Jump to content

Generał Pinochet- Bohater, który ocalił Chile


Recommended Posts

W listopadzie tego roku będziemy obchodzić 95 rocznicę urodzin generał Augusto Pinocheta- człowieka, który nie uląkł się sowietów i wystąpił w obronie zachodniej cywilizacji. Oczerniany, opluwany przez światowe lewactwo, obwiniany o niepopełnione zbrodnie, Generał na zawsze pozostanie w pamięci polskich patriotów, dobrze znających groźbę komunizmu i nazizmu- tych dwóch lewicowych, zbrodniczych systemów, jako Bohater walki między cywilizacją chrześcijańską a czerwonym barbarzyństwem. Walki, w której i my, Polacy, przelewaliśmy krew. Wątek ten poświęcam pamięci tego Wielkiego Człowieka.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 140
  • Created
  • Last Reply
Nadwojciech- nie będzie wojny, o ile adwersarze nie będą zarzucać autorowi wątku choroby psychicznej, nadużywania środków psychoaktywnych, moheryzmu, czy członkostwa w kółku różańcowym (tak tak, to również może być zarzutem według niejakiego Berecika!). Liczę na merytoryczne argumenty bądź kontrargumenty Szanownych Kolegów. Pozdrav.
Link to comment
Share on other sites

Irhabi, muszę przyznać z pewnym zażenowaniem, że jesteś...marksistą!!! Bo jesteś typowym przykładem kogoś, kto głosi teorię wojen sprawiedliwych i niesprawiedliwych". W tym wypadku głosisz typowo marksistowską tezę o wojnie sprawiedliwej" w wydaniu faszysty Pinocheta, przeciwko LEGALNIE I DEMOKRATYCZNIE wybranemu Allende.
Tak przy okazji, gdyby nie CIA to ten pinochet [celowo] byłby jedynie typowym cienkim bolkiem"...

P.S.
1. U nas w Polsce to się nazywa mentalność Kalego".
2. Może faktycznie powinieneś się przenieść na jakieś polityczne forum, zamiast zaśmiecać swoimi wynalazkami" Odkrywcę?!
Link to comment
Share on other sites

Irhab piekna rocznica do swietowania, tylko pamietaj ze dwa posly ktore wyslawily sie czolobitnoscia nad grobem owego osobnika gdzies znikly w niebycie.
Dodam jeszcze ze mogles swietowac niedawno rocznice smierci pana A.H.
Link to comment
Share on other sites

Co się czepiacie człowieka?
Przecież każdy głupi widzi, że Pinochet stał na czele obrońców zachodniej cywilizacji"
http://www.youtube.com/watch?v=a9-64ZkJvc8&feature=related

Ten krok... te kaski... nawet melodyjkę mają tą samą.

Nikt chyba nie zaprzeczy, że takie obrazki na zawsze pozostaną w pamięci polskich patriotów dobrze znających groźbę zbrodniczych systemów.
Link to comment
Share on other sites

Cairo !
Ja tylko w kwestii formalnej : Świętowanie śmierci A.H. w taki sposób, jak proponuje to kol. irhabi w stosunku do A.P.( tzn. pochwała jego dzieła) , jest prawnie zakazane i chyba to dobrze, zaś w stosunku do tego ostatniego jeszcze nie - i dodam przewrotnie, że to też chyba dobrze...
Link to comment
Share on other sites

Kolejna prowokacja Bandolero vel irhabi. Metoda: wsadzić kij w mrowisko, by potem mieć okazję do nawyzywania wszystkich od lewaków i nieuków a następnie skomleć, jak to na tym Forum zwalczani są wyznawcy jedynie słusznych (czyli jego własnych) poglądów. Potem jak zwykle wróci pod innym nickiem, z psychopatycznym uporem tłocząc na Forum swoją polityczną propagandę. Dziwię się trochę - naprawdę nie ma ku temu innych, lepszych Forum, na których mógłby być dla podobnych sobie guru i autorytetem? Ilością wcieleń i uporem w powrotach przewyższył już chyba nawet słynnego bagnetaSS, proponuję więc przynać koledze" irhabi proporzec przechodni aczelnego trolla Forum Odkrywcy":-)
Link to comment
Share on other sites

Balans, cieszę się, że jako jedyny wystąpiłeś tu z rozumnym kontrargumentem, zamiast zarzucać mi psychozę. Masz rację, Salvador Allende jako kandydat bloku Unidad Popular został wybrany w demokratycznych wyborach, co jednak nie znaczy, że zadziałały tam mechanizmy demokratyczne. Doszło do zwyczajnego targu. Głosowanie odbyło się 4 września 1970 roku, przy niezwykle wysokiej (nawet jak na Chile, zawsze słynące z dużej aktywności wyborców) frekwencji na poziomie 83,7%. Salvador Allende uzyskał zwycięstwo, otrzymując 36,3% głosów i wyprzedzając Jorge Alessandriego zaledwie o 1,5%. ponieważ ten wynik nie dawał Allendemu wymaganej konstytucyjnie większości bezwzględnej, wyboru dokonał Kongres. Prezydentem został kandydat UP, mimo, iż Front dysponował w Parlamencie jedynie 80 mandatami, a do zwycięstwa brakowało mu jeszcze 21 głosów. Owe brakujące głosy Allende uzyskał od deputowanych Chrześcijańskiej Demokracji w zamian za wprowadzenie do Konstytucji gwarancji w sprawie m.in. gospodarki mieszanej. Dodajmy, że zobowiązań swych komuniści nie dotrzymali. Twój argument, że był to „demokratycznie wybrany rząd” jest najczęściej powtarzany przez apologetów Salvadora Allende, ale przemilczają oni ten niewygodny dla nich fakt, że działał on NIEKONSTYTUCYJNIE, wprowadził terror, masowe zbrodnie i doprowadził Chile do absolutnej ruiny gospodarczej. W końcu Sąd Najwyższy uznał poczynania lewicowego rządu za niekonstytucyjne i wezwał go do ustąpienia. Allende wyśmiał to wezwanie, ale o tym później, bo ten post i tak jest już długi.
Link to comment
Share on other sites

Już 8 października lewicowy rząd przedstawił swój projekt zmian w Konstytucji. Miały one obejmować między innymi poprawki do artykułu 9, który miał być włączony do 8, zaś jako 9 miano wprowadzić przepis o wolności zakładania i działania partii politycznych. Był to ukłon w stronę komunistów, którzy od tej pory mogli nie obawiać się delegalizacji, a przynajmniej w obliczu jej niebezpieczeństwa mogli powoływać się na ustawę zasadniczą. Najważniejsze zmiany miały jednak dotyczyć artykułu 10 Konstytucji, który zapewniał nienaruszalność własności prywatnej. Rząd UP musiał go zmienić, by móc przeprowadzić nacjonalizację miedzi. Poprawkę wprowadzono w lipcu 1971 roku i dokonano zajęcia kopalni przez państwo.
Wywłaszczenie wielkich amerykańskich kompanii miedziowych odbyło się bez odszkodowania, co wywołało sankcje gospodarcze ze strony USA. Jednocześnie spadły ceny miedzi na rynku światowym, co przyczyniło się jeszcze bardziej do destabilizacji gospodarki chilijskiej. Każde kolejne posunięcie gospodarcze rządu pogłębiało kryzys i chaos na rynku chilijskim. Reforma rolna poskutkowała spadkiem produkcji zbóż o 33%, a ogólna produkcja rolna nie starczała na potrzeby krajowe.
Urzędowe podwyższenie płac przyczyniło się do uruchomienia procesu lawinowej hiperinflacji, podobnie zresztą jak nacjonalizacja banków. Mimo gwałtownie kurczącej się gospodarki, tworzono nowe miejsca pracy i rozbudowywano biurokrację. Już latem 1971 roku na rynku zaczęło brakować podstawowych artykułów, rząd powołał więc tak zwane Komitety Zaopatrzenia Ludowego (zwane też Komitetami Zaopatrzenia i Cen), które miały się zajmować dystrybucją towarów i racjonowaniem żywności. Skutek był taki, że pojawiła się korupcja, czarny rynek i kontrabanda na niespotykaną dotąd skalę.
Kryzys ekonomiczny stał się przyczyną masowych strajków i manifestacji, jak słynny kobiecy „marsz pustych garnków” z 1 grudnia 1971 roku. Jesienią 1972 roku kraj został sparaliżowany przez strajk transportowców, do których wkrótce dołączyli lekarze, adwokaci i bankowcy, nie mogący się pogodzić z bezmyślnym drukowaniem pieniędzy. Łącznie w proteście uczestniczyło około 700 tysięcy osób. Zmusiło to prezydenta Allende do wprowadzenia stanu wyjątkowego w 20 prowincjach, co jednak nie poprawiło sytuacji. Od początku 1973 roku przemoc i chaos narastały, a coraz więcej sektorów strajkowało. W czerwcu miał miejsce bunt w wojskach pancernych i rozpoczął się strajk kierowców, lekarzy i pilotów, który trwał aż do przewrotu Pinocheta.
Jednocześnie szalał „czerwony terror”, czyli akty przemocy ze strony lewackich bojówek, ale o tym potem, bo to właśnie jest najciekawsze i najważniejsze, a o czym nie wyczytacie ani w Gazecie Wyborczej, ani na Onecie, ani nie usłyszycie w TVN.
Link to comment
Share on other sites

O kulisach wyborów w Chile przeczytasz w: Spyra J., System konstytucyjny Chile, Warszawa 2005;
O projekcie zmian konstytucyjnych Unidad Popular masz w archiwum internetowym Partido Socialista, polecam Ci w ogóle tę stronkę, jest tam wiele ciekawych dokumentów, nawet praca dyplomowa Salvadora Allende: http://www.salvador-allende.cl/Unidad_Popular/Estatuto%20de%20garantias%20democraticas.pdf
Resztę będę podawał sukcesywnie. Wszystkie konstytucje Chile i wiele inszych dokumentów znajdziesz w Bibliotece Cyfrowej Kongresu Narodowego Chile. Narka.
Link to comment
Share on other sites

O chaosie w Chile i katastrofie gospodarczej wywołanej przez rządy komunistów przeczytasz w: M. Komosa, Sprawa Pinocheta, Warszawa 2005;
a także: Collier S., Sater W., A history of Chile 1808 – 1994, Cambridge 1999.
Zaznaczam, że nie podaję pełnej literatury, ograniczam się do wybranych, bardziej dostępnych pozycji.
Link to comment
Share on other sites

Obrona Pinocheta nie ma poważnego uzasadnienia.Zwolennicy JKM są też w tej sprawie podzieleni.
http://grono.net/forum/topic/2183959/0/
A tak dla przypomnienia:aresztowano go w Anglii w 1998r na podstawie ENA na wniosek hiszpańskiego sędziego Baltazara Garzona,ekstradycja oparła się nawet o Izbę Lordów,która uznała zasadność wniosku.Do ekstradycji nie doszło wyłącznie z powodu lekarskiego orzeczenia o demencji delikwenta,który przeżył jeszcze 8 lat.A zarzuty korupcyjne?
Link to comment
Share on other sites

W innym poście przecież napisałem że czytać a tym bardziej rozumieć co czytam nie potrafię(kurtka gdzie e-motki?)
http://www.miejski.pl/slowo-Ku%C5%BAwa
http://deser.pl/deser/1,97052,6971784,Wpadka_w_Radiu_Maryja___Kuzwa__to_wykancza_.html
Link to comment
Share on other sites

Coriolan- przeciwnie, zarzuty stawiane Pinochetowi ie mają uzasadnienia". Tutaj znajduje się niemal komplet dokumentów sądowych:
http://www.derechos.org/nizkor/chile/juicio/
Proszę to prześledzić, za jakiś czas się odniosę do ich absurdalności. Co do osoby Garzona to chyba nikt nie ma wątpliwości o jego pobudkach politycznych w swym działaniu. To bolszewik najgorszej kategorii, a nie sędzia! Proszę to mieć na uwadze.
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information