Skocz do zawartości

zdjęcia z pola bitwy - Mokra 1939


1610

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 23.02.2023 o 19:53, bjar_1 napisał:

s-l1600 - 2023-02-23T195137.304.jpg

Cezary Czarek napisał kiedyś, że poległy leżący przy przodku to ppor. Kamil de Pourbaix. Być może, bowiem sa to przodki 2 baterii. Kiedy zorientowałem się , że zwłoki z tankietki leżą położono po stronie gdzie leżą również kanonierzy 2 baterii, stało się jasne. Spoczęli razem  we wspólnej mogile, do 1945 roku, kiedy przeniesieni zostali do kwatery w Miedźnie Być może mogiła znajdowała  się w sadzie , między widocznymi na zdjęciu przodkami 2 baterii a widoczną, lekko przesłoniętą przez ciężarówkę jadącą w kierunku Mokra III naszą tankietką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
W dniu 18.06.2018 o 22:29, miroslav napisał:

Mokra III w trakcie walk .
Ze starego albumu - PR36
Wspominałem o zadymieniu ......
Mam nadzieję ,że nie przeszkadzam
w pracy forum tymi wrzutkami.

mokra3bitwa.jpg&x=800

Niekoniecznie "  Mokra III w trakcie walk" i zadymienie. Może to być po walkach, w mglisty poranek 2 września i sprzęt regimentu po nocnym biwakowaniu na pobojowisku.

Tutaj nasza nieszczęsna tankietka o poranku 2 wrzesnia, w głebi, w porannej  mgle, niewidoczna Mokra III  i rejon leśniczówki.

mo2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

oraz kolejne tym razem podpisane jako "MokraIII" .To znacznie ciekawsze ze względu na podkłady kolejowe

umieszczone w buraczanym polu . Moim zdaniem mieli problemy z transportem działa w grząskim terenie .

Czyli lokalizacja zdjęcia w terenie da dodatkową informację co do stanowisk artylerii .

Jak sądzę z tak ułożonej platformy strzelanie było niemożliwe ? Niestety Moich, choć znali odpowiedź już nie spytam .

cd5.webp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, MarekA napisał:

Jakiego działa? Na zdjęciu są biedki a te używała piechota.

Owszem ,aczkolwiek dla biedek nikt podkładów nie "targał"i nie układał pod ostrzałem .Zazwyczaj staram się zobaczyć to czego na zdjęciu nie widać:) to tylko wyrwane ujęcie z całego ciągu zdarzeń . I takie są dla nas najbardziej cenne -jeśli pozwolą na kolejne wnioski .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, miroslav napisał:

Owszem ,aczkolwiek dla biedek nikt podkładów nie "targał"i nie układał pod ostrzałem .Zazwyczaj staram się zobaczyć to czego na zdjęciu nie widać:) to tylko wyrwane ujęcie z całego ciągu zdarzeń . I takie są dla nas najbardziej cenne -jeśli pozwolą na kolejne wnioski .

To powinno wyglądać tak jak na rysunku z instrukcji.

stanowiska3.jpg

  • Tak trzymać 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, miroslav napisał:

Zazwyczaj staram się zobaczyć to czego na zdjęciu nie widać:) to tylko wyrwane ujęcie z całego ciągu zdarzeń .

Nie ma co gdybać. Ja mogę stwierdzić, że poza kadrem stały dwa latające talerze kosmitów i co wtedy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poradziłbym czapeczkę z aluminiowej folii :) a na serio gdybym się nie zastanawiał nad fotkami, gdybał, marudził i wielokrotnie wracał do tych samych obrazów spora część wpisów nie zaistniałaby na forum. Czy widzisz w tym rękę Opatrzności czy kosmitów  - światopoglądu nie narzucam :)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie