Skocz do zawartości

Polski problem z ukraińskimi nacjonalistami OUN UPA


Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak napisał festung. Nie jestem pewien, czy ten Pan sam wie co mówi. Z jego słów wynika, że morderstwo polskiego ministra miało na celu zwrócenie uwagi świata na Wielki Głód we wschodniej i centralnej Ukrainie, która ówcześnie była jedną z republik radzieckich.

Jestem prostym facetem, czasem zawiłości tzw. ,,wielkiej polityki'' mi umykają. Czy ktoś lepiej zorientowany może mi wskazać sens tej wypowiedzi współczesnego Bandery? Jakiś logiczny związek pomiędzy morderstwem a głodem?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 124
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Tia...
Za chwile dowiem się że Kuba-rozpruwacz" był tylko Kubusiem"
A rozpruwał celem zapoznania się z anatomią człowieka - ba !!! ponoć nie rozpruwał , a rozcinał ! Medal Akademii Medycznej należy przyznać...
Bandyta jest bandytą ! AMEN !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forcas pewnie młody bandera myśli że Wielki Głód to nasza wina.
Krecik zapomniałeś dodać że Kuba-rozpruwacz był Polakiem i tylko na Ukrainkach się uczył anatomii.

Idą zmiany w Charkowie na znak protestu palili flagi upa.
http://kharkov-inform.ucoz.ua/news/kharkov_protiv_bandery/2010-02-05-209
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lwowska rada: Sejmik podkarpacki zakłamuje rolę UPA
mar,
PAP2010-02-23, ostatnia aktualizacja 16 minut temu

Sejmik województwa podkarpackiego otwarcie zakłamuje rolę Ukraińskiej Powstańczej Armii w historii Ukrainy i stara się narzucić Ukraińcom fałszywą wizję przeszłości - oświadczyli deputowani lwowskiej rady obwodowej.

Dziś uchwalili oni apel do radnych województwa podkarpackiego, w którym skrytykowali ich za przyjętą pod koniec grudnia rezolucję w sprawie upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach na dawnych Kresach Wschodnich przez - jak głosi uchwała - zbrodniarzy z Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i UPA.

- Oświadczenie to jest prowokacyjne i jest wyrazem ingerencji w wewnętrzne sprawy Ukrainy - uznali lwowscy deputowani, cytowani przez portal informacyjny Zaxid.net.

Terror" wobec Ukraińców w totalitarnej Polsce"

Deputowani ocenili, że rezolucja podkarpackiego sejmiku jest nieudolną próbą narzucenia przez Polskę Ukraińcom skrajnie zaangażowanej i wykrzywionej wizji historii Ukrainy w ubiegłym stuleciu.

Lwowscy radni napisali w swym apelu, że w latach 1918-1920 rękoma Rosji i Polski doprowadzono do zniszczenia Ukraińskiej Republiki Ludowej i Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej". W ich oświadczeniu jest też mowa o latach 'pacyfikacji', a w rzeczywistości terroru państwowego wobec narodu ukraińskiego w totalitarnej Polsce kierowanej przez Piłsudskiego".

Symbolem tego okresu jest - ich zdaniem - obóz koncentracyjny w Berezie Kartuskiej, stworzony przez polski reżim dla represji przeciw Ukraińcom".

Deputowani: Nie zapomnimy o krwawych zbrodniach" AK

Deputowani napisali też, że nie zapomną o krwawych zbrodniach" polskich formacji wojskowych, m.in. Armii Krajowej, oraz o jej współpracy z NKWD i Armią Czerwoną w wyniszczaniu ukraińskiej ludności cywilnej".

Jak podaje Zaxid.net, lwowscy radni nie poparli wniosku przedstawiciela nacjonalistycznej partii Swoboda Ołeha Pankewycza, który chciał dodać do apelu postulat do polskich władz o wstrzymanie ozpalania nastrojów antyukraińskich" w Polsce.

Odrzucili także propozycję Pankewycza, by domagać się od Sejmu anulowania lipcowej uchwały w sprawie tragicznego losu Polaków na Kresach Wschodnich.

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,7595074,Lwowska_rada__Sejmik_podkarpacki_zaklamuje_role_UPA.html
_____________________________________________

Jak to nazwać? Bezczelność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie -Sejmik Woj Podkarpackiego a to mój teren powinien zająć się sprawami które są w jego kompetencji,to że nie zareagował wojewoda to tylko o nim świadczy.2/Po obydwu stronach granicy są ludzie którzy dobrze żyją z tego tematu jedni i drudzy bez siebie żyć nie mogą.3/Panowie to było i minęło i mam nadzieję że nie wróci więcej,dziś trzeba budować przyszłość a nie mnożyć krzywdy i żale.4/Tyle jest racji co ludzi Oni mają swoje, my mamy swoje.Ich problemem są ich patrioci ,naszym problemem są nasi ,,patrioci,,.A nad tym wszystkim jak sęp nad padliną krąży głodna sensacji prasa.I mamy to czego nie mamy,burze w szklance wody,bo obydwie strony to se mogą tyle co nic.Zarówno nasze Ikacyki jak i ich szukają igrzysk bo chleba dać nie mogą. Panie i Panowie radni/celowo z małej litery/Weżcie się wreszcie za te spawy za które bieżecie moje pieniądze,Doprowadziliście województwo do stanu sprzed2 wś.Nasze drogi będące we waszym władaniu są jednymi z najgorszych w Europie a remont drogi pomiędzy Rzeszowem a Łańcutem E-40 nie umiem go nazwać,a słów wulgarnych nie wolno mi używać bo mod czuwa.I odp od tragedii mieszkańców Podola.Zajmijcie się tragediami mieszkańców woj podkarpackiego za które jeszcze raz piszę bieżecie nie małe pieniądze.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek - nie do końca moge się z Tobą zgodzić...
Napisałeś patrioci " Ci z UPA ??? Wydaje mi się że należy nazywać rzeczy po imieniu.
Niech porządny Polak / Ukrainiec - porządnym zostanie...a bandyta - bandytą.
Udając że problemu nie ma - dajemy oręż wszystkim psycholom po obydwu stronach granicy...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patriota-zawodowy jaki on OUN jak i nasz kto stoi na mszach albo tacy co sami wstać nie mogą/wiek/albo bardzo młodzi emocje i ten co za patriotyzm bierze pieniądze urzędnicy radni,chłopie ja byłem radnym to wiem.Zjesz wypijesz i forsa za nic,ksiądz bierze co łaska.Czy Ty naprawdę wierzysz że oni To robią za darmo z idei.Uśmiechnij się to jest życie,ta wojna jest dla gawiedzi,tak naprawdę to jest interes,pieniądze i stołek.Smutne?Nie to nasza i ich rzeczywistość.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Krecik nie te czasy dzisiaj ludzie się kontaktują poznają,nie Te czasy to było i nie wróci więcej,ich banda nasza banda.Ja tak myślę :Jeśli chciałbym sprawdzić komuś czy ma czysty kołnierz to najpierw muszę sprawdzić czy mam czyste mankiety.Mam nadzieję że Pan mnie zrozumiał.Ja nie oceniam przeszłości,ja się na niej wychowałem mój dziadek,teśc,4 sąsiadów byli w wojsku w Stanisławowie,w domu mojego teścia mieszkali uciekinierzy z podola,prawie 2 lata.Panie Krecik nie rzucę w ukraińców kamieniem.Mam nadzieję że Pan mnie rozumiesz,, nie ma dymu bez ognia,,.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Krecik ta Ukraina to wcale tak nie jest,jaki brak perspektyw oni żyją na standardzie naszego kraju 15 lat wstecz,miasta 5-10 i nie są zdesperowani.Ukraina jest wielka zach ukraina to procent.reszty.Poprzedni prezydent obiecał że będzie lepiej bo zachód da pieniądze.Zachód nie dał więc odszedł,nowy obiecał że Rosja da i rosja da ale nie za darmo.To nie jest nasz problem.Naszym problemem jesteśmy my sami,ambicje mamy,prężymy muskuły,prowadzimy politykę wschodnią konkurujemy z Rosją.Z czym do czego,chłopy nie ma miedzi d..a siedzi.Czas się polubić bić się nie ma o co.Ta grupka u nas i tam to folklor tak naprawdę większość ludzi po obu stronach granicy ma inne problemy na głowie jak dawne czasy.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytajac te ostatnie posty poczułem się prawie winny za niedolę naszych sąsiadów.
Niech przedmówca da temu folklorowi" broń do ręki i możliwośc bezkarnego mordowania Lachów to zobaczymy jacy to miłosnicy pokoju i przyjażni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie zimmermann pocieszę Pana nie istnieje coś takiego jak problem OUN-UPA dla Polski.Jest to problem medialny dla prasy i grupki ludzi tu i tam,którzy swój byt oparli na historii.Dzięki historii mamy jednorodne społeczeństwo,brak roszczeń terytorialnych do sąsiadów i vice versa.Kolego to jest folklor który ma broń,bo dziś są takie czasy że wszyscy mają broń,jest tylko jeden problem nie ma amunicji.I co gorsze nie ma amunicji dla tych po jednej jak i po drugiej stronie granicy,Kolego napisałem wcześniej,o rzucaniu kamieniem ,nie o mordowaniu Lachów czy Rusinów,nie wiem kto miał rację kto mordował w sposób bardziej cywilizowany,Oni czy My.Uważam że należy nasz OUN zlikwidować a wtedy i tamten zniknie.Na koniec mój śp dziadek cały czas mi powtarzał,Lwów jest Polski i musi do Polski wrócić,Ja mu na to że Lwów jest Ukraiński a ja jak będę chciał go zobaczyć to sobie kupię bilet i pojadę/ok150km/Jeszcze raz nie czuj się Pan winny,pojęcie winy jest indywiduane,po prostu schyl się podnieś kamień i nim rzuć.Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 200 osób uczestniczyło w niedzielę w uroczystościach upamiętnienia polskich ofiar zbrodni w Hucie Pieniackiej w zachodniej Ukrainie.
W 1944 r. w tej nieistniejącej dziś wsi Ukraińcy z brygady SS-Galizien wymordowali od 800 do 1,2 tys. osób. Uroczystość zakłóciła manifestacja ukraińskich nacjonalistów.

Jak poinformował konsul generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński, niedzielnej modlitwie ekumenicznej przy pomniku zabitych 66 lat temu Polaków towarzyszył protest około 60 członków ukraińskiej partii nacjonalistycznej Swoboda. Przed uroczystościami ustawili oni przy pomniku tablicę, na której napisali, że powstał on z pominięciem prawa ukraińskiego, oraz umieścili informację głoszącą, że do zbrodni w Hucie Pieniackiej doszło, gdyż znajdował się tam silny ośrodek Armii Krajowej (AK). - Pomnik w Hucie Pieniackiej powstał w wyniku ustaleń polskiej Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, więc nie może być mowy o omijaniu prawa. Według polskich źródeł, we wsi tej nie było AK, lecz jedynie polska samoobrona - odpowiedział Opaliński.
Ale część ukraińskich nacjonalistów twierdzi nawet, że nie była to zbrodnia żołnierzy SS-Galizien, lecz Polacy mieli zginąć z rąk Niemców, choć przeczą temu relacje świadków i ustalenia historyków. Co więcej, niedawno lokalne władze ogłosiły projekt urządzenia na miejscu Huty Pieniackiej parku wypoczynkowego, co spotkało się z protestem Polaków.
W lutym ubiegłego roku podczas uroczystości 65. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej miejsce to odwiedził prezydent Lech Kaczyński i ówczesny prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Prezydent Polski mówił wówczas, że Hitler i Stalin chcieli władać ziemiami Ukrainy według zasady: Dziel i rządź". Stosując ją, okupanci wrogo nastawili do siebie nacje zamieszkujące tę miejscowość. Jak podkreślał Lech Kaczyński, ta zbrodnia zerwała nić zaufania między Polakami i Ukraińcami. Wyraził także wtedy nadzieję, że Polacy i Ukraińcy nigdy nie staną przeciwko sobie, a tragedia czasów wojny się nie powtórzy. Zaapelował również, by nie fałszować historii, i podkreślał, że trzeba mówić całą prawdę, nawet bolesną.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100301&typ=po&id=po21.txt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos poprzednich postów.Typowe mydlenie oczu i zamiatanie pod dywan.Problem ten nie był dotykany od końca 2 wojny światowej do ostatnich lat i do czego to doprowadziło?.Dzięki temu struktury OUN urosły w siłę, wyszkoliły swoje bojówki( i nadal szkolą),są finansowane przez OUN z Kanady.Próbowali za pomocą Juszczenki przejąć władzę na Ukrainie.Problem jest.Skoro wzięli się za pranie mózgów młodzieży Ukraińskiej w szkołach, ucząc ich nacjonalistycznej wersji historii i wrogości do Rosjan i Polaków.Za parę lat mielibyśmy całe rzesze wrogo nastawionego elementu za wschodnia granicą, a nasi rodacy którzy tam żyją mieliby coraz ciężej.Dobrze że Juszczenko przegrał a wraz z nim faszyści ukraińscy.NIE MA KONFLIKTU na poziomie POLACY - UKRAIŃCY,Jak w ogóle można porównywać dzisiejszych faszystów ukraińskich do naszych kresowian,starszych ludzi,którzy o swojej tragedii musieli milczeć przez kilkadziesiąt lat a chcą w końcu jakiejś sprawiedliwości i przynajmniej oficjalnego potępienia sprawców, zbrodni ludobóstwa i upamiętnienia swoich bliskich.Nie wiem jak niby kresowianie mieliby na tym zarabiać hehehe.Partia Swoboda to i owszem, zarabia bo dostaje na swoją działalność grube dolary z Kanady, a nasi dziadkowie i babcie za własne pieniądze jeżdżą na Ukrainę żeby grobów jeszcze istniejących doglądać, i pomagać tamtejszym Polakom.To jest zasadnicza różnica w działaniu.I gadanie w stylu ich Banda /nasza banda mija się z celem, bo czegoś takiego w tym konflikcie nie ma.Nacjonaliści Ukraińscy sa opłacaną bandą a nasi kresowianie robią swoje za własne pieniądze, bo nasz rząd ma to w D.Nie ma także czegoś takiego jak polska prawda i ukraińska prawda które są diametralnie różne.Bo jest jedna prawda która łączy członków rodzin pomordowanych Polaków i Ukraińców pomordowanych przez OUN-UPA (ich ofiary idą w dziesiątki tysięcy).Jedynie grupka neofaszystów Ukraińskich ma inne zdanie, i z zasady będzie negować wszelkie wersje strony polskiej i ukraińskiej niezgodne z polityką OUN.Dopiero teraz po pokonaniu Juszczenki można się brać za unormowanie stosunków miedzy Polakami a Ukraińcami w duchu potępienia Ukraińskiego zbrodniczego nacjonalizmu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz więcej Ukraińców nie zgadza się z potępieniem Bandery

Manifestacja pamięci UPA
Trzy rady obwodowe z zachodniej Ukrainy skrytykowały Parlament Europejski (PE) za niedawną rezolucję o sytuacji w kraju, potępiającą uhonorowanie przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) Stepana Bandery tytułem Bohatera Ukrainy.
W uchwalonych odezwach deputowani rad obwodów lwowskiego, tarnopolskiego i iwano-frankowskiego zaprotestowali przeciwko stanowisku PE, iż Bandera i OUN podczas II wojny światowej współpracowali z nazistowskimi Niemcami.

Takie twierdzenie jest cyniczne. Od 1941 do 1944 roku Stepan Bandera był więźniem obozu hitlerowskiego w Sachsenhausen, a dwóch jego braci zamordowano w Oświęcimiu (Auschwitz)" - czytamy.

Deputowani ze Lwowa, Tarnopola i Iwano-Frankowska (dawniej Stanisławowa) oficjalnie zaadresowali swe posłanie do europarlamentu, lecz w cytowanych przez lokalne media wypowiedziach nie ukrywali pretensji do eurodeputowanych z Polski. Zarzucali im, że wprowadzając do rezolucji o Ukrainie punkt o Banderze, działali na korzyść Rosji.

- Na zachodniej Ukrainie nie zauważono, iż PE wypowiedział się w swej rezolucji za zacieśnianiem współpracy z Ukrainą, ani za mapą drogową na rzecz likwidacji ruchu wizowego dla Ukraińców. Dyskutuje się tu jedynie nad punktem o Banderze i o polskim spisku przeciwko Ukrainie - skomentował w rozmowie z PAP lwowski publicysta, Antin Borkowski.

- Szum wokół tej sprawy przyćmił dyskusję o integracji europejskiej w regionie, gdzie zwolenników tej integracji jest najwięcej - podkreślił.

Deputowani trzech rad obwodowych również nie zauważyli w swych uchwałach innych punktów rezolucji PE, skupiając się jedynie nad obroną decyzji byłego prezydenta Wiktora Juszczenki, który uhonorował Banderę.

PE podaje w wątpliwość wyroki procesów norymberskich, w których wymieniono przestępstwa kolaborantów i wyznaczono samo pojęcie kolaboracji. Ani Bandera, ani kierowana przez niego OUN pod to pojęcie nie podpadli" - napisali w odezwach do PE.

PE przyjął rezolucję w sprawie Ukrainy 25 lutego, w dniu zaprzysiężenia nowego ukraińskiego prezydenta, Wiktora Janukowycza. Europarlament zapewnił w niej, że opowiada się nadal za zacieśnianiem stosunków tego kraju z UE, zarazem domagając się reform i ustabilizowania sceny politycznej.

Jednocześnie, na wniosek największej, chadeckiej frakcji w PE, w rezolucji znalazł się zapis krytykujący decyzję Juszczenki o uznaniu Bandery za Bohatera Ukrainy. Wskazując, że OUN kolaborowała z nazistowskimi Niemcami, eurodeputowani wezwali Janukowycza do ozpatrzenia na nowo takich decyzji i potwierdzenia przywiązania do europejskich wartości".

Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), obarczana jest odpowiedzialnością za prowadzone od wiosny 1943 roku czystki etniczne ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce, Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 roku na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 roku na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

Za zamach na Pierackiego został skazany w 1936 roku na karę śmierci, zamienioną po amnestii na dożywocie. Uwolniony został po upadku II Rzeczypospolitej.

30 czerwca 1941 roku Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 był aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał w nim do września 1944 r.

Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. Zginął w październiku 1959 roku zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

Na zachodniej Ukrainie Bandera czczony jest jako bohater ruchu narodowowyzwoleńczego.

http://wiadomosci.onet.pl/2136627,12,coraz_wiecej_ukraincow_nie_zgadza_sie_z_potepieniem_bandery,item.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jestem związany z tym terenem już ponad40 lub prawie pół wieku.Jak pisałem wcześniej Panowie jesteście młodzi lub bardzo młodzi trzymajcie emocje pod kontrolą.Cały problem tzw Ukraiński kisi się na szczeblu samorządu lokalnego,i lokalnej wasalnej prasy.Ludzie Ci nie robią tego za co biorą pieniądze natomiast ochoczo biją w tarabany jakiegoś problemu ukraińskiego którego de facto nie ma.Po tamtej stronie granicy jest identico sytuacja.Obydwie strony nic nie mogą zrobić ale mieszają i mieszają.Dzięki Wujkowi nie ma prawdziwych Ukraińców w Polsce,i prawdziwych Polaków na Ukrainie.Więc o co chodzi, o zawody sportowe,nie na darmo tereny o których mowa należą do najbiedniejszych w kraju.Tak musicie na to patrzeć,lub też nadal bdziecie popierali hasło pewnego posła ,,niech będzie biedna,ale katolicka,,W kontaktach między nami i gośćmi z Ukrainy nie ma żadnych konfliktów wprost przeciwnie dzięki jednemu z nich moja kolekcja książek znacznie się wzbogaciła o literaturę rosyjskojęzyczną.Panowie akcja rodzi reakcję,atak wywołuje kontratak,wasze wypowiedzi na forum przekładają się na ich wypowiedzi na ich forach i tak się obraca diabelski młyn.Co było i tak tego nie zmienimy budujmy przyszłość .A że psy szczekają? psy szczekają bo się boją czego się boją bo kiedyś wyborca tak ich zapyta ,jak malarz Styka co malował obrazy świętych klęcząc na kolanach,,Ty mnie Styka nie maluj na kolanach ,Ty mnie maluj dobrze,,I wyborca kopnie jednego i drugiego w cztery litery,i co biedak będzie robił.Panowie przemyślcie temat,zanim cokolwiek napiszecie;to jest moja prośba.Pozdrawiam wszystkich Jacek Borcz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj jak im się krzywda dzieje.
Zakuta Tobie pewnie o ten artykuł chodziło i komentarze pod nim.
Jacek jesteśmy z tego samego regionu musisz znać ten artykuł.
http://forum.nowiny24.pl/Przeproscie-za-przymusowa-polonizacje-Ukraincow-apeluje-do-polskiego-rzadu-ukrainska-Swoboda-t27130.html
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie