Jump to content

Zakuta-Zarzycki

Forum members
 • Content Count

  193
 • Joined

 • Last visited

  Never

Everything posted by Zakuta-Zarzycki

 1. Zdjęcie wyżej to nie przypadkiem nie mur koło cmentarza na ul. Cmentarnej ? Tylko z której strony ? Jest tam taka polna uliczka ( na wprost dawnej kostnicy ) i układ pasuje ale nie ma tam już takiego domu po prawej, a i Niemcy jechali by taką boczną drogą ?
 2. Przy okazji szukania całkiem innego tematu znalazłem taki zlepek materiałów filmowych podpisanych jako Sandomierz 1944 http://www.youtube.com/watch?v=d7NviTzRyzg
 3. Leszku, wierzysz że nie znajdzie się kilku oszołomionych ktorzy pobiegną z wykrywaczem ale nie na wierzchołek tylko w miejsce dawnych mogił ? Chyba jednak zbyt swobodnie rozmawiamy sobie o tych Daleszycach... Ale coż - my wymieniamy swoje poglądy i doświadczenia na temat tych okolic a inni szykują się do sezonu. Dlatego znacznie wcześniej prosiłem kolegow na forum w podpowiedzeniu jakich procedur trzeba dokonać by ekshumować z leśnej mogiły szczątki młodej kobiety i jej dwojga dzieci; boję się że jakiś odkrywca" pomyśli że to samotna mogiła żołnierska i poszukiwaniu fantow wykopie szczątki.
 4. Kol. to17071990 i leszekraner11 tak klepiemy" o tych okolicach Daleszyc ale pochwalcie się czy coś tam znaleźliście ?
 5. Padła odpowiedż na temat partyzantow - cofam pytanie.
 6. Kol. Konradiigor napisał że /.../ gdyby te okopy były obsadzone to wojna trwała by do 1946 r" - moim skromnym zdaniem to druga linia obronna przyczołka sandomierskiego. Pamiętajmy że front utrzymywał się nie tak daleko bo w rejonie Życin, Szydłowa i Rakowa. A co do obsadzenia tych linii; zwarte jednostki pewnie ich nie broniły ale zapewne oddziały osłonowe w trakcie ewakuacji po ruszeniu ofensywy styczniowej korzystały z umocnień. Głośna była sprawa / poruszana na jednym z internetowych forum / o wykopaniu w 2001 r. w starych okopach koło łukawy szkieletu niemieckiego żołnierza wraz z oprzyrządowaniem do karabinu maszynowego. Szczątki tego żołnierza znajdowały się na stanowisku strzeleckim dla karabinu maszynowego co sugeruje że człowiek ten poległ w boju a nie został tam wrzucony przez okolicznych chłopow po walkach. Wspominałem wcześniej że w okolicach o ktorych mowiono znajdowano części ekwipunku żołnierskiego jak np. hełmy ktore były nosiły ślady uszkodzeń spowodowanych pociskami. P.S. Co Kol. miał na myśli mowiąc o nocnych partyzantach - czy przypadkiem miejscową młodzież na baletach " ?
 7. Jeśli Koledzy wiecie coś więcej o tych terenach to chętnie wymienię naszą wiedzę na ten temat./ W moich zainteresowaniach pozostaje obszar; Rakow, Drogowle,Korzecko, Huta, ociesęki,Widełki, Cisow, Niwki, Daleszyce. Do Kolegi to17071990; w omawianym terenie oprocz niemieckich jednostek kręciły się rożnej maści jednostki pomocnicze; Kałmucy czy inni, trudno powiedzieć bo z relacji świadkow wynika że raz mieli to być Własowcy, potem że Kałmucy innym razem że cyt; jacyś Mongołowie". Znani byli wtedy nie z zamiłowania do wojaczki lecz dokuczania mieszkańcom wiosek; rabunki, podpalenia, gwałty to ich ulubione zajęcie. I raz trafiła kosa na kamień ". Chłopi z jednej wioski dopadli taką grupkę i za pomocą narzędzi rolniczych skończyli ich żywot. By Niemcy nie zastosowali represji ciała Kałmukow pochowano za stodołą gdzie leżą do dzisiaj. A o samych Niemcach słyszałem taką informację że mieli w tej miejscowości / w budynku starej szkoły / szpital polowy ktorego nie ewakuowano. Po przejściu frontu Rosjanie wywlekli rannych na noszach i poukładali ich na drodze, po ktorej przejechały czołgi. Resztę za pomocą sznura i koni pochowali miejscowi chłopi tuż za wsią. Takie okrutne makabreski z zimy 44/45 r. P.S. A czy Kol. to17071990 może sprecyzować pytanie, może pomogę ? Pozdrawiam.
 8. Czytam i czytam więc dokleję" się do dyskusji; cmentarz niemiecki znajdował się w Hucie Nowej lecz bliżej Widełek - już go nie ma bo wszyscy mieszkańcy zostali ekshumowani w 2003 r. i przeniesieni do Siemianowic Śląskich. Sam mam działkę w ociesękach,więc do drugiej linii obronnej przyczołka bardzo blisko - zresztą temat odkryć w pobliskim terenie był na forum poruszany nie raz; wystarczy sprawdzić. I jeszcze w sprawie jednostek broniących tych terenow - oprocz korpusu pancernego stacjonowały tam jednostki XXXXII Korpusu / 72,88,91 dywizje piechoty /, te co potem dostały się do kotła pod Ruskim Brodem. I jeszcze o pochowanych Niemcach; wiem od okolicznych mieszkancow gdzie leżą do dzisiaj żołnierze Adolfa w kilku dołach; ale ponieważ wiem co wyprawiali w okolicznych wsiach gdy stał zimą 44/45 front nie spieszę się do żadnej Fundacji.
×
×
 • Create New...

Important Information