Skocz do zawartości

GPS do lasu


Hagen

Rekomendowane odpowiedzi

Arbi, tu masz link do .tiff
http://geoengine.nga.mil/geospatial/SW_TOOLS/NIMAMUSE/webinter/rast_roam.html

a jak sie tym posługiwa... nie wiem, nie próbowałem. Może instrukcja obsługi programu ozi explorera w pigułce przygotowaną przez Pawła Sujkowskiego i publikowaną na łamach pisma Wyprawy 4x4:
http://www.3fun.pl/index.php?id=665
jest tam na ostatniej stronie opis
rozpracuj to, moze kiedys mi sie przyda.
chociaz uważam, że papierowe mapki w zupełności wystarczą.
powodzenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 400
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Jak już pisałem wcześniej, pod tym adresem podanym przez kol. LSW (ten sam co na gpsmaniaku) nie można uzyskać GeoTIFF.
Próbowałem wielokrotnie i nic.
Co do kwestii, po co mi taki plik, otóż jest to skalibrowane zdjęcie terenu które podkładasz w GPSMapEdit i możesz sobie na tej podstawie zrobić mapę.
Ja wykorzystyję zdjęcia z geoportalu ale tam brak jest opcji zapisu tych zdjęć.Odczytuję więc parametry interesującego mnie obiektu i przenoszę na mapę.Łatwiej by było mieć to jako podkładkę i tylko przerysować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użycie zdjęć z tego poratlu jako podkładki do GPSMapEdit to średni pomysł bo rozdzielczość jest bardzo słaba i nigdy nie używałem ich przy rysowaniu mapek.Otwarte zdjęcie z geoportalu idzie zapisać ale traci się dane geograficzne i trzeba ponownie kalibrować a ozzim.Sprawdź czy twoje okolice nie pokrywają zdjęcia w wysokiej rozdzielczości w Google Earth ale też zapisują się bez danych geo.Do tworzenia mapki najelpsze są jednak dobre mapy topograficzne.Nie wiem w jakim rejonie kraju mieszkasz ale może ktoś z forum posiada zeskanowane dobre mapy Twoich okolic.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest tak źle.Na geoportalu2 można uzyskać lepsze zbliżenia.Sam to wypróbowałem wczytując pewien obiekt ze zdjęcia (jego parametry geogr.) i załadowałem do Garmina no i bez pudła ustrojstwo doprowadziło mnię do tego obiektu.
Nie będę wykorzystywał tego sprzętu do pomiaru działek, więc mi w zupełności wystarcza. Jeśli chodzi o Google, to nie ma dokładnych zdjęć moich terenów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam pytanie z innej beczki.
Kupiłem Vistę a wcześniej, bo chyba w październiku, Asusa P750.
Czy Vistę można wykorzystać do nawigacji w samochodzie?
Z grubsza rzecz biorąc jest to oczywiste ale chodzi mi o jakość.
W Asusie mam Automapę 5.3 i chodzi rewelacyjnie.
Czy jak do Garminka załaduję GPMapę to efekt będzie podobny?
Jest tam nawigacja głosowa czy tylko pojedyncze sygnały?
Może ktoś testował Vistę w tym względzie?
A może jest jakiś inny program do tego celu pod Garmina?
Wówczas sprzedałbym Asusa, bo po co mi dwie nawigacje.
Na telefon też jest trochę za duży, no i może komuś innemu
przyda się bardziej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da sie wykorzystac viste - ale palm jest lepszy od outdorowego garminka. Bawilem sie gpmapa i wg mnie jest gorsza od automapy - ale to na moim colorado. Kolega ma gpmape na nuvim jest ok.
Na wszystkie pytania ktore zadales w ostatnim poscie znajdziesz odpowiedzi w tym watku :)
Jak masz kase to se zostav garminka - do lasu jak znalazl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arbi, Vista nadaje się do samochodu o tyle, że potrafi nawigować (o ile komuś to potrzebne). I na tym jej zalety w pojeździe kończą się, bo ze swoim małym wyświetlaczykiem się do tego po prostu NIE NADAJE. Podczas jazdy autem nie można sie rozpraszać wgapiając w jakiś ekran a szczególnie taki malutki, bo to powoduje wzrost zagrożenia.
Odbiorniki turystyczne są dla turystyki a samochodowe do samochodów, morskie do łódek.
Szczególnie nie ma odbiorników równie dobrze nadających się do chodzenia jak i do jazdy autem.
Vista i inne odbiorniki turystyczne nie mają głośnika tylko piszczek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co by nie robił to Vista pozostanie niemową, jeśli dobrze zrozumiałem.O to właśnie mi chodziło gdy pytałem.
Asus też nie ma wielkiego wyświetlacza, ale ja w zasadzie słucham komunikatów z Automapy i to mi wystarcza.
Myślałem, że w Viście też się da tę opcję uzyskać.
Problem mam więc rozwiązany.Do samochodu Asus, do lasu Vista.
Jeszcze komórka (bo asus za wielki)... chyba muszę kupić plecak.
Tak przy okazji, ostatnio zainstalowałem inne głosy do AM 5.3. Polecam pijaka, szczególnie fajne powitanie.
Nie wiem czy to było w poprzednich wersjach automapy bo ja teraz dopiero się z tym spotkałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
trochę uściślę - czy takowy garmin obsługuje mapy rastrowe skalibrowane np. w Ozim (*jpg + *.map). Tj. nie tylko wyświetlanie mapy jako zdjęcia, ale też nawigacja po niej, oznaczanie waypointów etc.
Gdzieś przeczytałem że działa tylko z wektorowymi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A więc tak: do Garmina tylko mapki wektorowe a jeżeli chcecie używać map rastrowych (skany) to np. oziexplorer w pda.
Osobiście używam map rastrowych i oziego do znajdowania punktów, które mnie interesują, następnie robię waypointy, które wrzucam do garmina. Próbowałem używać palmtopa w lesie ale jest nieporęczny i sam program też nie jest doskonały. A Garmin to jest to czego szukałem. Na początek jednak polecam oziego i pda- jest dokładny. Osobiście znalazłem wieżę obserwacyjną i pozostałości budynku w lesie. Pozdrawiam Poszukiwaczy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwyraźniej jestem trudnym klientem - chciałbym mieć kompas elektroniczny oraz mapki rastrowe w połączeniu z zaletami turystycznego GPSa (wytrzymała obudowa i baterie).
Cóż, póki tego nie wymyślą pozostanę przy swoim wykpionym powyżej rozwiązaniem - telefon + trekbuddy + moduł GPS + kompas analogowy".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdemu pasuje co innego. Jeżeli odpowiada Ci używanie takiego zestawu to po prostu zostań przy tym. Ja tez poszukiwałem czegoś z obsługą map rastrowych- niestety nie znalazłem więc mój wybór padł na 60csx. Jest wytrzymała obudowa, długa praca na bateriach no i kompas.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garmin Garmim i jeszcze raz Garmin telefon jest do dzwonienia a nie do nawigacji takie jest przynajmniej moje zdanie nawigacja w telefonie popracuje ci kilka godzin i koniec po baterii kup mapowego garmina polecam serie 60 mam model 60csx używany w górach na rowerku na wędrówkach i w aucie upadł kilka razy kilka godzin pracy w deszczu i śniegu nic go nie rusza .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 6 months later...

witam
a ja mam takie pytanko :) nigdy nie chodziłem z GPS a chciałbym coś prostego i niedrogiego :) nie chce tam wgrywać żadnych map, nic nie chce kalibrować itp :)) chciałbym tylko żeby zaprowadziło mnie z powrotem do samochodu :)) coś polecicie ignorantowi w temacie gps ??
Garmin eTrex h a może to co kolega nieco wyzej pokazał to z obrazka ??? bo cenowo tak samo wychodzi
pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Sid30: mam ten GPS ,uzywam i zdaje egzamin b.dobrze. Może zapamietać 3 punkty. Zasilany na 2 małe paluszki. Jak jest ciemno to podświetlany. Dobry na grzyby i bezstresowe wchodzenie do lasu bez obawy problemów z powrotem do auta.

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o GPS Bushnell BackTrack. Dla mnie extra. Wpisz sobie w Alle... tam są opisy co i jak. Dla ludzi którzy nie kumaja o co chodzi z wgrywanie ,kalibrowaniem i innym dupersztkiem zwiazanym z typowym Gps, to ten spokojnie wystarcza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie