Skocz do zawartości

Jak rozpoznac okopy?


wagner24

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano
Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum. Interesuje mnie w jaki sposób rozpoznajecie okopy... o ile wiem moja okolica jest uboga w pozostałości z II Wojny Światwej ale chcialbym prosic Was o kilka wskazowek... Gdzie szukac i jak rozpoznac? jakimi warunkami geograficznymi koierowano sie podczas tworzenia i jaki przybieraly kształt. Prosze o info
Napisano
walka? Tyle ze w necie malo jest wspomniane o jakich kolwiek walkach... wszystko w promieniu 100 km.. Jednak że znajduje pojedyncze luski które swiadczyc by mogły o jakich kolwiek dzialaniach wojsk niemieckich
Napisano
Głośno krzyknąć RUKI WWIERCH!!!" albo Hände hoch!!!", jak zobaczysz łapki wystające, albo usłyszysz w odpowiedzi serie, to znaczy że okop.
Napisano
Najpospoliciej na naszych ziemiach występuje okop w odmianie żółtobrzuchej. Zamieszkuje on lasy liściaste i charakteryzuje się mocno zakorzenionym instynktem stadnym. Stada okopów potrafią niekiedy zagrażać odosobnionym osiedlom ludzkim podkradając się do kurników czyniąc spustoszenia w pogłowiu drobiu. W odróznieniu od odmiany pierwszej odmiana druga zwana włochatą ceni sobie spokój i ciszę. Na terenie pogórza bieszczadzkiego samotny wędrowiec może natknąc się niekiedy na pojedynczo pasące się okopy, lub co najwyżej pary (w porze godowej)...
Napisano
1. wagner - mysle ze to nie jest odpowiedni dzial na ten temat, ale ok jestes tu nowy.
2. reszta (nie powiem co) oprocz vis1939 i cronos (ktorzy cos wnosza do tego watku): Nie wiem co sie dzieje, ale forum schodzi na psy. Jest nowy uzytkownik, pyta sie, a tu co? Wasze odp sa conajmniej zalosne... szczegolnie R51 ktorego wypowidzi sa zazwyczaj bardzo ciekawe, ale to co teraz napisal... Mysle ze Bocian powinien tu posprzatac. Sory za off-topic. Pozdrawiam!
Napisano
Na głupie pytania sa głupie odpowiedzi... równie dobrze mógłbym założyć wątek jak rozpoznać czołg".
W zależności od stopnia zasypania ziemne umocnienia polowe (bo to zapewne miał założyciel wątku na myśli) manifestują się lepiej lub gorzej w rzeźbie terenu. Jednakowoż zawsze przypominają swoją formę wyjściową, tyle że płytszą...
Jaki okop jest każdy widzi- prosty, lub kręty, ze stanowiskami strzeleckimi, lub bez, poprzedzony rowami przeciwpancernymi lub nie, towarzyszą mu stanowiska pojedynczych żołnierzy (z angielska zwane fox holes), lub nie.
Do tego trzeba dojść samemu czytając książki, wyjeżdzając w teren a nie rzucając temat na forum.
Skoro Saper93 jest taki mądry żeby wyrażać swoje opinie na temat innych, proszę żeby zamiast krytykować cudze wypowiedzi podzielił się z nami swymi przemyśleniami na temat ozpoznawania okopów".
Napisano
pierwszy krok to wiedzieć o co się pyta...
drugi sprawdzić samemu dostępne źródła...
http://images.google.pl/images?hl=pl&client=firefox-a&rls=org.mozilla:pl-PL:official&um=1&q=okopy&sa=N&start=21&ndsp=21
Napisano
Najprostsza odpowiedź na postawione pytanie, to zrobić kwerendę, tzn. poszukać map z interesującego Cię okresu, poszperać w literaturze i na zdjęciach lot. i sat. a potem ruszyć w teren. W terenie nie zaprzestawaj kwerendy (tym razem ustnej) wśród tubylców, najlepiej autochtonów. Wielu z nich pamięta kopanie okopów z II WŚ. Zapytaj zaprzyjaźninego leśnika, od jak dawna rośnie ten, czy tamten las.
Szukając, pytaj napotkanych. A kiedy błyśniesz wiedzą na temat topografii czy historii tego terenu, to zaczniesz zdobywać takie informacje, że sam sobie będziesz ich zazdrościł.
Są to wszysko elementy ważne w rozpoznawaniu okopów i nie tylko...
Jeśli nie masz informacji, to licz na swoje oko. Wprawa przyjdzie z czasem. Szukaj miejsc, w których sam chciałbyś się bronić (ukształtowanie terenu).
Na koniec rzecz najważniejsza. Wrócić z rozpoznania w jednym kawałku!
Napisano
http://pl.wikipedia.org/wiki/Okop


http://images.google.pl/images?hl=pl&source=hp&q=okopy&lr=&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi


http://images.google.pl/images?hl=pl&lr=&um=1&sa=1&q=trenches&btnG=Szukaj+obraz%C3%B3w&aq=f&oq=&start=0
Napisano
Swoją drogą odnalezienie okopów nie zawsze idzie w parze z tzw. fantonośnym terenem"...
Przykładem choćby sieć okopów między Płockiem a Duninowem.
Co z tego że okopnicy" wykopali w 1944 kilometry rowów ? Front przeszedł inaczej...
Tak jak pisał kolega : pytać autochtonów !
Pozdrawiam
Napisano
Przestańcie się znęcać nad Kolegą nowym. Chodzi mu o to zapewne, jak rozpoznać, czy dana dziura jest okopem (dołkiem strzeleckim) czy też pospolitą dziurą powstałą na przykład po upadku meteorytu. Drogi Kolego! okop poznasz po tym, że nie powstał w sposób naturalny, lecz został wykopany saperką, a właściwie (jak chcą niektórzy)- łopatką piechoty. Jak poznać, ze został wykopany saperką? Poznasz to po tem, że w dziurze nie ma np. meteorytu, borsuka lub innego sprawcy naturalnego. Poza tem okopy występują hurtem. Pozdrav.

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie