczyć zdjęcie tego 102" z Kubinki? (mógłbyś wrzucić?)
Pytanie 2: [z innej beczki] jak udało Ci się wyboldować czcionkę w Twoim przedostatnim poście? - bo to jakaś nowość jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie zasadzki na Wita Stwosza to prezentowane zdjęcie jest ogólnie znane. Ja znam zdjęcie robione od strony lokomotywy. Widok jest piękny-stoi kolumna SU z ... odstrzelonymi lufami. Wg. mnie wysadzono je wkładając ładunki saperskie do luf. Kiedyś w jakiejś niemieckiej książce natknąłem się na wzmiankę o tym zdarzeniu, ale wtedy nie znałem zdjęcia i zlekceważyłem informację. Teraz...nie pamiętam gdzie to wydarzenie zostało opisane.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rupert --> dzięki za wyjaśnienia w sprawie Stalina"

@ndrew --> Bardzo fajne fotki!
Ta, która przedstawia StuG-a III z napisem Sigrid(?)" na świńskim łbie zamieszczona została w albumie Gdańsk 1945-1955. Początek i koniec". Pochodzi ze zbiorów p. Romana Krzyżanowskiego, który miłował się prawdopodobnie w takich fotkach (zrobił jeszcze wraki samolotów we Wrzeszczu, lokomotywy i wrak torpedowca T-40 na plaży). W związku z tym zapytuję: Czy ktoś próbował do niego dotrzeć? Przecież nie zrobił tylko jednego zdjęcia w Oliwie, pewnie trzasnął przynajmniej kilka z różnych ujęć i leżą one do dziś w jakiejś szufladzie...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do @ndrew. Gdzie zdobyłeś taką informację o tygrysie w W. Kacku. Z moich informacji wynika że część Chwaszczyńskiej i Sopockiej po wojnie było zakorkowane przez wraki pojazdów, były tam ciężarówki, motocykle, ale nikt nie wspominał o ciężkim sprzęcie. Faktem jest że 21 marca tygrysy z 503 Batalionu Czołgów Ciężkich SS zajęły pozycje wokół W. Kacka. 25 marca przemieściły się na granicę Sopotu i Oliwy. Na wzgórzach wokół W. Kacka umieszczone były 88-ki które urządziły Rosjanom krwawe przyjęcie, stąd ówczesna nazwa to Krwawe Wzgórza.
mac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mam tu specjalistów od broni pancernej w Trójmieście:
Ponawiam pytanie, co z czołgami 4DP jakie miały podobno być zniszczone na Cygańskiej Górze - miało coś takiego miejsce? W którym rejonie mogły być tam walki?
Kolejna sprawa:
Słyszałem plotkę od jakiegoś dziadka:
Podobno w okolicach Zaspy/Wrzeszcza? Stały po wojnie 2 wozy pancerne (Panie, takie z kierownica z przodu i z tyłu...)
Miały zostać niby zasypane odpadami z elektrociepłowni?????? Jest jakiś cień prawdopodobieństwa?

Z innej beczki, czy macie info o rozitym transporcie kolejowym na trasie Gdańsk Gł-Wrzeszcz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to dziwne, bo wtedy każdy kilogram złomu był cenny i totalnie wszystko szło do hut. Z pewnością oficjalne czynniki" nie zmarnowałyby kilkunastu ton stali w taki sposób, jak sądzę. Poza tym - elektrociepłownie" to wymysł zdaje się nieco późniejszych okresów, mogła być to co najwyżej jakaś lokalna kotłownia.
Ale, mimo wszystko, prośba Mieciu - nie rozkop dzieciakom wszystkich górek saneczkowych wśród zaspiańskich blokowisk ;-)))
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składowisko było trochę dalej. Popiołami zasypano jeziorko. Tę powiastkę odłożyłbym między bajki z mchu i paproci. Odnośnie czołgów z 4 D. Panc. na Cygańskiej Górze to bronił tego rejonu 4 Pancerny Batalion Rozpoznawczy- o ile pamiętam 2 i 4 kompania, więc mogły tam się znaleźć transportery w.w. pododdziału. Co do czołgów z 35 Pułku Pancernego to jest sprzeczność. 26 marca 4 D. Panc. nie ma żadnego sprawnego czołgu. Natomiast 27 marca jest zapis w Dzienniku Bojowym 7 Monachijskiej Dywizji Piechoty, że pojedyńcze czołgi 4 D. Panc. wspierają obronę ( właśnie miedzy innymi w rejonie Cygańskiej Góry ). Chyba, że kronikarz miał na myśli Luchsy z 1 kompanii 4 Pancernego Batalionu Rozpoznawczego. Tylko czy ona tam była?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jednak wiadomo o tym gdzie w okolicach Cygańskiej Góry mogły być walki? Jak mogły przebiegać pozycje? Bo w terenie nic nie ma. Stare budynki na podejściu do Cygańskiej (okolice Powstańców) nie noszą śladów walk. Nie udało mi się nic namierzyć.
Do tego pomiędzy szkołą zaraz za Cygańską Górą i Sobieskiego jest parów, częściowo tak stromy, że nie ma szansy aby przejechało tam cokolwiek. Jak się pytałem dziadka z tamtych okolic o zniszczone czołgi wysłał mnie na.....Westerplatte.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie