Jump to content

Zakuta-Zarzycki

Forum members
 • Content Count

  193
 • Joined

 • Last visited

  Never

Community Reputation

0 Neutral

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Zdjęcie wyżej to nie przypadkiem nie mur koło cmentarza na ul. Cmentarnej ? Tylko z której strony ? Jest tam taka polna uliczka ( na wprost dawnej kostnicy ) i układ pasuje ale nie ma tam już takiego domu po prawej, a i Niemcy jechali by taką boczną drogą ?
 2. Przy okazji szukania całkiem innego tematu znalazłem taki zlepek materiałów filmowych podpisanych jako Sandomierz 1944 http://www.youtube.com/watch?v=d7NviTzRyzg
 3. Leszku, wierzysz że nie znajdzie się kilku oszołomionych ktorzy pobiegną z wykrywaczem ale nie na wierzchołek tylko w miejsce dawnych mogił ? Chyba jednak zbyt swobodnie rozmawiamy sobie o tych Daleszycach... Ale coż - my wymieniamy swoje poglądy i doświadczenia na temat tych okolic a inni szykują się do sezonu. Dlatego znacznie wcześniej prosiłem kolegow na forum w podpowiedzeniu jakich procedur trzeba dokonać by ekshumować z leśnej mogiły szczątki młodej kobiety i jej dwojga dzieci; boję się że jakiś odkrywca" pomyśli że to samotna mogiła żołnierska i poszukiwaniu fantow wykopie szczątki.
 4. Kol. to17071990 i leszekraner11 tak klepiemy" o tych okolicach Daleszyc ale pochwalcie się czy coś tam znaleźliście ?
 5. Padła odpowiedż na temat partyzantow - cofam pytanie.
 6. Kol. Konradiigor napisał że /.../ gdyby te okopy były obsadzone to wojna trwała by do 1946 r" - moim skromnym zdaniem to druga linia obronna przyczołka sandomierskiego. Pamiętajmy że front utrzymywał się nie tak daleko bo w rejonie Życin, Szydłowa i Rakowa. A co do obsadzenia tych linii; zwarte jednostki pewnie ich nie broniły ale zapewne oddziały osłonowe w trakcie ewakuacji po ruszeniu ofensywy styczniowej korzystały z umocnień. Głośna była sprawa / poruszana na jednym z internetowych forum / o wykopaniu w 2001 r. w starych okopach koło łukawy szkieletu niemieckiego żołnierza wraz z oprzyrządowaniem do karabinu maszynowego. Szczątki tego żołnierza znajdowały się na stanowisku strzeleckim dla karabinu maszynowego co sugeruje że człowiek ten poległ w boju a nie został tam wrzucony przez okolicznych chłopow po walkach. Wspominałem wcześniej że w okolicach o ktorych mowiono znajdowano części ekwipunku żołnierskiego jak np. hełmy ktore były nosiły ślady uszkodzeń spowodowanych pociskami. P.S. Co Kol. miał na myśli mowiąc o nocnych partyzantach - czy przypadkiem miejscową młodzież na baletach " ?
 7. Jeśli Koledzy wiecie coś więcej o tych terenach to chętnie wymienię naszą wiedzę na ten temat./ W moich zainteresowaniach pozostaje obszar; Rakow, Drogowle,Korzecko, Huta, ociesęki,Widełki, Cisow, Niwki, Daleszyce. Do Kolegi to17071990; w omawianym terenie oprocz niemieckich jednostek kręciły się rożnej maści jednostki pomocnicze; Kałmucy czy inni, trudno powiedzieć bo z relacji świadkow wynika że raz mieli to być Własowcy, potem że Kałmucy innym razem że cyt; jacyś Mongołowie". Znani byli wtedy nie z zamiłowania do wojaczki lecz dokuczania mieszkańcom wiosek; rabunki, podpalenia, gwałty to ich ulubione zajęcie. I raz trafiła kosa na kamień ". Chłopi z jednej wioski dopadli taką grupkę i za pomocą narzędzi rolniczych skończyli ich żywot. By Niemcy nie zastosowali represji ciała Kałmukow pochowano za stodołą gdzie leżą do dzisiaj. A o samych Niemcach słyszałem taką informację że mieli w tej miejscowości / w budynku starej szkoły / szpital polowy ktorego nie ewakuowano. Po przejściu frontu Rosjanie wywlekli rannych na noszach i poukładali ich na drodze, po ktorej przejechały czołgi. Resztę za pomocą sznura i koni pochowali miejscowi chłopi tuż za wsią. Takie okrutne makabreski z zimy 44/45 r. P.S. A czy Kol. to17071990 może sprecyzować pytanie, może pomogę ? Pozdrawiam.
 8. Czytam i czytam więc dokleję" się do dyskusji; cmentarz niemiecki znajdował się w Hucie Nowej lecz bliżej Widełek - już go nie ma bo wszyscy mieszkańcy zostali ekshumowani w 2003 r. i przeniesieni do Siemianowic Śląskich. Sam mam działkę w ociesękach,więc do drugiej linii obronnej przyczołka bardzo blisko - zresztą temat odkryć w pobliskim terenie był na forum poruszany nie raz; wystarczy sprawdzić. I jeszcze w sprawie jednostek broniących tych terenow - oprocz korpusu pancernego stacjonowały tam jednostki XXXXII Korpusu / 72,88,91 dywizje piechoty /, te co potem dostały się do kotła pod Ruskim Brodem. I jeszcze o pochowanych Niemcach; wiem od okolicznych mieszkancow gdzie leżą do dzisiaj żołnierze Adolfa w kilku dołach; ale ponieważ wiem co wyprawiali w okolicznych wsiach gdy stał zimą 44/45 front nie spieszę się do żadnej Fundacji.
×
×
 • Create New...

Important Information