Jump to content

jagmin

Forum members
 • Posts

  247
 • Joined

 • Last visited

jagmin's Achievements

0

Reputation

 1. Tak, to schron Włóczęga", pierwszy wyłączony z walki, więc często fotografowany jako ilustracja niemieckiego sukcesu. Do tego blisko ówczesnej głównej drogi. Dobrze widać ślady dość silnego ostrzału podczas walk, prawdopodobnie z 3 września rano. Obecnie zabudowany domem, a ostrzelana ściana zasłonięta ścianą i tarasem. To ujęcie było już kilkakrotnie, chyba nawet tu na forum. Prawdopodobnie powtarza się w wielu albumach żołnierskich.
 2. Skoro na powyższe pytanie brak odpowiedzi, to może najeżałby je uzupełnić i/lub sprecyzować? Na przykład podając miejsce oraz takie informacje jak: wielkość, materiał, wejście (drzwiami, szybem). To samo uzupełnić o studni i dwóch wejściach – z czego wynika ich tajemniczość? Odpowiadając na pytanie w kategoriach dających tytuł tej części forum to: „fortyfikacje” – tak, może to być komora minowa, „bunkry” – nie, ponieważ zasobni na węgiel nie umieszcza się po drogą, „podziemia” – tak...
 3. Istotnie, to Nowogród, lecz i nieco Wizny także :) ...ponieważ cześć schronu widocznego na drugim foto, tym pokazujący dwie strzelnice obok siebie, przewieziono z Nowogrodu do Wizny.
 4. No i ma całą kopulę, nikt połowy lub innego fragmentu nie obciął :) Tylko jest 3-strzelnicowa, pogrążona w czołowej partii stropu.
 5. Schron z OWŚ sfotografowany jest z tyłu od lewej, dlatego nie widać kopuły. To obiekt obrony ppanc. (ta większa strzelnica, całkiem po lewej) nr 51 rejonu Kamień"
 6. Ten schron powyżej (2015-11-28 21:46:01) to nie polski, lecz czechosłowacki.
 7. W parze fotografii powyżej, na prawym foto jest lekki schron czechosłowacki. Na lewym foto jest nasz urban" z wyrwą sugerującą ślad ostrzału - ciekawe gdzie to jest?
 8. Raczej nie asz", bo jakoś nie ma żadnych cech charakterystycznych na to wskazujących. Chyba, że to coś nietypowego a już nie istniejącego, np. Włochówka pod Wizną, poligon Modlin, etc. Poprzedni też mało asz", a jakiś taki francuski chyba...
 9. Westerplatte na foto z 2. września 1944
 10. Mam pytanie o okopy na foto. To niemieckie, podobno z 1944 na OKH-Stellung d 2. (skoro niemieckie to atak z prawej) 1- co to za zestaw dziur w dolnej części ? 2- czy zygzak" jest według wzoru 1939 ,czy 1944?
 11. Dzięki za fotkę z Jastarni. Szkoda tylko, że nie ma fragmentu z małym schronem nad zatoką. No i mam pytanie: czy próbowałeś ustalić, które okopy są polskie z 1939 , a które niemieckie z 1945? Może jakiś kontakt na e-mail? - sprawdź wiadomości. Mam też kilka takich foto z 1947 r.
 12. WOJTARAK Jeśli wrzuciłeś fotki niemieckich okopów z półwyspu Hel, to mam prośbę. Daj też polskie schrony, położone na wschód od Jastarni. pozdr.
×
×
 • Create New...

Important Information