Skocz do zawartości

OWŚ-Odsłonięcie fundamentu na Wieżnej Górze (wzg. Jana)


Grzebiuszka

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę 25-października 2008 roku grupa siedmiu fascynatów fortyfikacji odsłoniła zarośnięty trawą, chaszczami, jeżyną forteczną i inną roślinnością fundament ciężkiego schronu w okolicy Łazisk (Odcinek Mikołów-pododcinek Łaziska, sektor Łaziska Dolne).Jest to obiekt zaznaczony jako F3 na mapie zamieszczonej na stronie http://www.fortyfikacja.pl/index.php?a=laziska

Image

Obiekt przed rozpoczęciem prac

Image


Prace trwały od rana do zmroku i do pełnego sukcesu brakło.. dwóch ludzi lub kilku godzin. Odgarnięto chyba tonę ziemi ,trawy, patyków i liści.Odsłonięcie umożliwiło nie tylko określenie kształtu i zarysu obiektu, ale też określenie ilości i wielkości pomieszczeń w środku, ich przeznaczenia oraz uzbrojenia.
Miał to być duży i ciężki obiekt z kopułą bojową i dwoma strzelnicami, wyjątkowy na Odcinku Mikołów:
- najgrubsze ściany miały mieć 210cm ,a przy kopule 260cm
- prawdopodobnie miał mieć izbę dowódcy
- być może miał mieć niespotykany na OWŚ reflektor, co sugeruje kształt zbrojenia i przebieg domniemanej ściany
Planowana jest wirtualna rekonstrukcja obiektu.

Tak prezentował się fundament po kilku godzinach:

Image

Grzebiuszka


Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 02:19 26-10-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ kilka osób dopytywało się o uczestników akcji wymieniam w kolejności alfabetycznej:
suczka Bianka - Chorzów
Andrzej Drozdowski-Chorzów
Piotr Leonowicz-Kraków
Krzysztof Mrówka-Gliwice
Adam Polczyk- Ruda Śl. Bielszowice
Jarosław Ptaszkowski - Oświęcim
Karol Ptaszkowski - Oświęcim
Jerzy Sadowski - Gliwice

Grzebiuszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do organizatorów. Czy uzyskali zgodę właściciela terenu na przeprowadzenie akcji odsłonięcia płyty i jaki podmiot (osoba prywatna, wydawnictwo, stowarzyszenie) występowało o zgodę ? Jeśli to możliwe uprzejmie proszę także o informację, kto jest właścicielem działki, na której położona jest owa płyta.
Za odpowiedź z góry serdecznie dziękuję.

Z poważaniem
Piotr Adamczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no Koledzy!!!! Widzę, że niektórzy szukają wojny jak tylko mogą. Chciałem tylko zauważyć, że nie były potrzebne żadne zgody, gdyż było to oczyszczenie i uporządkowanie miejsca pamięci narodowej(fundament jest zamieszczony w wykazie takich miejsc na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach) przed zbliżającymi się świętami : Wszystkich Świętych i Świętem Niepodległości.



Post został zmieniony ostatnio przez moderatora Grzebiuszka 11:45 29-10-2008
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

1. Ponawiam pytanie, dlaczego nie uzyskano pisemnej zgody właściciela działki na akcję? Czyżbyście nie szanowali prawa własności?
2. W związku z faktem, że obiekt jest na stronie Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego wpisany do rejestru miejsc pamięci, czy Wasza akcja była konsultowana z odpowiednim Wydziałem UM? W związku z faktem, iż płyta ta jest zabytkiem czy akcja była konsultowana ze Śląskiem Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków? (Z tego co wiem miasto Łaziska nie ma konserwatora)
3. Czy miejsce prac zostało prawidłowo zabezpieczone? Na środku obiektu znajduje się niezbyt głęboka studnia. Czy została ona odpowiednio oznaczona i zabezpieczona? Wasze prace spowodowały, że nielicznym do tej pory znany fundament został odsłonięty, co zapewne wzbudzi zainteresowanie licznych spacerowiczów na wzgórze Św. Jana. Kto poniesie konsekwencje, gdy zdarzy się wypadek?

Z góry dziękuję za merytoryczne wyjaśnienie trapiących mnie kwestii.
Z poważaniem
Piotr Adamczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki akcja odkopywania fundamentu była anonimowa, wzbudzała zachwyt. Wszyscy żałowali, że nie zdążyli uczestniczyć, pomóc, wspierać. Kiedy jednak pojawiła się lista uczestników, entuzjazm opadł. Okazało się, że na liście jest (są) Wiadoma(e) Osoba(y). Zwrot akcji na miarę „Trybuny Ludu” z wczesnych lat pięćdziesiątych. Szczytna i piękna inicjatywa z miejsca stała się spiskiem Wiadomych Kręgów w Określonych Celach. Za imperialistyczne dolary, funty i euro najemni spiskowcy wdarli się na „nasz teren”, złamali wszelkie prawa (ze świętym prawem własności (?) na czele). Poza tym – to najstraszniejsza zbrodnia – nie konsultowali, a wszakże wszyscy winni wiedzieć, że Marsem mogą zajmować się tylko Marsjanie. Zdemaskować, napiętnować, najsurowiej ukarać. Ku przestrodze. Aby nikt inny nie odważył się tknąć „naszych schronów”.

Brawo!

tko

P.S. Może to dobrze, że ochotnicy z Rybnika nie przyjechali ze swoimi pędzlami. Przynajmniej nie było awantury o pomalowanie fundamentu w kolorowe plamki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pyskówki zostały usuniete. Jeżeli ktoś bardzo chce, by jego post był na forum to dopuszczam umieszczenie go w wątku o Rybniku. W takim przypadku prosze o kontakt na widocznego po zalogowaniu mojego maila.Tam mamy bagno ,niech tam się dalej pogłebia. W innych wątkach czegoś takiego nie dopuszczam. Grzebiuszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 raz pisze to samo...
post Grzebiuszki 2008-10-27 23:52:17
;o). Myślę, że gdyby była informacja, to część osób deklarujących pomoc by się szybko wycofała po zobaczeniu uczestników. Niestety w tym przypadku pasja co poniektórych nie łączy a dzieli. A szkoda. Grzebiuszka

tutaj kilka mniej waznych odpowiedzi innych osob

i moja odpowiedz

post Woytas 2008-10-28 09:50:49

Niekoniecznie pasja - pieniazki przede wszystkim :)

Prosze przeczytac kilka razy to co pisze grzebiuszka i moja odpowiedz - jesli nadal nie potrafisz zrozumiec to tlumacze - ze nie pasja poniektorych dzieli a pieniazki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie cała pyskówka (i dobrze, że usunięta) jest po prostu PRZERAŻAJĄCA! Naprawdę, czy temat jakichkolwiek obiektów militarnych (czy to czołgów, samolotów czy też bunkrów) MUSI dzielić osoby zainteresowane tematem? Czy naprawdę MUSIMY skakać sobie do oczu i cytując jeden z filmów, że moja mojszość jest bardziej moja niż twoja twojszość"? Może warto się zastanowić i trochę ochłonąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tko napisal

P.S. Może to dobrze, że ochotnicy z Rybnika nie przyjechali ze swoimi pędzlami. Przynajmniej nie było awantury o pomalowanie fundamentu w kolorowe plamki."


Szanowny Panie - ekipa rybnicka nigdy nikomu nie odmawiala pomocy - czy przy pracach prowadzonych przez stowarzyszenie czy przez inne nie zwiazane z nami osoby. Bylismy organizatorami wlasnych imprez, pomagalismy przy imprezach organizowanych przez stowarzyszenia a takze przez inne instytucje. Mamy zaproszenie na nastepne imprezy.
Prosze o nie obrazanie mnie i moich kolegow.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
nie wiem czemu ale w każdym temacie gdzie zaczyna sie jakaś pyskówka widze te same nicki a konkretnie jeden. Człowieku ogarnij sie! Panie tko widze że żal d.. ściska, że ktoś potrafi sie skrzyknąć i wspólnie coś zrobić?? czyżby miał Pan jakieś problemy czy kompleksy związane z nawiązywaniem nowych znajomości? bo mam wrażenie, że jest Pan sam jak palec i próbuje wyładować swoją frustrację na nas...
pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy naprawdę uważasz że tu chodzi jedynie o zysk?
Czy to co powstało w wyniku współpracy ludzi z pasją z osobami, które oprócz wiedzy i pasji angażują się „komercyjnie” nie ma innych wartości poza finansowymi ???

Panie Wojtku - podobno jesteś moderatorem na tym forum???
A chyba gryzie Cię coś?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobrze napisałeś..po rybnickim schronie ..". Nie wiem w jakim kontekście odebrać Twoją wypowiedz. Ale napisze, że przynajmniej coś zrobił więc uważam, że może na ten wyrazić swoje zdanie, a inni co? tylko klepać na forum, że to źle tamto nie tak? najpierw coś zróbcie, pokażcie a potem piszcie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie