Jump to content

jagmin

Forum members
 • Content Count

  247
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral
 1. Ta ostrzelana kopuła raczej nie jest polska :)
 2. Tak, to schron Włóczęga", pierwszy wyłączony z walki, więc często fotografowany jako ilustracja niemieckiego sukcesu. Do tego blisko ówczesnej głównej drogi. Dobrze widać ślady dość silnego ostrzału podczas walk, prawdopodobnie z 3 września rano. Obecnie zabudowany domem, a ostrzelana ściana zasłonięta ścianą i tarasem. To ujęcie było już kilkakrotnie, chyba nawet tu na forum. Prawdopodobnie powtarza się w wielu albumach żołnierskich.
 3. Skoro na powyższe pytanie brak odpowiedzi, to może najeżałby je uzupełnić i/lub sprecyzować? Na przykład podając miejsce oraz takie informacje jak: wielkość, materiał, wejście (drzwiami, szybem). To samo uzupełnić o studni i dwóch wejściach – z czego wynika ich tajemniczość? Odpowiadając na pytanie w kategoriach dających tytuł tej części forum to: „fortyfikacje” – tak, może to być komora minowa, „bunkry” – nie, ponieważ zasobni na węgiel nie umieszcza się po drogą, „podziemia” – tak...
 4. Budowla z fotografii nie jest obiektem fortyfikacyjnym, ani też bunkrem (zasobnikiem węglowym), jak w temacie posta. To prawdopodobnie przepust pod planowaną tu drogą lub linią kolejową. Na ISOK widać sporo śladów budowy na zachód od tego obiektu.
 5. Istotnie, to Nowogród, lecz i nieco Wizny także :) ...ponieważ cześć schronu widocznego na drugim foto, tym pokazujący dwie strzelnice obok siebie, przewieziono z Nowogrodu do Wizny.
 6. Budowla opisana w informacji z linku stanowi własność prywatną i nie jest zabytkiem w świetle prawa, a tylko bywa nazywana zabytkową". Członkowie Pro Fortalicium" są w pełni świadomi sytuacji prawnej i zgłaszając zamurowanie schronu jako przestępstwo wprowadzą prokuraturę w błąd. Cała ta informacja stanowi przysłowiowe icie piany" dla odwrócenia uwagi od własnych poczynań. Sytuacja braku ochrony prawnej schronów OWŚ jest świadomie wykorzystywana przez Pro Fortalicium", które prowadząc emonty" zniszczyło już wiele bezcennych informacji o wyglądzie polskich schronów bojowych. Na przykład pancerne drzwi, które wcześniej zdemontowali z opisanego w zgłoszeniu schronu, przemalowali na różowo, niszcząc ich oryginalną barwę... Bezmyślność i barbarzyństwo, słowa którymi Pro Fortalicium" szafuje w informacji z linku, cechują chyba raczej ich samych...
 7. No i ma całą kopulę, nikt połowy lub innego fragmentu nie obciął :) Tylko jest 3-strzelnicowa, pogrążona w czołowej partii stropu.
 8. Schron z OWŚ sfotografowany jest z tyłu od lewej, dlatego nie widać kopuły. To obiekt obrony ppanc. (ta większa strzelnica, całkiem po lewej) nr 51 rejonu Kamień"
 9. Ten schron powyżej (2015-11-28 21:46:01) to nie polski, lecz czechosłowacki.
 10. W parze fotografii powyżej, na prawym foto jest lekki schron czechosłowacki. Na lewym foto jest nasz urban" z wyrwą sugerującą ślad ostrzału - ciekawe gdzie to jest?
 11. Raczej nie asz", bo jakoś nie ma żadnych cech charakterystycznych na to wskazujących. Chyba, że to coś nietypowego a już nie istniejącego, np. Włochówka pod Wizną, poligon Modlin, etc. Poprzedni też mało asz", a jakiś taki francuski chyba...
 12. Westerplatte na foto z 2. września 1944
 13. Mam pytanie o okopy na foto. To niemieckie, podobno z 1944 na OKH-Stellung d 2. (skoro niemieckie to atak z prawej) 1- co to za zestaw dziur w dolnej części ? 2- czy zygzak" jest według wzoru 1939 ,czy 1944?
×
×
 • Create New...

Important Information