Jump to content
Sign in to follow this  
Hagen

GPS do lasu

Recommended Posts

Witam was koledzy
Czy moglibyście polecić mi jakiś dobry ale nie drogi
GPS do lasu
Gdzie można na nim zaznaczyć gdzie się jest aktualnie
Oraz wytyczać trasy gdzie się chce dojsć.
Dzięki za wszelka pomoc

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dowolny palmtop/smartphone+program OziExplorer + mapy niemieckie 25k lub sztabówki polskie '89 + pliki kalibracyjne i jazda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie polecam palmtopa. Ma dedykowane baterie i prąd się kończy po max. 3 godzinach. Do łażenia w terenie używam Garmina zasilanego zwykłymi paluszkami. Baterie starczą na ok. 8 godzin a wymiana zabiera kilkanaście sekund. Palmtopa mam w samochodzie no ale jest zasilany z gniazda zapalniczki.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie możesz tego powiedzieć o wszystkich palmach. Mi Smartphone(który obsługuje dodatkowo Bluetooth do GPS i nadajniki GSM) wystarcza w terenie na min. 5 h

Share this post


Link to post
Share on other sites
mam Garmina foretrex 101 i jeśli chodzi o czas działania to 10-11 godzin non stop to nie problem. Co ważne ma interfejs do PC i można wszystko nanieść na normalna mapę w normalnym OZI-m a nie tej pokurczonej miniaturce :P

smartfony itp to się do auta nadają a nie do lasu

garmina można zasypac piaskiem, zalać woda i nic mu sie nie stanie :) a poza tym masz wolne ręce bo garminek jest niewiele większy od zegarka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
a przywoze z usa garmina colorado - z doswiadczenia odradzam na lesne wycieczki wszelki pockety itp - za delkiatne

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bo palmtop jest po to, by przejść z nim wzkazaną drogę do miejsca/ celu, a potem go schować do kieszeni, a nie kopać gdy ma się go na wierzchu. Ja mam GPSlim 236 firmy Holux, łapie satelity nawet w domu daleko od okna. Baterię ma taką samą jak pewne modele Nokii, tania, kupić zapasową, naładować i już można chodzić więcej. Do tego pda loox 420, tak samo ma dodatkowe baterie, za 80 zł już można kupić o pojemności 2000 mAh.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Najprostsza metoda to odbiornik GPS z komunikacją bluetooth plus dowolny telefon obsługujący javę i właśnie bluetooth (praktycznie każdy współczesny). Jest do tego sprytna, darmowa aplikacja java i można spokojnie sobie skalibrować do niej każdą mapę bitową czy też zdjęcie lotnicze, dodać waypoint'y i trasy. Z autopsji zalecam połączyć taki zestaw ze zwykłym kompasem - żeby GPS dobrze wskazywał kierunek marszu, trzeba poruszać się z określoną prędkością - tym większą im słabszy sygnał, gęsty las w połączeniu z pochmurną pogodą może znacznie utrudnić wędrówkę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
woytas, być może nie rozumiesz zasady działania GPS, ale ok - już to przerabiałem (miałem raz problem wyjść z pagórkowatego lasu w czasie burzy z GPS'em w ręku) więc wytłumaczę. Program o którym piszę (TrekBuddy), owszem ma funkcję kompasu i większość nawigacji również. Problem polega na tym, że odbiornik GPS odbiera wyłącznie pozycję, czyli długość i szerokość geograficzną. Kierunek marszu i jednocześnie kierunki geograficzne obliczane są jedynie na podstawie przemieszczeń odbiornika - żeby te obliczenia były wiarygodne, spełnione muszą być dwa warunki: odpowiednio szybki ruch oraz ilość satelitów z których odbierany jest sygnał (innymi słowy dokładność wskazania pozycji) - po prostu jeśli pomiędzy kolejnymi odczytami pozycji nie pokonamy większej ilości metrów niż wynosi aktualna dokładność wskazania, funkcja kompasu może nas wyprowadzić w pole.
Zainteresowanych dalszymi szczegółami działania systemu GPS oraz programiku TrekBuddy, odsyłam na forum: www.trekbuddy.net moderowanego przez Ranger'a który cierpliwie wszystko wyjaśnia każdej zielenince.
Pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites
http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=629882#630104

http://www.odkrywca.pl/pokaz_watek.php?id=556311

Ja wybrałem gramin vista HCx. Dwa dni go w lesie szukałem padał deszcz i nic mu sie nie stało, teraz noszę go na szyi.
Naładowane paluszki 2400mAh starczają na jakieś 14 godzin. Nie zdarzyło mi się aby zgubił zasięg w gęstym lesie czy wąwozie, radzi sobie w łazience bez okien, lubi piasek i błoto(łapy w ziemi). Oczywiście ma wbudowany elektroniczny kompas i wysokościomierz. Kosztował 859zł nie za tanio, ale ma sporo funkcji których nie używam. Jak chcesz możesz kupic coś tańszego np. żółtka" i używać go razem z mapą papierową co zaoszczędzi Ci czasu nauki na obsługę tych niby prostych urzadzeń.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pucha kompas w moim gpsie dziala niezaleznie od satelitow - nie musze miec od nich zadnego sygnalu - to jest wlasnie roznica pomiedzy odbiornikami z prawdziwego zdarzenia a zabawkami do telefonu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hagen, biorąc pod uwagę wymagania, o których napisałeś, możesz śmiało rozejrzeć się za najprostszymi ( i najtańszymi ) odbiornikami typu: Magellan Explorist lub Garmin eTrex. Oba posiadają wszystkie przydatne funkcje do pracy w terenie, i z mapą papierową( ale bez możliwości wgrania map). Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites
ale kompas nie poprowadzi po sladzie, nie pokaże najszybszej drogi do autka, nie poprowadzi dokładnie w to samo miejsce drugi raz - zwłaszcza jeśli mówimy o chodzeniu po lecie gdzie punktów orientacyjnych jakby mniej. :))

no i poza tym łatwość obsługi GPS jest bez konkurencji - bez mapy papierowej, kopmasów, nokii z przystawkami, pierdułami, palmtopami

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ja używam Garmina etrex vista.Zawsze jak przyjeżdżam na wykopki to wbijam sobie punkt zbiórki, wyłączam GPS a potem łaże bezstresowo cały dzień po lesie...a jak już sie zupełnie zgubie to włączam na chwile GPS, wybieram funkcje Idź do... samochód", łapie kierunek i znowu wyłączam sprzęt. W ten sposób beterie wystarczają mi na kilkanaście wyjazdów. Oczywiście wbijam sobie też punkty z miejscami gdzie są rzeczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Dobrze a czy moglibyście podać nazwy gps gdzie mozna wgrywać mapy - stare niemiecki itp.
Dzięki z góry ;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  ×
×
  • Create New...

Important Information