Skocz do zawartości

Polski problem z ukraińskimi nacjonalistami OUN UPA


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
tekst przywódcy partii Swoboda Oleha Tiahnyboka.
Tiahnybok zadeklarował następnie w rozmowie z PAP, iż gotów jest spotkać się z polskimi nacjonalistami, by wspólnie przedyskutować kwestie historyczne, które do dziś dzielą dwa narody."
buhahahahahahahahahaahhahahahahahahahahahaha
A niech sobie gadają, jedni i drudzy siebie warci,lol.U nich ciągle mylą pojęcia nacjonalista i patriota.Co za ciemnogród.
Co kogo obchodzą ustalenia miedzy nacjonalistami :D toż nie zmienią one faktów historycznych.A do ugody na pewno by nie doszli :] zarezaliby się nawzajem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski problem polega na tym że polacy sami nie potrafią rozliczyć się ze swoją historią,a najbardziej poczuwają się do udzielania krytycznych uwag w stosunku do narodów powiązanych z losami rzeczypospolitej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polski problem polega na tym że polacy sami nie potrafią rozliczyć się ze swoją historią,a najbardziej poczuwają się do udzielania krytycznych uwag w stosunku do narodów powiązanych z losami rzeczypospolitej"


Przepraszam ???

A ty Edgar kto - wyznania handlowego jesteś czy spod znaku tryzuba ?? - jak tak to zmień to forum na inne, najlepiej na pisane w cyrylicy.

Te narody powiązane z Rzeczpospolitą wbiły nóż w plecy Rzeczpospolitej a tu coś o krytycznych uwagach ?
Żarty jakieś ??
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czytajac histrię zapamiętałem SS Galizien,UPA, OUN, ukraińców w Powstaniu Warszawskim itp.
Ale widac, że jest jeszcze inna historia, której Polacy nie znają. Napisz Edgar, poczytamy.
A o problemy Polaków to się nie martw, jakoś sobie z nimi poradzimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi dla Festunga i z prośbą do Kolegów o wsparcie na innych stronach.

Drodzy generałowie tego forum - jeśli podawanie linków do innych stron jest nielegalne to wielkie sorry i proszę o skasowanie tego postu. Jeśli wszystko jest z tzw; literą prawa Forum to proszę Kolegów o wsparcie gdyż jak sami przeczytacie skala fanów banderowczyzny w Polsce jest zatrważająca. I nie mówię o stronach internetowych związku mniejszościowego lecz ogólnym forum pewnej regionalnej gazety. Czy można podać te adresy ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Polska jest pępkiem Europy powinne się liczyć wszystkie kraje Europy,jak ktoś nam powie coś złego,wtedy Polska pogrozi mu palcem.Porażająca jest niewiedza i brak podstawowych wiadomości z historii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd taka nienawiść do ukraińców jako do narodu,bo ktos przeczytał w internecie o Banderze?Ale nie przeczytał nigdy książki do historii.Czytając te komentarze nic nie wiecie o tym narodzie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakuta- na wpół żartem, na wpół serio.

Masz świadomość konsekwencji podania ogólnym forum pewnej regionalnej gazety. Czy można podać te adresy ?"
Może na wszelki wypadek dopisz w nagłówku wpisu, że amnestia już była i kolejnej się nie przewiduje :-(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj sławny znawco historii i piewco jedynie słusznej opini o narodzie polskim i ukraińskim, pozwól mi na możliwośc posiadania własnej oceny tego przyjacielskiego polakom narodu. Jaka jest to ocena pozwolę sobie nie pisac tego na forum.
Dla twojej wiedzy to ocena moja ukształtowała się na skutek szramy jaką miała moja babcia na klatce piersiowej po pchnięciu bagnetem przez ojownika" ukraińskiego na służbie niemieckiej.Życie uratowła dlatego że żołnierz ów siedział na koniu i głębiej już sięgnąc nie był w stanie pomimo, że przechylił się w siodle jak mógł.Dla twojej uwagi powiem ci że moja babcia trzymała wtedy na rękach malutkie kilkumiesięczne dziecko w postaci mojej matki. A wiesz za co chciał ją zabic? A za to ,że nie umiała wskazac temu patrolowi /było ich trzech/ drogi gdzieśtam.
Tak więc nawet tą opowieśc zaliczysz do tej historii obrazkowej to pozwól, znawco historii, że pozostanę przy swojej opinii co do przyjażni ukraińskiej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie Panowie. Cieszy zainteresowanie tematem, jak widać jest to gorący temat nie tylko na Ukrainie. Przyznam się tworząc ten wątek, z góry przewidywałem nieco skrajne reakcje.
Zapewne koledzy przytaczając kolejne argumenty w wątku, mają każdy po trosze racji, choć są to odmienne zdania, widziane oczyma różnych ludzi i stron. Ja bym bardziej skupił nad kwestią pojednawczą, a nie różniącą Polaków.

Ukraina stosuje prostą politykę pojednawczą zaciągniętą z socjologii: Jak chcesz zjednoczyć określoną grupę ludzi poszukaj im wspólnego wroga. Na prostym przykładzie podam: Jak macie w swojej klatce sąsiada, który hałasuje, brudzi itp. to on Was zjednoczy (choć nieświadomie) by coś w tym kierunku zrobić, jakieś pismo do administracji itp.
W przypadku Ukrainy najlepszym wrogiem jest Polska. Zapytacie dlaczego?
1. Nie są zależni od Polski względem dostaw surowców itp, jak w przypadku Rosji, która jak za bardzo Ukraińcy podskakują to zakręca kurek z gazem lub podnosi ceny.
2. Rząd Polski nie reagował i ignorował działalność OUN-UPA nawet w Polsce. W przypadku rosji czyt. pkt.1.
3. Historycznie ciągle na zachodniej Ukrainie jest spora liczba ludzi, która tęskni za czasami bezkarności wobec przeciwników dojścia do wielkiej zjednoczonej Ukrainy".
4. Polacy to kraj demokracji", i każdy ciągnie rację w swoją stronę, co osłabia Polskę. Historia nas nic nie nauczyła od Chmielnickiego począwszy, że niezgoda rujnuje.

OUN-UPA to na rękę, takie były i są ich założenia. osłabić przeciwników. A w razie niepokojów, obudzimy się znowu z nożem w plecach. Szanujmy się bo jesteśmy Polakami, na tematy historyczne możemy mieć odmienne zdania, ale na temat przyszłości powinniśmy być bardziej przewidywalni i używając żargonu piłkarskiego grać do tej samej bramki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CzłowiekSniegu Wążu, czy Ty pisząc "U nich ciągle mylą pojęcia nacjonalista i patriota jesteś pewnym, że TYLKO u nich, czyli po tamtej stronie Bugu?"Chodziło mi o to że Nacj.ukr. myślą że środowiska kresowe to takie same ugrupowanie jak oni :D.Mówiąc o porozumieniu z polskimi nacjonalistami mieli na myśli z pewnością środowiska kresowe, bo to one właśnie toczą boje o rozgłos w sprawie ludobójstwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczpospolita zamieściła wywiad z potomkiem Bandery
jak macie link to wklejcie.
Tutaj komentarz księdza Isakowicza Zaleskiego

Rzeczpospolita uderzyła w twarz rodziny pomordowanych Polaków 2010-02-13


Wszystkiego można było się spodziewać po redakcji "Rzp, ale nie wywiadu z "autorytetem moralnym, Stepanem Banderą juniorem, wnukiem osławionego zbrodniarza wojennego i ludobójcy. Wywiad przeprowadziła Tatriana Serwetnyk, znana ze swego braku obiektywności w sprawie nacjonalizmu ukraińskiego. Najgorsze jest jednak to, że tekst ten został zatytułowany - uwaga - "To Polska stworzyła Stepana Banderę. Istny skandal!

Wywiad jest pełną gloryfikacją zbrodniarza, opartą na większych czy mniejszych kłamstwach. Np. zabójstwo ministra Pierackiego nazwane jest "zabiegiem chirurgicznym. Jak takie "zabiegi wyglądały w następnych latach na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, to wystarczy przeczytać relacje ocalałych świadków, opisujące przecinanie księży katolickich piłą na pół czy nadziewanie niemowląt na sztachety.

Na tej samej zasadzie redakcja "Rzp powinna przeprowadzić wywiad z jednym z potomków Heinricha Himmlera czy Hansa Franka i cały tekst zatytułować "To Żydzi stworzyli Adolfa Hitlera. Jestem pewien, że ci potomkowie też mówiliby czule o swoich dziadkach, a Holokaut Żydów nazywaliby "zabiegiem chirurgicznym czy bardziej właściwie "troską o czystość i porządek.

Wywiadem tym "Rzp nie tylko spadła to poziomu "Gazety Wyborczej i ukraińsko-języcznego "Naszego Słowa, ale i uderzyła w twarz rodziny Polaków, Żydów i Ormian, pomordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, stworzoną i kierowaną przez Stepana Banderę, Jeszcze w lipcu 1941 r. ten ostatni kierował osobiście pogromami Żydów we Lwowie.

No cóż, zaledwie dwadzieścia lat temu w ten sposób "Trybuna Ludu w sposób absolutnie bezkarny waliła po twarzy rodziny pomordowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie oraz na Syberii i w Kazachstanie. "
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Polska stworzyła Stepana Banderę

Tatiana Serwetnyk 12-02-2010, ostatnia aktualizacja 12-02-2010 19:51

Rozmowa ze Stepanem Banderą, mieszkającym w Kanadzie wnukiem przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów


Rz: Jak ukraińska diaspora w Kanadzie zareagowała na zwycięstwo prorosyjskiego Wiktora Janukowycza i porażkę Wiktora Juszczenki, bohatera pomarańczowej rewolucji?

Stepan Bandera: Nie najlepiej. Mieliśmy wielkie nadzieje i oczekiwania, związane z pomarańczową rewolucją, byliśmy zaangażowani w przebieg tego procesu. Nie robiłbym jednak wielkiej tragedii z powrotu Janukowycza. Jeśli Ukraińcy go wybrali, to znaczy, że na niego zasłużyli.
Bohaterami Wiktora Janukowycza są weterani Armii Radzieckiej. Jedną z pierwszych decyzji, które podejmie na stanowisku prezydenta, może być podważenie dekretu Juszczenki o nadaniu pana dziadkowi Stepanowi Banderze tytułu Bohatera Ukrainy. Nie obawia się pan tego?
Ukraina nie zna precedensu, by dekrety przywódców były podważane przez ich następców. Ale słyszałem, że Janukowycz może to zrobić. Podobno w tej sprawie mają mu doradzać deputowani rosyjskiej Dumy. Słyszałem również, że Janukowycz chce w ogóle odejść od praktyki nadawania pośmiertnie tytułów Bohatera Ukrainy. Chciałbym przypomnieć, że lider Partii Regionów zostanie prezydentem wszystkich Ukraińców, nie tylko tych 49 procent wyborców, którzy go poparli. A to oznacza, że będzie musiał liczyć się ze zdaniem całego narodu.

Wiktor Juszczenko, honorując Stepana Banderę tytułem Bohatera Ukrainy, nie liczył się ze zdaniem mieszkańców obwodów wschodnich i Krymu, którzy o Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów mówią „zdrajcy i kolaboranci Hitlera”.

Na wschodzie Ukrainy działalności OUN nie akceptują przede wszystkim politycy. Moi krewni w Kanadzie zlecili ukraińskiej fundacji Demokratyczne Inicjatywy, by zbadała postawę Ukraińców wobec idei przeniesienia szczątków dziadka (z Monachium, gdzie został zamordowany w 1959 r. przez sowieckiego agenta, na Ukrainę – red.). Okazało się, że ten pomysł ma więcej zwolenników niż idea członkostwa Ukrainy w NATO. Demonizacja Bandery to sprawka polityków. Jeśli na wschodzie kraju mimo wszystko ma on zwolenników, to znaczy, że idziemy w dobrym kierunku. Będziemy nadal badać nastroje społeczne, rozmawiać o OUN-UPA z ludźmi, organizować dyskusje o tamtym rozdziale historii.

Polska, która poparła Juszczenkę podczas pomarańczowej rewolucji, była bardzo zaniepokojona jego decyzją o nadaniu tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze. Ramieniem zbrojnym OUN była Ukraińska Powstańcza Armia, odpowiedzialna za eksterminację polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 40. ubiegłego wieku.

Reakcja Polski bardzo mnie zaskoczyła. Chciałbym przypomnieć Polakom, że to oni stworzyli Stepana Banderę. Mój dziadek w wieku 18 lat, wraz ze swoim ojcem Andrijem, duchownym grekokatolickim, trafił do polskiego więzienia. Powodem była msza odprawiana w intencji Strzelców Siczowych. To Polacy pokazali młodemu Stepanowi Banderze, czym jest zniewaga, udowodnili, że za modlitwę można trafić za kratki. Mogę sobie jedynie wyobrazić, jak na decyzję Juszczenki zareagowała rodzina Bronisława Pierackiego (minister spraw wewnętrznych Polski, zastrzelony przez działacza OUN w 1934 r. – red.). Ale nie można obciążać mojego dziadka winą za śmierć Pierackiego. To nie było tak, że pewnego ranka obudził się i pomyślał: „Muszę zorganizować na niego zamach”. Mówimy o strategii OUN, skierowanej przeciwko polskiej pacyfikacji. Zamach na Pierackiego był pewnym zabiegiem chirurgicznym, ale to nie był terror z bombardowaniami, w których ginęła ludność cywilna. W tym czasie OUN chciała zwrócić uwagę świata także na inne problemy, na przykład tragedię Wielkiego Głodu na Ukrainie. Jeśli zaś chodzi o tragiczne wydarzenia na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, mój dziadek nie brał w nich udziału, bo w tym czasie odsiadywał wyrok w niemieckim obozie w Sachsenhausen. Nie miał na to wpływu.

Dla kombatantów UPA Stepan Bandera był przywódcą duchowym, natchnieniem. Walczyli z jego imieniem na ustach. Polacy to pamiętają.

Ukraińcy pamiętają polską akcję przesiedleńczą Wisła w 1947 roku, która uderzyła w OUN-UPA. Jeśli będziemy rozgrzebywać rany historii, może się okazać, że każda ukraińska akcja spotykała się z bolesnym odwetem z polskiej strony, takim jak akcja Wisła. Nie chcę rozdrapywania ran, bo w ten sposób do niczego nie dojdziemy.

Nie zgadza się pan z tezą, że Wiktor Juszczenko honoruje bohaterów, którzy mają na rękach krew wielu tysięcy niewinnych ofiar?

Prezydent Juszczenko honoruje tych bohaterów, którzy stawiali ukraińską niepodległość ponad wszystkim. Czy oni mieli krew na rękach? Nie nam o tym sądzić. OUN-UPA broniła Ukraińców przed totalnym wyniszczeniem. Jeśli w tym czasie doszło do zbrodni wojennych, to powinny one zostać potępione. Chciałbym, aby Polacy i Ukraińcy doszli wreszcie do porozumienia i złożyli sobie obietnicę, że zrobią wszystko, by nigdy więcej w historii obu narodów nie doszło do powtórki tamtych tragicznych wydarzeń.

Wnuk przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), który odziedziczył imię po dziadku, urodził się w 1970 roku w Winnegam w Kanadzie. Przyjechał do Kijowa, by odebrać tytuł Bohatera Ukrainy nadany dziadkowi. Obserwował też wybory prezydenckie.

Rzeczpospolita
http://www.rp.pl/artykul/107684,433102.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treść samego artykułu wcale mnie nie dziwi, bo niby co miał powiedzieć Bandera junior? Że jego dziad był zdrajcą, terrorystą, mordercą i namaścił tysiące innych zwyrodnialców do tego co zrobili? Wtedy byłoby dopiero zaskoczenie.
Bardziej mnie dziwi sytuacja Rzepy. Teraz powinien pojawić się obszerny wywiad z przedstawicielem Kresowian, który by odpowiednio skontrował ,,rewelacje'' Bandery. Inaczej i ten dziennik stanie się zwykłą ,,gadzinówką'' jak wyborcza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamach na Pierackiego był pewnym zabiegiem chirurgicznym, ale to nie był terror z bombardowaniami, w których ginęła ludność cywilna. W tym czasie OUN chciała zwrócić uwagę świata także na inne problemy, na przykład tragedię Wielkiego Głodu na Ukrainie.


Co ma piernika do wiatraka.
Typowy banderowski bełkot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za jakis czas pewnie powiedzą że Masakra Wołyńska, to bylo zbiorowe samobójstwo", a oun próbowało przekonać wszystkich aby go nie popełniali.

zamiast zająć się problemami społecznymi w kraju, wolą zajmować się gloryfikowaniem siepaczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO za bzdety w tym wywiadzie i jeden wielki loool.Ciekawa ta sprawa z aresztowaniem za msze za Strzelców Siczowych.O ile mi wiadomo to istniała we Lwowie tradycja że Polacy i Ukraińcy w święto zmarłych palili znicze i na Orlętach i na Strzelcach, jedni i drudzy!Pierwsze słyszę o jakichś represjach w stylu więzienia za uczczenie pamięci zmarłych.Według mnie to kłamstwo, ale nie mam na to dowodów.
Drug a sprawa to ta odpowiedź na pacyfikację terrorem , to też jeden wielki lool.Pomyliło się juniorowi bo pacyfikacje były odpowiedzią na terror OUN-owski hehehehe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie