Skocz do zawartości

Nowe zdjęcia wz.34 - część III


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 380
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Трофейный польский бронеавтомобиль Wz.34,бывший на вооружении немецкой армии.Правда недолго,уже к концу Польской кампании все подобные машины были отправлены в учебные подразделения.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna niezwykle ciekawa fotografia. Samochody pancerne wz. 34 w jednolitym malowaniu (panzergrau ?) wyposażone w nowe jarzmo i broń (MG 13 a może MG 34 ?) no i dlaczego tak obficie oznakowane skoro fotografię wykonano na pewno długo po zakończonej kampanii wrześniowej o czym świadczą niemieckie modyfikacje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym jarzmem to jednak trochę przesadziłem pisząc że to niemiecka modyfikacja. Wygląda to na starą wersję jarzma używanego między innymi na wcześniejszych wozach wz. 28 co widać także na innych fotografiach z tego wątku. A co do obfitości krzyży to może fotografia pochodzi z początku Planu Barbarossa" a to przez ogólne podobieństwo byłych polskich wz. 34 do sowieckich samochodów pancernych FAI ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zdjęcie znanego plutonu trzech niemieckich wz.34, o których niestety nic nie wiadomo, lecz odręczne krzyże sugerują prowizoryczne użycie, zapewne podczas kampanii lub wkrótce po niej, do jakichś zadań ochronnych. Raczej na pewno nie były używane frontowo podczas Barbarossy, chociażby z uwagi na małą wartość i trudność w serwisowaniu, zresztą miałyby nieaktualne oznaczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Mi.Der zgadzam się z Twoją wypowiedzią jednakże zastanawia mnie fakt przemalowania wozów na jednolity kolor, chyba że zostały przejęte w jednolitym malowaniu jednakże nie widziałem żadnej fotografii polskich samochodów pancernych wz. 34 pozbawionych kamuflażu a wykonanych w drugiej połowie lat trzydziestych. Dla porównania Kolega wa1aw w dniu 2016-07-23 22:07:08 zamieścił fotografię samochodu pancernego wz. 34 z identycznymi oznaczeniami w formie krzyży ale w typowym polskim malowaniu kamuflażowym co dokładnie widać na boku i błotnikach tegoż wozu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Owszem, samochód na tym zdjęciu wygląda na jednolicie malowany - ale moim zdaniem nie można tego stwierdzić na 100% przy takiej jakości zdjęcia. Na części zdjęć polskich samochodów (a zwłaszcza czołgów) kamuflaż też nie odcina się wyraźnie. Z kolei na niektórych innych zdjęciach tych trzech niemieckich samochodów widać plamy - też trudno stwierdzić, czy kamuflażu, czy błota. Być może zresztą przemalowano je na Panzergrau w celu lepszej identyfikacji - ale to nie zmienia tego, że jestem gotów się założyć, że ich użycie nie wyszło poza 1939 rok.

Notabene, wbrew pozorom, regulaminowym kamuflażem niemieckim z 1939 roku wcale nie był szary, lecz szary w brązowe łaty.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Mi.Der przyjmuję Twoją argumentację jednakże z maleńkim zastrzeżeniem odnośnie regulaminowego kamuflażu niemieckiego stosowanego podczas kampanii wrześniowej. O ile mi wiadowmo to kamuflaż szary w brązowe łaty był kamuflażem starszym stosowanym jeszcze podczas zajmowania Sudetów jesienią 1938 r. We wrześniu 1939 r. pojazdy niemieckie w tym czołgi malowane były jednolitym kolorem Panzer Grau (bodajże według kodu RAL 7027). Jeśli możesz wrzuć jakieś zdjęcie pojazdu niemieckiego w kamuflażu dwubarwnym oczywiście z okresu walk w Polsce w 1939 r. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwa lata temu sam byłem przekonany (za wszystkimi publikacjami), że czołgi w latach 1939-40 były szare, ale Also sprach Jentz (tako rzecze Jentz), że wszystkie Panzers użyte w kampanii w Polsce i na Zachodzie w maju-czerwcu 1940 były pomalowane w kamuflażu dunkelgrau/dunkelbrun :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie