Skocz do zawartości

OUN-UPA powstańcy czy mordercy?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 238
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Nie mogę na to odpowiedzieć tobie Darso. Nie miałem możliwości, sprawdzania tego.Kobieta była chętna na rozmowy, ale moja praca nie dał możliwości rozmowy dalszej!!
Czy nie wnoszą hmmm moim zdaniem lepiej przestawiają tą tragedie nisz śledzenia zawartości książek, których na pewno nie podważam ;)!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Się wtrącę- w graniach określonych arzędziami badawczymi" wnoszą i to sporo. Tyle, że będą się ( prawdopodobnie ) pokrywać z wieloma innymi historiami. Po drugie- ich obiektywizm może być problemem. Czy to z racji wieku, nakładania się wspomnień, czy oczekiwań słuchacza. Jednocześnie niemal każda taka dramatyczna historia może być elementem układanki pt historia Kresów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Do Bolasa - temat zdjęcia na którym weterani" UPA maszerują ulicami Przemyśla. Takie marsze miały miejsce ( nie wiem jak jest teraz ) zawsze 28 kwietnia w rocznicę rozpoczęcia Akcji Wisła. Oczywiście oficjalnie maszerowali na pikulicki cmentarz pod płaszczykiem upamiętnienia ofiar" Akcji Wisła - nieoficjalnie, jak każdy widzi na zdjęciu, z czerwono-czarną szmatą jako weterani" UPA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Drogi MarcinieF to znaczy się nie dostał.Leonid Breżniew też propaganda .
Kopernik też była kobietą.
Człowiek uczy się całe życie.
Zastanów się co to jest VM i jakie cechy ma posiadać kawaler tego odznaczenia".
Przepraszam jak uraziłem ale parę kartek na temat VM,ludzi nim
odznaczonych napisałem.
Trochę odbiegliśmy od tematu,może założymy osobny wątek
jestem fanem VM.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szandruk niebyl zadnym dowódca SS Galizien (choc proponowano mu tam pewna funkcje), tylko dowódca Ukrainskiej Armii Narodowej.

VM za to oczywiscie nie dostal, tylko za zaslugi w wojnie obronnej we wrzesniu 1939.

Proponuje na przyszlosc nie tworzyc faktów medialnych i trzymac sie stricte faktow historycznych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie-problem jest jeden.Nie możecie pytać o patriotyzm UPA,o tenże mogą pytać tylko Ukraińcy.
Każdy naród ma pewne wyznaczniki /odnośniki/ do tego pojęcia.
Czy ktoś jest patriotą hameryckim może powiedzieć tylko amerykanin,i nikt więcej.
Tego Was powinien nauczyć nauczyciel przedmiotu Historia w szkole.
Pamiętajcie każdy kraj, naród,ma swoje interesy i swoją wizję przyszłości.
I on je w lepszy lub gorszy sposób realizuje lub próbuje zrealizować.
Ma do tego prawo,tak jak i nasz naród miał prawo walczyć o niepodległość.
Jeśli Ukraińcom odbierzecie to prawo to i za bezprawne uznacie wszystkie powstania XIX w
Panowie nasz naród nie jest narodem wybranym ma takie same prawa jak każdy inny,więc jeśli chcesz rzucić w Ukraińca kamieniem to najpierw zrób rachunek sumienia a potem rzucaj.
Zaproście sobie Ukraińca na forum ,On tylko może pomóc Wam zrozumieć w pełni ten problem.
Resztę zacznie Yeti a ja się wtedy dołącze i sobie podyskutujemy,ale my możemy dyskutować tylko z naszego punktu widzenia.
Ukrainiec może Wam napisać czy UPA była patriotami czy też bandytami.
Bo pamiętajcie że Niemcy nazywali naszych partyzantów ,,bandytami,,
A wy wiecie przecież że Oni byli patriotami.
Panowie to jest dokładnie ,ta sama relacja moralna.
Zaproście Ukraińca i on Wam to wyjaśni,ja nie mogę bo ja jestem Polakiem i kodu pojęcia ukraińskiego patriotyzmu nie znam.To zna tylko Ukrainiec i nikt inny więcej.
Yeti czekam/ha,ha,ha/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postrzeganie UPA na samej Ukrainie jest niejednoznaczne wystarczy pobyć w jej wschodniej części.
Problem tego narodu jest taki że faktycznie nie ma historycznego dowodów na istnienie Ukrainy jako samodzielnego państwa, elity ukraińskie wybrały drogę jaką wybrały i nam niewiele do tego.
Osobiście uważam UPA za organizację zbrodniczą ale to mój punkt widzenia ukształtowany przez rodzinne doświadczenia i młodość którą spędziłem w moim rodzinnym Przemyslu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cytuje Problem tego narodu jest taki że faktycznie nie ma historycznego dowodów na istnienie Ukrainy jako samodzielnego państwa stell czy ty znasz historie Rusi Kijowskiej jak nasze Plemiona skakały po drzewach to Oni byli potęgom w Świecie.
http://encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=4383804
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ogólnie w duszy mam Upa UON i Ukrainę ale trzeba patrzeć na historyjka obiektywnie,ciekawe co byście zrobili na ich miejscu jak by wam obcy narodowością zabierali ich własna ziemie burzyli Cerkwie i stawiali kościoły,Ukrainiec na swojej ziemi nie miał nic do powiedzenia,Piłsudski obiecał Petlurze wolną Ukrainę w w rzeczywistości zasiedlił Polskimi osadnikami Wołyń i nie tylko.Polskie wojsko brało udział w pacyfikacji Ukrainy dlaczego nikt o tym nie mówi?A później eis dziwić ze UPA robiło takie rzeczy.My Polacy dopatrujemy eis czyiś win a swoich nie widzimy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy i sowieci nas zaatakowali za nasze prowokacje i znęcanie się nad ichnimi mniejszościami...Ba! Nawet uzasadnili to w odezwach do swych narodów... Wystarczy je wnikliwie poczytać i wszystko jasne, że bez winy to my nie byliśmy, oj nie!!!... Wymordowali 6 albo więcej milionów Polaków i Żydów... Widać należało nam się... a tym bardziej, że nie pogodziliśmy się z nowym panowaniem i jakiś rząd na emigracji i jakieś krajowe podziemie a tym bardziej brak zgody i opór przy mordowaniu... Wyższa konieczność widać u nich była... Więc nie można odmówić racji mordowania nas przez UPA... Tym bardziej, że to jedynie ok 200 tyś cywili... Toż to Pikuś przy takiej skali... Piłsudski ich zdradził- AK mordowało. Musieli się jakoś odegrać... Za Wielki Głód za II RP też musieli...
Ja, jedynie, się dziś boję, żeby, za nie wpuszczenie tego rajdu rowerowego znowu się nie zaczęło... No ale znowu sami sobie będziemy winni nie wpuściliśmy bohaterów...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kijow lekko bredzisz, mówisz o rusi a myślisz Ukraina, no to chyba lekkie pomieszanie, co do mordowania przez AK to tez trochę przesadzasz, podaj ile znasz przykładów gdzie AK lub inna formacja rąbała siekierami cywili i porównaj sobie z tym co robiła UPA.
Rozumiem twój punkt widzenia kłamstwo powtarzane wiele razy potrafi stać sie prawdą, najgorsza gnida i morderca pragnie poczuć się niewinny w oczach rodziny i otoczenia więc wymyśla kłamstwa i inne bzdury zebu uciszyć sumienie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kijow, bredzisz !
Nie porównuj AK do faszystowskiej bojówki jaka byla UPA.

Nie klam, ze AK mordowalo tak jak rezuny i siekiernicy z OUN-UPA.

A moze posiadasz dowody na to gdzie i kiedy AK otoczylo 100 miejscowosci zamieszkalych przez Ukrainców i w ciagu kilkudziesieciu godzin wyrznelo w pien tysiace niewinnych mieszkanców tychze miejscowosci ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie