Skocz do zawartości

16 XII 1981 KOPALNIA WUJEK


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
16 grudnia 1981 roku doszło do masakry górników strajkujących przeciw ogłoszeniu stanu wojennego.
Podczas działań sił MO oraz LWP zginęło 9 górników:
1/ Jan Stawisiński
2/ Joachim Gnida
3/ Józef Czekalski
4/ Krzysztof Giza
5/ Ryszard Gzik
6/ Bogusław Kopczak
7/ Andrzej Pełka
8/ Zbigniew Wilk
9/ Zenon Zając
a 21 zostało rannych.
Największa tragedia stanu wojennego, której ponura tajemnica prawdopodobnie nigdy nie ujrzy światła dziennego".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 56
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi
Od tej sprawy to powinien być IPN, Sądy, Prokuratury a Forum Odkrywcy. Sprawa dalej jest wyjaśniana, nie wszystko jest jasne, nie zidentyfikowano na 100 % sprawców, i przyczyn użycia broni palnej. Nie wyręczajmy Sądów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie zapadł już jesienią br., jesli dobrze pamiętam prawomocny wyrok skazujący. Okoliczności i przyczyny użycia broni palnej przedstawiali uczestnicy i świadkowie z obu stron. Wiadomo z jakiej odległości padły strzały. Nie ulega wątpliwości, że nie było konieczności użycia ostrej amunicji, pomijając wszystkie inne kwestie (polityczne, moralne, tzw. prawa" stanu wojennego etc.).
PZDR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proces to był w dużej mierze poszlakowy, opierał się na zeznaniach świadków. Całej prawdy i tak się już nie dowiemy. Gdyby tak było, wyrok byłyby znacznie surowsze.

Nadal nie bardzo rozumiem idei powstania tego wątku i grzebania się w tej szczególnej tragedii społecznej i tragediach poszczególnych identyfikowalnych osób.

Nadal nie wiadomo czy faktycznie osądzono faktycznie wszystkich strzelających.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram grba!!! acer - my jako ludzie interesujący się historią w pełnym wymiarze powinniśmy pamietać takie daty i o nich przypominać chociażby na naszym forum a Ty tak jakbyś się przed tym ostro bronił!!?? Może nie pamiętasz tych wydarzeń ale sprawa nie jest tak odległa i warto oddać hołd tym ludziom i ich rodzinom - pamiętajmy !!!!pozdr.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym ludziom hołd jest oddawany cały czas podobnie jak Ofiarom Zamachu Majowego, i nikt ich nie zapomni. Ci, kótrzy strzelali i którym się mogło upiec pewnie też.

Cały dział historia współczesna to tak czy owak jak widać po ostatnich wątkach studiowanie i grzebanie w PRL non top.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki członkowie plutonu specjalnego ZOMO będą milczeć tak długo nie dowiemy się dlaczego padły strzały w Wujku". A milczą oni solidarnie. Władze PRL dużo zrobiły aby zatrzeć ślady tej tragedii i chronić jej sprawców.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywanie sytuacji z zamachu majowego do tej ze stanu wojennego nie ma najmniejszego sensu. Sama istota Państwa była inna. Polska międzywojenna była Państwem suwerennym , niepodległym Polskim. PRL zaś było tworem opierajacym sie i powstałym tylko i wyłacznie dzieki ingerencji i obecnosci militarnej wrogiego mocarstwa. Władzy komunistycznej nie legitymizował naród wybierając ich w wolnych wyborach. Była to władza narzucona z zewnatrz siłami obcych i tylko wyłacznie dzieki temu trwajaca. Tego o II Rzeczypospolitej nie mozna powiedzieć. Jak nie oceniając to zamach majowy spotkał sie z aprobata wiekszosci społeczeństwa i miał na celu uzdrowienie Państwa ktore przypomnijmy istniało ledwie 8 lat od 1918 roku po stuleciu zaborów. Uwarunkowania polityczne były wiec diametralnie różne. Piłsudski nie zabiegał o pomoc obcych Państw i nie był ich żadnym wasalem. Zestawianie więc tych sytuacji i ich licytowanie" jest nie na miejscu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie by pasowało, gdyby nie to że PRL była uznana oficjalnie na arenie międzynarodowej po wojnie. Co musisz przyznać Wulfgar. Tak więc to że społeczeństwo mogło nie dać mandatu nowej władzy nie czyniło PRL państwem
nielegalnym.

Piłsudski nie zabiegał o pomoc obcych Państw i nie był ich żadnym wasalem. Oj, oj, nie tak szybko...

Zestawianie sytuacji jest nie na miejscu - dlaczego nie, w obu przypadkach ginęli Polacy z rąk Polaków - Czyż było inaczej ?

Chyba, że ci co strzelali to nie byli Polacy ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie bardzo rozumiem myśli przewodniej" tego wątku. Przecież oczywiste jest, że w PRL tak zwana władza" regularnie używała broni przeciw swoim obywatelom. Tak było w czerwcu 1956 r., grudniu 1970 r., i w grudniu 1981 r. Przemoc wobec niepokornego społeczeństwa, które ośmielało się występować przeciw dyktaturze proletariatu" była wpisana w logikę systemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie osobiście zastanawia tylko jedno . Pluton specjalny wyposażony w broń maszynową został rzucony do akcji bez pał szturmówek , hełmów ,tarcz, ochraniaczy... przeciwko górnikom wyposażony w łańcuchy , włócznie z zaostrzonych prętów , i inną broń biała jaką tam zdołali wyprodukować > A mieli do tego środki!W tej sytuacj zupełnie nie dziwi mnie ze f-sze zaczęli strzelać. Natomiast w głowie mi się nie mieści co za zbrodniczy głupiec ich tam skierował ! I czy na pewno był to głupiec... I czy pierwsze strzały padły z szeregów (zwartych) plutonu specjalnego , bo i to jest wątpliwe...
Reasumując wobec systematycznego niszczenia dowodów tuż po tragedii marne widzę szanse na dokładne wyjaśnienie .
Co tylko uprawdopodabnia tezę ze sprawa nie jest tak oczywista . Podobno na miejscu zdażenia znaleziono pociski karabinowe...
Acha , jeżeli porównywać tą sytuację do międzywojnia to raczej do strajków chłopskich , tam też policja tzw granatowa używała broni bez zachamowań
Pozdro Erih
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś zna Państwo i władzę, która nigdy by ie pokazała" obywatelom ? Nawet w ówczesnych ustrojach kapitalistycznych, demokratycznych i liberalnych ?

Ja nie - chyba Watykan, Andora, Luksemburg...

Erih - też celne spostrzeżenie co do załatwiania strajków chłopskich, trup padał gęsto. Jeszcze jedna tragiczna karta w historii Polski.

Przemoc była wpisana w logikę systemu - może i tak, ale dużo zależało kto był za sterem, jaka frakcja, jakiej twrdości beton itp. Raz było lepiej raz gorzej.

I tak od czerwca przez marzec, grudzień, czerwiec, grudzień do czerwca...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer w takim razie może przedstaw przykład jednego demokratycznego państwa na zachód od Odry, które po II wojnie światowej fizycznie eliminuje osoby będące realnymi i potencjalnymi opozycjonistami a potem co kilka lat strzela i zabija swoich obywateli lub w ramach złagodzenia systemu" przegania ich przez ścieżki zdrowia" traktując to jako remedium na konflikty społeczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acer to ze PRL było uznane na areniem miedzynarodowej to wybacz nie jest żadnym argumentem. Do ONZ należy wiekszosc państw globu. Również Kuba, Korea północna, Mongolia. Swojego czasu do ligi narodów należała III rzesza i ZSRR. I cóz z tego. Czy wolałbyś żyć w Korei Połnocnej czy np w Szwajcarii? Obydwa te kraje sa przecież uznane na arenie międzynarodowej. Oczywiście ofiary są ofiarami i tego nic nie zmieni. Tylko że w 1926 roku walki trwały między dwiema uzbrojonymi stronami i szala zwyciestwa wcale nie była przesadzona początkowo. Nie było zamiarem żadnej ze stron strzelanie do cywili. Zdecydowana wiekszosć cywilnych ofiar to przypadkowi gapie ktorzy znaleźli sie w okolicy walk.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie