Skocz do zawartości

Polski problem z ukraińskimi nacjonalistami OUN UPA


Rekomendowane odpowiedzi

Światowy Kongres Ukraińców (Ukrainian World Congress)z sziedzibą w Toronto 30 grudnia 2006 r. wystąpił po raz kolejny do rządu Rzeczypospolitej Polskiej informując przy okazji Radę Europy, OBWE, UE oraz ONZ, z nastepującymi rządaniami:

Polska winna wypłacić Ukraińcom odszkodowania za operację Wisła", przeprosin przez Polskę, jak również zwraca uwagę Rady Europy, OBWE, UE oraz ONZ, że rząd RP otwarcie odmówił potępienia, przeproszenia i wypłacenia odszkodowań ofiarom akcji operacji Wisła". Światowy Kongres Ukraińców uważa, że potrzebny jest nacisk ze strony rządów innych krajów w celu skłonienia Polski do uczynienia prawidłowego kroku.

Domagano się też do prezydenta Ukrainy, zeby z ich postulatów uczynił istotną część stosunków ukraińsko-polskich.

Przypominam, że uchwała ta została puszczona, po tym jak Polska poparła ukraińskich oranżystów...

Jest jeszcze gorzej, bo mamy też problem z obecnymi granicami Polski. OUN ustalił arbitralnie, że państwo ukraińskie ma obejmować wszystkie" terytoria etniczne o łącznym obszarze 1,2 mln km kw., a że obecnie Ukraina ma 603 700 km kw, jest duże manko, tylko z polskiego terytorium należy się Ukrainie „Zakierzonie” o powierzchni 19,5 tys. km kw...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
jak już chcą się dzielić etnicznie, to my możemy się upomnieć o ziemie plemienia Polan, czyli Ruś kijowską, Wołyń i Podole ;)

niestety ale ten ukraiński populistyczny bełkot doprowadza mnie do śmiechu na przemian z niesmakiem..

wymordowali nam 50 tysięcy ludzi, zniszczyli tysiące obiektów mieszkalnych i jeszcze mają czelność upominać się o odszkodowania..

proponuję tak jak mówiłem - jutro pod Chryszczatą postawić pomnik Mikołajowi Kunickiemu pseud. Mucha" :)


jacek1962: mieszkasz ponad 40 lat na tym terenie, i nie zauważyłeś że w głowach niektórych ludzi, ten konflikt toczy się dalej?
myślisz że krzyże na Chryszczatej postawiła ukraińska ekspedycja z Kanady, czy może z samej Ukrainy ?
ja natomiast jestem prawie pewny że udział w tym miała duża liczba osób miejscowych..

jeżeli myślisz że nie ma już żadnych konfliktów w głowach ludzi po tej czy po drugiej stronie granicy, to proponuję zbadać sprawę, zanim się radykalnie zdziwisz.

pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W historii już mącili we łbach Ukraińcom... Raz to Austria w wieku XVIII i XIX, później w latach przedwojennych a to Niemcy a to Rosjanie. Podczas II wś też i jedni i drudzy.
Po wojnie było trochę spokoju ale demony odżyły i nastało nowe mącenie. Ciekawym jest to, że nie potrafią zrozumieć kto im krzywdę zrobił. Czemu za wielki głód" i II wojnę w której ponieśli ogromne straty nie obwiniają raci Rosjan", czemu za te same straty podczas wojny nie obwiniają raci Niemców", choć byli traktowani przez nich jak zwierzęta.. Może się boją z nimi zadzierać, może mocni są tylko kiedy jest 10 na jednego...
A swoją drogą można się domyślać kto im dziś mąci we łbach... bo Austriacy już chyba nie. A może jeszcze ktoś trzeci?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym 10 na 1 to dobrze trafiłeś.
A mąci im w głowach cały czas upa Kanadyjska bo inaczej ich nazwać nie można.
To oni wysyłali listy do Juszczenki o uznanie upa i Bandery za bohaterów Ukrainy.
To oni finansują Swobode i podsycają konflikt,jestem ciekaw kiedy Kanada tych faszystów z kraju pogoni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kto mąci tym w Kanadzie??? Moim skromnym historia się powtarza i dziś o dusze Ukraińców walczą i Niemcy i Rosjanie. Nasz, w sumie, rozsądny głos do nich nie dociera... niestety. Znowu się nimi posłużą a Ukraińcy i przez to my też obudzimy się jak to wiele razy bywało z ręką w nocniku... a ugra na nich któraś ze stron...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Niemcy i Rosjanie może i tak, może i nie.
W Kanadzie jest cała śmietanka ludzi którzy bardzo kochają Polskę"
Nienawiść odziedziczyli od swoich dziadków wojaków" i teraz to co im wpajano kiełkuje tym że piszą historie od nowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Total, oczywiście ze stawiacze pomnikow upa na Chryszczatej nie przyjechali w calosci z Kanady .... co najwyzej kilku inspiratorów, przedstawicieli, emisariuszy czy jak ich tam nazwiemy, miejscowych pomagierow w tej akcji szukałbym bardzo blisko, otoz upa ma cały czas bardzo dobre notowania w Komanczy i okolicach, jest to jedna z niewielu miejscowosci, ktore Akcja Wisła praktycznie omineła , mieszka tam nadal spory odsetek autochtonow, a z racji kilku posiadanych w tym rejonie znajomości, orientuje sie jakie tak przeważają nastroje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie pacyfikujcie Komańczy to fajna dziura.Pomnika nie ma ,Juszczenki nie ma ,mają oni teraz inne problemy.Nasz problem pozostał co zrobić z ludżmi którzy nie mogą żyć bez tego urojonego konfliktu,którego de facto nie ma jak i Polaków na Ukrainie.Czystka była religijna chrześcijan polsza,prawosławny Ukraina no idalej też.Z tymi Polakami to jak z mniejszością niemiecką w Polsce/niemce?,czy też polnische schweine?/pieniądze są każdemu potrzebne,euro,hrywny,dolary.jedno co smuci to rola duchownych,judzić nie jest ich zadaniem miłosierdzie chrześcijańskie?jest im obce ,nie do jednego kościła należymy?Na koniec UPA nie wróci,SS Galizien,wallonien,Legiony Litewskie,też przerobili to już Estończycy,Łotysze,Litwini.Żaden polityk z tzw zachodu nie stanie nad mogiłą SS-mana.No chyba tylko młody Polak przebierze się w mundur SS i dokonuje rekonstrukcji pacyfikacji polskiej wsi,krzycząc polnische schweine./znowu narzekam jakie czasy tacy bohaterowie.Pozdrawiam Jacek Borcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek1962, jak zamykasz oczy to problemy nie znikają. Niestety wystarczy pojechac do Lwowa i w pierwszej lepszej księgarni można znaleźć taką mapę... nie Ukrainy... tylko Zjednoczonej Ukrainy... Strasznie dużo muszą sobie dojednoczyć"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Nas też takie można dostać/przepraszam kupić/ tylko w drugą stronę.Takie czasy. Ja bym chciał kupić dla siebie jednokartkowy kalendarz z czołgiem na ścianę.Obojętnie jaki typ.Nie ma bo nie ma zapotrzebowania,a na mapy jest wszędzie,ja to nazywam sen o potędze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALeksander Korman wymienia ponad 360 udokumentowanych metod torturowania ludności polskiej na Kresach Wschodnich.
Pisze,że UPowcy za tytoń i nobilitację wymyślali coraz nowsze torury. Niektóre są opisane bardzo szczegółowo.
Nie wiem jak ktoś może podawać to w wątpliwość,do dzisiaj żyją świadkowie.
PO co było się pchać w pomarańczową rewolucję,jeżeli dzisiaj zmanipulowany student we Lwowie mówi: My się do polskich spraw nie mieszamy". Więc to jest tylko ukraińska sprawa...
Jeszcze jakieś małolaty będą sobie wycieczki robić po Polsce pod szyldem ukraińskiego Hitlera...Świat się pomylił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie swoje ja swoje.Proszę mi powiedzieć kogo reprezentuje Kongres Ukraińców w Kanadzie,ipodobne ,,organy społeczne,,Panowie na wskutek niezrozumiałej polityki Niemiec na terytorium Ukrainy ,nie tak zwanej zachodniej Ukrainy dla większości Ukraińców,wszystko co związane z Niemcami jest wrogie.Już wam pisałem Juszczenko zdobył władzę bo obiecał ludziom pieniądze z zachodu,to miała być taka ciotka Solidarność.Nie wyszło bo Zachód nie dał pieniędzy a czemu bo zachód przestraszył się konfliktu z Rosją.Panowie Ukraińcom daleko bliżej do Rosjan /alfabet,historia/kultura,mentalność/niż do tzw zachodu.O Polsce nie mówię bo poziom uprzedzeń osiągnął pułap max.Kto jest winien?Moim zdaniem My i Oni ,te grupy które,żyją i to dobrze z tego konfliktu/którego tak naprawdę nie ma/.Są oni obecni w służalczych mediach/Nowiny etc/Ale tak naprawdę to oni mogą tyle samo tzn NIC.Bo sprawy granic integralności Państwa leżą w kompetencji Rządu nie wwładz miasta,lub województwa i vice versa.Na koniec Panowie granica jest wynikiem układu sił.Dziś nawet nikt nie myśli o ruszanio porządku jałtańskiego, dlaczego ?Nie ma prastarych ziem mogą być byłe i tyle.I wszyscy którzy marzą o powrocie Lwowa,Wilna do Polski,powinni głośno powiedzieć co z Wrocławiem,Szczecinem i Katowicami, oddać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

akurat Jacku chyba mało masz pojęcia o Historii Polski porównując Katowice z Lwowem i Wrocław z Wilnem :)

Katowice to generalnie twór ostatnich kilkuset lat, trzy pozostałe miasta lokowane były dużo wcześniej..
Wrocław i Katowice to miasta Śląskie, leżące na obszarze który od zawsze był związany z Polską.

Lwów leży w terytorium Lędzian, jednego z Plemion uznawanych za prapolskie, dopiero w koncu X.w. został zajęty przez Włodzimierza I i włączony w tereny Rusi Kijowskiej.

Wrocław jak sama nazwa Vratislavia wskazuje, to czysto germański" twór..
Leżący na ziemiach zamieszkiwanych przez kilka plemion Śląskich, uznawanych za prapolskie..

Jedynie Wilno nie pasuje do tej całej układanki"..


To trudny do zweryfikowania i zgłębienia temat, ale niestety nie mogę przyznać Ci racji.
pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha,Ha masz rację i nie masz racji,granice są zawsze umowne,albo się je szanuje wszystkie,albo żadnej.Wybór należy do wyborcy/wodzu prowadż/jest tylko jeden problem,czasem bywa tak że chciało się lepiej a wyszło gorzej.Czasem jest rok 1920 ale czasem rozbiory.A pochodzenie kto założył czy to jest ważne rejon w którym mieszkam okolice Łańcuta założyli osadnicy niemieccy,prawie wszystkie wsie lokowane były na prawie magdeburskim,mało tego zachowały się skargi mieszkańców wsi kierowane do biskupa że proboszcz nie chce odprawiać mszy w j.niemieckim i co ja powinienem do reichu?O nie co było a nie jest nie pisze się w rejestr.Dla Historii 60,100,500 lat temu to bez znaczenia to było wczoraj.Co do kogo należało kiedy i dlaczego stracił to jest fajne hobby,tyle że dla życia kraju to nie ma znaczenia.To jest Historia czaswm lepsza a czasem gorsza ale tylko historia.Wg mnie liczy się przyszłość a o przeszłości należy pamiętać tak jak o minionej młodości,tylko to co dobre.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 1:
Chyba nie masz pojęcia czym była lokacja na prawie niemieckim.
Jeżeli miejscowość lokował Król albo Książę, to nieważne czy zasiedlali ją eskimosi czy kosmici, była polską miejscowością.

Prawo Magdeburskie to był gotowy model prawa, a że nie wymagał zbyt wielu poprawek i zmian - bardzo dobrze przyjął się na ziemiach polskich.
W.g. twojego toku myślenia to Kraków, Częstochowa, Poznań i wiele innych miast powinno się chyba nazwać niemieckimi, bo lokowano je na prawie niemieckim..
Napływ osadniczy był duży i co z tego? - gdzie osiadali osadnicy? jaką ziemię im nadawano? - ano polską ziemię.. dużo wcześniej polską, niż wymyślono przywileje lokacyjne na prawie z Magdeburga.



ad.2:
ps. generalnie to najpierw Ukraińcy powinni sobie zadać pytanie, skąd się wzieła ich tożsamość narodowa i dlaczego wiążą ją z terenem, na którym w zasadzie jedyny silny i zwarty organizm tworzyli Rusini, a na zachodzie Lędzianie..

Nie wiem czy wiesz, ale prawdopodobnie plemie Polan wywodzi się z terenów, które dziś są sercem Ukrainy tzn. z Rusi Kijowskiej..

Ukraina jak sama nazwa wskazuje to nazwa terenów leżących u Kresów Rzeczpospolitej, a samo państwo to twór raczej zupełnie nowy, którego zachodnia i centralna część opiera się o ziemie należące kiedyś do Rusinów i plemion, które wchodziły w skład Państwa Polskiego.


Proponuję zamienić literaturę popularno-naukową, na źródłową - wtedy może trochę zrozumiesz..


pozdro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko dobrze ale przed państwem polskim, które w wyniku unii z Litwą przejęło ziemie ruskie i staniało coś takie go jak Ruś Kijowska. Wielkie państwo, z którym polscy królowie i książęta prowadzili rozliczne wojny.
Gdyby wszystko było tak proste jak o tym pisze kol. 8total4 to skąd brały się liczne powstania kozackie, które w końcu walnie przyczyniły się do upadku I Rzeczypospolitej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj co napisałem,to byli osadnicy z Niemiec.Nie znali języka polskiego dokumenty na które się powołałem są w Archiwum Diecezjalnym w Przemyślu.Chłopie w tamtych czasach nie istniała Polska,i nie zamieszkiwali jej Polacy/nie tylko/Jeśli chcesz sprawdż w podręcznikach do Historii.I na koniec,to nie Ukraińcy/Rusini tak nazywali ich mój dziadek i teść którzy w latach 30-tych byli w wojsku w Stanisławowie dawna Polska a dzisiejsza Ukraina/powinni wyciągnąć wnioski,te wnioski powinniśmy wyciągnąć przedewszystkim my Polacy aby w przyszłości więcej takich błędów nie popełniać.Bo zgodnie ze starym powiedzeniem ...jeśli jesteś bez winy schyl się podnieś kamień i rzuć.Mam nadzieję że Ty nie poczuwasz się do winy ja tak,bo po moich przodkach odziedziczyłem nie tylko czyny chwalebne ale także i wstydliwe.I dlatego ja nie schylę się bo by mnie strzykło w plecach.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko jedna mała zależność..
Ruś Kijowska to nie Ukraina tylko jej mała część.. :)

leprikan: ja nie mam nic do tego jeżeli ktoś powie że czuje się Rusinem, ale Ukraina to nie Ruś Kijowska z IXw, a twór nowy, powstały na zlepku kilku ludów i terytoriów..

tu nic nie jest proste, tu raczej wszystko jest mocno enigmatyczne, ale niektóre kwestie czasem da się logicznie wytłumaczyć.

pozdro.




Post został zmieniony ostatnio przez moderatora 8total4 14:53 14-03-2010
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Jacek: Łańcut był lokowany przez Władysława Opolczyka - Piasta Opolskiego, za rządów Kazimierza Wielkiego, więc w 100% jest i był polskim miastem.

Chłopie w tamtych czasach nie istniała Polska,i nie zamieszkiwali jej Polacy/nie tylko/Jeśli chcesz sprawdż w podręcznikach do Historii"

Sugerujesz że za czasów Kazimierza Wielkiego nie istniała Polska ?

Ciekawe z jakich podręczników uczyłeś się historii skoro tak twierdzisz :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie