Skocz do zawartości

�olty Tygrys" - pytanie


Ostoja

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Jak to jest ze wydawana za komuny seria olty Tygrys" nadal cieszy sie duza popularnoscia i jest w cenie. Szczegolnie tomiki z pierwszych lat (od 1957) w tzw.duzym formacie"? Czy to bardziej pasja kolekcjonerska czy tresci tam zawarte nie mijaja sie z prawda i sa pominiete" przez cenzure?
Np.: http://www.allegro.pl/item346579843_ludzie_z_innego_swiata_e_rozlubirski_1_wyd_.html
http://www.allegro.pl/item346570398_wielki_dzien_dywizjonu_303_b_arct_1_wyd_.html

pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czterech pancernych ciągle co jakiś czas odgrzewają i zawsze dużo ludzi zasiada przed telewizorami, to po prostu są ekranizacje gdzie fabuła przewyższa efekty, a dziś jest na odwrót, efektami próbują nadrobić kiepską i naciąganą fabułę..... ot co.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to będzie o dużych" Żółtych Tygrysach! Z tych samych, nostalgicznych, powodów darzę sentymentem wspomnianą serię. Sięgnąłem po nią jeszcze w szkole podstawowej. Tematyka militarna, drugowojenna, zróżnicowana co do teatrów działań, przystępna forma i treść. Jeśli zaś chodzi o sprawy cenzuralne, to niestety przez cały czas czuwała nad tym przedsięwzięciem cenzura. Ważniejszy chyba był jednak odpowieni dobór (selekcja) tematów i autorów. Z tego co pamiętam pierwsze tomiki były niemal wyłącznie poświęcone tematyce spoza terenu Polski (z wyjątkiem amachu na Kutscherę" oraz Cichociemnych").
Pozdro!
PS. Aha, klasyczne dla komunistycznej propagandy kwiatki" zdarzały się i w dużych" Tygrysach, np. Tropem jaszczurki", Sztylet Burego"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tygrysów wydano cos ponad 600 szt.? A czy sa jakies wazne wydarzenia z okresu II w. ktore nie znalazły sie na łamach tej serii. Chodzi mi o tematy z wyłaczeniem takich oczywistych spraw jak Katyn, Armia Krajowa itp.. bo wiadomo ze cenzura nie pozwoliłaby na pokazywanie Sowietów w złym swietle.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie do miłośników tych książek... Kiedyś mój znajomy opowiadał mi, że jedna z części Tygrysów" była poświęcona bitwie, jaką stoczyły oddziały KOP - Wilejka" i Wołożyn" z oddziałami niemieckimi pod miejscowością Podolany. Czy wiecie coś może na ten temat?

Pozdrawiam
szczepciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektóre z tych Tygrysów" to niezła literatura faktu , po odsianiu papki ideologicznej i propagandowej-błędne jest mniemanie o ingerencji cenzury - tu sama nadgorliwośc autorów zawstydzała cenzorów
Płatny Zdrajca Pachołek Moskwy - Leszek Moczulski także wydalił z siebie kilka tygrysów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, byłby zapomniał. Dla wszystkich entuzjastów NATO dedykuję dwa tomiki Sensacji XX wieku" (nie mylić z produktami rzekomo innego TW - Bogusława W.) autorstwa Leszka Moczulskiego pt. Szpony czarnego orła" oraz Kowboje i rakiety"...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie